W jednej z ostatnich moich porad wyjaśniłem Wam, co robić z utalentowanymi zawodnikami. Nie zawsze jednak możemy liczyć tylko na swoich wychowanków. Nieraz jesteśmy po prostu zmuszeni szukać nowych piłkarzy. Od tego mamy
scoutów, których zadaniem jest wyszukiwanie najlepszych zawodników.
W dobrych klubach jest przeważnie kilku łowców talentów, w słabszych może nie być ich wcale. Miejscem, gdzie powinniśmy udać się w poszukiwaniu scouta jest okno
Wyszukiwanie. Aby się tam dostać, klikamy na rozwijane menu „Menadżer”, następnie wybieramy „Wyszukiwanie” i z menu wybieramy „Sztab szkoleniowy”.
Jesteśmy w oknie wyszukiwania trenerów, fizjoterapeutów, scoutów i wszystkich, którzy nie grają czynnie w piłkę, ale działają w zarządach. Nas interesują jednak tylko scouci. W celu określenia swoich wymagań, rozwijamy menu „Filtr” i klikamy „Konfiguruj”.
Jesteśmy w oknie ustalania warunków. Teraz musimy określić filtry, według których będą wyszukiwani scouci.
Musimy zacząć oczywiście od określenia, kogo szukamy. Rozwijamy menu „Nowy warunek” i wybieramy „Posada”.
Następnie wybieramy, jakiego pracownika szukamy. Z menu (patrz screen) wybieramy „Szperacz”. Formuła więc musi wyglądać tak: „Posada – to – Szperacz”. Teraz zajmijmy się atrybutami.
Nie od dziś wiemy, że najważniejszymi atrybutami dla szperacza są:
Ocena umiejętności gracza (umiejętność ocenienia aktualnej dyspozycji piłkarza, czy nadaje się do gry) i
Ocena potencjału gracza (umiejętność przewidywania przyszłości zawodnika). Dodajemy więc nowy warunek, wybieramy z rozwijanego menu „Atrybuty” dwa, o których wspominałem wyżej.
Wybieramy dwa najważniejsze atrybuty dla scoutów
Ustalamy odpowiednie wartości (minimalnie 13)Ustaliliśmy, że łowca talentów musi posiadać współczynniki o minimalnej wysokości 13. Jest to tzw. „granica przyzwoitości” dla sztabu szkoleniowego. Oczywiście jeśli szukamy scouta do klubu europejskiej lub światowej klasy mogą być one nie wystarczające, dlatego radziłbym je podwyższyć.
Mamy już ustalone najważniejsze atrybuty, czas pomyśleć nad tymi „drugoplanowymi”. Są to:
Zdolność do adaptacji,
Determinacja (współczynnik minimum 10) oraz
Praca z juniorami (skoro ma wyszukiwać młode talenty to musi umieć się z nimi obchodzić. Dla powyższych atrybutów ustalmy minimalną wartość 10.
Reputacja pracownika sztabu szkoleniowego świadczy o jego doświadczeniu i poważaniu w świecie piłkarskim. W FM 2005 mamy sześć rodzajów: „Nieznany”, „Praktycznie nieznany”, „Mało znany”, „Lokalna”, „Krajowa”, „Kontynentalna” i „Światowa”. Ta ostatnia jest zarezerwowana dla wielkich osobistości, uznanych fachowców poważanych na całym świecie.
Jeśli kierujemy przeciętnym zespołem, raczej nie próbujmy zatrudnić scouta o reputacji większej niż Lokalna – po prostu może nie mieć ochoty z nami negocjować. Zobaczmy na przykładach, jakie kluby mają szanse na zatrudnienie pracownika sztabu szkoleniowego o odpowiedniej reputacji.
>- Światowa - tylko wielkie firmy, pokroju Realu Madryt, Manchesteru United czy AC Milan, choć i tutaj nie jest pewne zatrudnienie np. scouta o takie reputacji. Może mu się na przykład nie podobać kraj lub – co gorsza – nie lubi klubu.
- Kontynentalna. Również dla światowej klasy klubów. Tutaj prawdopodobieństwo jest już większe.
- Krajowa. O scoutów o reputacji Krajowej mogą się starać czołowe klubu w danym kraju: w Polsce to będzie np. Wisła, Legia, Groclin; w Anglii Arsenal, Liverpool, Man Utd, Chelsea, Newcastle; w Hiszpanii Deportivo, Real Madryt, Barcelona, Valencia, Betis.
- Lokalna. Tutaj spore szanse mają inne kluby z pierwszej ligi, które liczą się w rozgrykach, np. Amica, Tottenham, Everton, Atletico Madryt, Athletic Bilbao, Sampdoria, Roma
- Mało znany. Bardzo duże szanse dla wszystkich klubów z pierwszej i dla lepszych z drugiej ligi. Przy zaoferowaniu wysokiej pensji duże prawdopodobieństwo zatrudnienia.
- Praktycznie nieznany, Nieznany. Opcja dla słabeuszy.
Mamy już wybranego odpowiedniego fachowca, teraz należy złożyć mu ofertę kontraktową. W tej kwestii nie ma wyjątków – robimy to tak samo, jak z piłkarzami i trenerami. Gdy już uda nam się przekonać scouta, zostaje on przeniesiony do naszego klubu. Teraz trzeba go odpowiednio „spożytkować”.
Jak się powszechnie mniema, praca scouta polega na objeżdżaniu świata w poszukiwaniu zdolnych piłkarzy. W dużej części jest to prawda, choć nie zawsze, o czym się za chwilę przekonacie.
Obserwacje – tam wyznaczymy zadania łowcy talentówNaszą pierwszą czynnością po sprowadzeniu łowcy talentów do klubu powinno być wyznaczenie mu obowiązków. Aby to uczynić, musimy najpierw wskazać odpowiedniego scouta. Rozwijamy menu „Szperacze” w prawym dolnym rogu ekranu wyszukiwania, skąd wybieramy interesującego nas łowcę talentów.
Teraz musimy określić czas i miejsce jego działania. Klikamy więc na „Przydziel” i „Nowe wyszukiwanie”.
Ukaże nam się okno, gdzie możemy określić zadania scouta. W porównaniu z CM 03/04 zostało ono rozbudowane, co widać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim została dodana opcja „Czas trwania”. O niej opowiem później.
Teraz zajmijmy się wysłaniem pracownika w odpowiednie miejsce.
Okno „Wysyłania szperacza” w pełnej okazałościNa powyższym screenie na czerwono zaznaczyłem opcje, które powinny nas najbardziej interesować, gdy poszukujemy jakiegoś zawodnika do naszego zespołu.
- Kraj. W tej zakładce mamy spis wszystkich dostępnych państw w FM. Gdy wybierzemy np. Grecję, nasz szperacz uda się właśnie tam.
Krótkie info w oknie wyszukiwania- Region. Bardzo przydatna zakładka, można powiedzieć, że daje większe pole manewru niż „Kraj”. Nie musimy wysyłać osobnych scoutów do Norwegii, Szwecji i Danii, gdzie jest największe skupisko talentów. Do Skandynawii radziłbym wysłać jednego lub dwóch dobrych fachowców. Oprócz tego terenami, gdzie gra dużo talentów są Wyspy Brytyjskie, Ameryka Południowa i Afryka. Oprócz tego radzę zwrócić uwagę na Europę Wschodnią, Amerykę Środkową i Południową.
- Rozgrywki. Tutaj możemy określić, na jakie rozgrywki wysyłamy scouta – czy ma być to Puchar UEFA, czy może jakiś inny ważny turniej na świecie. Mi osobiście często udało się wyłapać dobrych zawodników podczas Pucharu Narodów Afryki.
Radziłbym zwrócić uwagę na ten turniej.
Inne dostępne opcje (Klub i Następny rywal) przydają się przy rozpoznaniu przeciwnika. To jest właśnie to drugie zadania szperacza – rozpracowywanie rywali.
- Następny rywal. Scout udaje się na mecz twojego najbliższego przeciwnika, obserwuje sposób grania, taktykę i najlepszych zawodników. Następnie na krótko przed meczem zdaje Ci krótki raport.
- Klub. Szperacz ocenia umiejętności wybranego przez Ciebie klubu.
Jak już wspomniałem, jest to nowa opcja w FM. Tutaj ustalamy, na jaki czas scout ma się udać w poszukiwaniu talentów lub ile ma obserwować twoich przeciwników.
Dostępne opcje Osobiście najbardziej polecałbym wysłanie szperacza na okres 2 – 3 miesięcy. Jest to odpowiednio długi czas na wyszukanie dobrych zawodników. Jeśli zaś scout ma trochę słabsze umiejętności, możemy pokusić się o wysłanie go na 6 miesięcy, a nawet do końca sezonu. Niech sobie siedzi w tej Ameryce i spokojnie obserwuje piłkarzy...
Oczywiście możemy również określić, jakiego piłkarza szukamy – bramkarza, obrońcę, a może kogoś kto zna cztery języki lub gra lewą nogą. W tym celu dodajemy warunek w poniższej zakładce. Jak to zrobić opisałem w poprzedniej poradzie. Radziłbym jednak wstrzymać się z używaniem tej opcji – dajmy scoutowi wolny wybór, nie ograniczajmy go.
Kiedy już zajmiemy się wszystkimi fachowcami, możemy tylko czekać na efekty ich pracy. Uwierzcie mi, że scouci są bardzo dobrym (jeśli nie najlepszym) narzędziem w wyszukiwaniu talentów. Jeśli uda nam się sprowadzić dobrego i doświadczonego scouta, będzie to udana inwestycja, ponieważ sprawi, że do naszego klubu przez niego trafią bardzo dobrzy zawodnicy. A więc udanych łowów!
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ