Artykuły

Mecze towarzyskie w FM 2005
Bobi 17.07.2005 03:53 9387 czytelników 0 komentarzy
7
Rola meczów towarzyskich już w CM 3 była bardzo ważna. Tak jak w „prawdziwym świecie”, spotkania te mają za zadanie sprawdzić dyspozycję zawodników przed nowym sezonem i pozwolić im wejść w „rytm” meczowy. W tym tekście postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące sparingów w FM 2005.

PLANUJEMY SPARING

Planowanie meczu towarzyskiego w FM 2005 jest bardzo proste. W menu po lewej stronie (ewentualnie prawej – zależnie od skórki, którą posiadamy), wybieramy Terminarz. Pokazuje nam się rozkład meczów w aktualnym sezonie. W tym oknie widzimy cztery przyciski: „Poprzednie spotkania”, „Odwołaj mecz towarzyski”, „Zaplanuj sparing” i „Następny mecz”. Wybieramy Zaplanuj sparing.


Ukazuje nam się okno planowania sparingu. Spoglądamy na prawą stronę, gdzie w ramce znajdują się opcje planowania.


Do wyboru mamy mecz towarzyski, turniej, tournee i ligę. Przeanalizujmy po kolei wszystkie opcje.

MECZ TOWARZYSKI

Najbardziej popularna opcja. Mamy do wyboru miejsce rozegrania spotkania (u siebie lub na wyjeździe).


Najlepszym wyjściem, sprawdzonym już w czasach CM 3, jest rozgrywanie meczów na wyjeździe. Zwiększa to nieco „poziom trudności” – wiadomo, że trudniej gra się na stadionie przeciwnika niż na swoim. Zawodnicy muszą przyzwyczajać się do gry na obcej ziemi. Wzrasta wtedy presja kibiców gospodarzy i trudniej jest osiągnąć korzystny wynik. Polecam więc wybieranie opcji „Wyjazd”.
W przypadku, kiedy to my zapraszamy klub na nasz stadion, musimy zapłacić honorarium. Zwiększa to prawdopodobieństwo zgody klubu zapraszanego.

Oprócz tego możemy również ustalić zasady rozgrywania spotkania w przypadku remisu..


Dostępne opcje

Kiedy wybierzemy „Tylko 90 minut”, mecz zostanie zakończony po 90 minutach niezależnie od wyniku. Tej opcji radzę używać wtedy, kiedy nie chcemy przemęczać swoich zawodników. Wybierając opcję „Dogrywka” możemy rozegrać dodatkowe 30 minut, które być może wyłoni zwycięzcę. Dogrywka jest okazją do zmiany tych zawodników, którzy nie zeszli z boiska w regulaminowym czasie gry. „90 minut + karne” – kiedy 90 minut boiskowej walki nie wyłoni zwycięzcy, mogą to zrobić rzuty karne (ale już bez dogrywki). Ta opcja, podobnie jak następna – „Dogrywka + rzuty karne”, może być doskonałą okazją do sprawdzenia skuteczności Twoich zawodników w rzutach karnych.
Podsumowując – najlepszym wyjściem jest ustawienie „90 minut + karne”. Nie przemęczasz swoich zawodników niepotrzebną dogrywką – chyba, że chcesz ich zahartować przez ciężkim sezonem. Wtedy możesz pokusić się o ustawienie dogrywki.

TOURNEE

Tournee jest wyjazdem do określonego kraju, w celu rozegrania serii meczów z tamtejszymi klubami Możemy jedynie ustalić przepisy rozgrywania meczu w przypadku remisu i – rzecz jasna – kraj, do którego chcemy wysłać swój klub. W celu wyboru miejsca rozwijamy listę „Kraj”. Najczęściej wybieram kraje południowe, jak Chorwacja, Serbia i Czarnogóra, Hiszpania czy Włochy, gdyż panują tam najlepsze warunki do gry w piłkę. Pobyt w tych krajach nie będzie dla naszych zawodników udręką.


Teraz pozostaje nam określenie daty i wybór klubu, z którym chcemy rozegrać mecze. Najlepszym okresem na wyjazdy na
tournee jest przerwa letnia pomiędzy sezonami. W przypadku drużyn polskich, kiedy to dłuższą przerwę mamy dopiero zimą, radziłbym wyjeżdżać w grudniu, oczywiście na południe lub na inne kontynenty, gdzie pogoda jest zupełnie inna niż w Polsce o tej porze roku.
Po wyborze daty ustalamy przeciwnika. Dostępne są tylko kluby z wybranego przez nas państwa. Dużym ułatwieniem jest fakt, że nie musimy płacić żadnego honorarium.

TURNIEJ (SYSTEM PUCHAROWY)

Trzecią dostępna opcją w organizacji meczów sparingowych jest turniej, który zostanie rozegrany systemem pucharowym.


Przykładowa rozpiska

W turnieju biorą udział cztery drużyny - nie mniej, nie więcej. Swoich rywali wybieramy w ramce „Rywale”. Już po wybraniu pierwszego przeciwnika dostajemy informację, na ile szacuje się nasze dochody po tym meczu (głównie ze sprzedaży biletów). Kiedy wybierzemy pełen skład uczestników turnieju, musimy ustalić honoraria, które zapłacimy zapraszanym przez nas zespołom. Jeżeli zaprosimy klub pokroju Manchesteru United zapłacenie honorarium może okazać się konieczne. Musisz jednak pamiętać, że nie możesz wyjść na minus – porównuj swoje szacowane dochody z kwotami, jakie oferujesz klubom.
Oprócz ustalenia przepisów, o których pisałem wcześniej, w pole tekstowe możesz wpisać nazwę turnieju. Dobrze jest, kiedy w tytule rozgrywek znajdzie się nazwa Twojego klubu.
Wybór daty. Turnieje radziłbym rozgrywać miedzy sezonami, w okresie przygotowawczym. Można zaaranżować jeden turniej, w którym wezmą udział kluby lepsze od naszego lub dwa, a nawet trzy z udziałem mniejszych klubów. Turniej trwa dwa dni. W pierwszym dniu drużyny rozgrywają półfinały, które zostały już wcześniej rozlosowane. Wygrane ekipy w półfinałach awansują do finału, który odbywa się następnego dnia.
Turniej jest dobrą rozgrzewką przed rywalizacją w lidze. Gra – bądź co bądź – toczy się o jakąś stawkę i piłkarze mogą czuć się bardziej zdeterminowani. Warto co jakiś czas zorganizować turniej na swoim terenie, gdyż może to być również całkiem dochodowa akcja. Rzadko jednak zdarza się, aby ktoś zaproponował udział w turnieju naszemu klubowi.

TURNIEJ (LIGA)

Drugą opcją, w której można zaprosić więcej klubów niż jeden, jest turniej, lecz tym razem rozgrywany systemem ligowym. W rozgrywkach biorą udział cztery drużyny. Zostaje utworzona grupa, mecze są rozgrywane na zasadzie każdym z każdym. To oznacza, że jeden zespół rozegra trzy mecze.

Aby zaaranżować ligę, na rozwijanej liście klikamy „Ligowe”. Następnie ustalamy datę rozgrywania, nazwę oraz przepisy. W końcu – tak jak w przypadku pucharu – wybieramy trzy drużyny, które chcemy zaprosić.

Liga trwa trzy dni i też zawiera w sobie pewien element rywalizacji. Wybierając tą opcję musimy liczyć się z tym, że rozegramy trzy mecze – a nie dwa, tak jak to jest w przypadku pucharu. Organizując ligę musimy więc upewnić się, czy mamy wolne trzy dni. Najlepszym terminem na organizację jest lato, czyli okres przygotowawczy przed nowym sezonem. W przypadku ligi polskiej dłuższa przerwa występuje zimą, lecz nie powinniśmy liczyć na przyjęcie zaproszenia przez drużynę z ligi europejskiej, która tej przerwy nie ma (np. hiszpańska czy angielska).

WYBÓR DRUŻYNY

Przed nami najtrudniejsze – trzeba wybrać przeciwnika. Więcej o odpowiednim doborze przeciwnika piszę w rozdziale „Z kim grać”. Najlepiej jest wybierać klub lepszy od swojego, gdyż to bardziej determinuje do walki. Tak jak powiadał Paweł Janas – reprezentacja gra z lepszymi od siebie, aby później, w walce o najwyższe cele, nie spalić się i nie przestraszyć.
W sekcji „Rywale” rozwijamy menu >Wybierz....


Na liście, z której możemy szybko wybrać sobie przeciwnika, znajdują się kluby z naszej ligi (w moim przypadku z pierwszej i drugiej ligi polskiej). Oprócz tego mamy do wyboru swoją drużynę rezerw i drużynę młodzieżową. Nie musimy jednak wybierać ekipy ze swojego podwórka – dobrze jest zagrać również z zagraniczną drużyną. Aby udać się do okna wyboru zagranicznego klubu, klikamy na Wybierz inny....
Ukazuje się spis największych klubów na danym kontynencie. Niestety – słabsze kluby nie mają szans na rozegranie meczu towarzyskiego z zespołem pokroju Bayernu czy Chelsea. Z menu po lewej (prawej) stronie wybieramy więc „Wszystkie”.
Natychmiast ukazuje się spis wszystkich klubów dostępnych w kraju, w którym gramy – od pierwszej do najniższej ligi. Jeśli chcemy sprawdzić się w pojedynku z zespołem zagranicznym, klikamy na „Filtr”, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.


Ukazuje się spis wszystkich państw na naszym kontynencie. Jeżeli zaznaczymy okienko przy nazwie któregoś kraju, kluby z tego miejsca zostaną natychmiast dodane do listy obok.

Czasami warto sprawdzić się również poza granicami naszego kontynentu. Bardzo dobre kluby grają na obu Amerykach – m.in. w Meksyku, Brazylii, Argentynie czy Stanach Zjednoczonych. Gra z tamtejszymi klubami może być dobrym doświadczeniem dla naszej drużyny. Oprócz tego istnieje duże prawdopodobieństwo przyjęcia zaproszenia na mecz przez zespoły zza Atlantyku. Przy okazji często zdarza się, że wypatrzymy jakiegoś interesującego zawodnika, który np. strzeli nam bramkę lub zachwyci nas swoimi poczynaniami. Jest to więc dobry sposób na znalezienie zawodnika do swojego klubu.
Aby zaaranżować spotkanie z drużyną spoza naszego kontynentu (najczęściej Europy), w lewym dolnym rogu z rozwijanego menu wybieramy interesujące nas miejsce.


Lista kontynentów

Kiedy już wiemy, w którym państwie gra wypatrzony przez nas klub, czas na wybór przeciwnika. Z listy wybieramy interesujący nas zespół.
Ukazuje się ekran przedstawiający skład wybranej przez nas drużyny. Teraz tylko wystarczy z menu wybrać Zaproponuj sparing i dany klub zostaje dodany do listy potencjalnych rywali. Kiedy już ustalimy wszystkie warunki organizacji meczu towarzyskiego/tournee/pucharu/ligi, klikamy na „Zatwierdź&;#8221;.


Potwierdzamy, jeśli jesteśmy pewni. Zaproszenie zostaje natychmiast wysłane do wybranych klubów. Pozostaje nam tylko oczekiwać na odpowiedź, która przychodzi najczęściej tego samego dnia.
W przypadku, kiedy zaproszonym przez nas drużynom nie pasuje zaproponowany przez nas termin, lub po prostu nie mają zamiaru z nami grać, dostajemy odpowiedź negatywną.

Wszystkie trzy drużyny odrzucają propozycję

Pamiętaj, że nawet w przypadku, kiedy tylko jedna drużyna odrzuci naszą propozycję, turniej lub liga nie odbędzie się.

Jeśli po otrzymaniu odmowy nadal chcemy zorganizować mecz, w oknie wiadomości klikamy „Edytuj mecz towarzyski”. Musimy popróbować – czasami wystarczy zmienić tylko datę, niekiedy trzeba całkowicie zmienić skład zaproszonych lub podnieść honorarium. W pojedynczych przypadkach decydują źle dobrane przepisy.
Kiedy zaś dostaniemy odpowiedź pozytywną, honorarium zostaje przelane na konto przeciwnika a my możemy szykować się na mecz lub organizować następne.

KIEDY GRAĆ?

Mecze towarzyskie mają dwie funkcje – są rozgrzewką przed sezonem i sprawdzianem
umiejętności naszych graczy. Zawodnik zaproszony na testy może występować tylko w sparingach – mecze ligowe lub pucharowe nie wchodzą w grę.
W okresie przygotowawczym powinniśmy dać swoim zawodnikom wycisk, o czym pisałem w poradzie dotyczącej treningu. Nieodzownym elementem przygotowań powinny być właśnie sparingi. W większości lig europejskich najlepszym okresem na organizację jest okres letni, kiedy to najczęściej jest przerwa w rozgrywkach. Można zagrać dwa razy w tygodniu, np. w sobotę i środę z drużynami lepszymi od siebie (funkcja rozgrzewkowa) lub gorszymi (funkcja sprawdzająca). Osobiście w okresie przygotowawczym rozgrywam od trzech do sześciu sparingów, raz z drużynami mocnymi, raz ze słabszymi.

Pamiętajcie jednak, że w kilka tygodni po sezonie piłkarze odczuwają zmęczenie i ich kondycja spada. Nie powinniście się tym zbytnio przejmować i na przełomie lipca i sierpnia warto organizować mecze. W przypadku ligi polskiej, gdzie dłuższa przerwa jest zimą, organizujmy mecze w styczniu, najlepiej na wyjeździe i to w miejscach, gdzie pogoda jest w miarę sprzyjająca. Swoją Legią dosyć często wyjeżdżałem za ocean.

JAK GRAĆ?

W sparingach nie powinniśmy zbytnio przeciążać swoich zawodników. Jeśli widzimy, że znajdują się „na pograniczu” i niewiele im brakuje do kontuzji, lepiej odpuścić, zwłaszcza lepszym zawodnikom. Nawet jeśli przeciwnik jest wymagający, nie powinniśmy ryzykować.
Przed meczem mamy możliwość wyboru aż 12 rezerwowych, możliwość wyboru mają więc wszyscy zawodnicy z naszej kadry.
W meczach towarzyskich musimy zmieniać zawodników, przede wszystkim po to, aby zawodnicy spoza pierwszej jedenastki ograli się, a nowe nabytki czy zawodnicy testowani pokazali swoją przydatność dla drużyny. Z reguły nie zmienia się graczy przed 45 minutą. Najlepszym wyjściem jest wprowadzanie świeżych zawodników w przerwie i między 50 – 70 minutą. W przypadku, kiedy dochodzi do dogrywki, można również wprowadzić zawodników z ławki po regulaminowych 90 minutach.
W meczach towarzyskich musimy dbać o rotację w składzie, np. w drugim meczu towarzyskim możemy od pierwszej minuty mogą zagrać piłkarze, którzy w pierwszym siedzieli na ławce. Warto eksperymentować. W ostatnim meczu możemy pokusić się o wybranie jedenastu zawodników, którzy najlepiej prezentowali się w dotychczasowych sparingach. Miej to także na uwadze przy wyborze przeciwników, aby ostatnie mecze grać z dobrymi drużynami.

PODSUMOWANIE

Nic tak nie pomaga zespołowi przed ciężkim sezonem jak praktyka w meczach towarzyskich. Choć gra nie toczy się o żadną stawkę, sparingi mają wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną zawodników. Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z ważnej roli meczów towarzyskich, uważając je za niepotrzebne. Mam nadzieję, że lektura tego tekstu pomoże Wam w ustalaniu sparingów, a Wasi zawodnicy będą w dobrej formie zarówno przed, jak i w trakcie sezonu. Powodzenia!

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.