Artykuły

Jak umiejętnie karać zawodników
Bobi 17.08.2003 00:31 5441 czytelników 0 komentarzy
12
W każdym klubie menedżer jest bardzo zżyty z zespołem, a zespół z nim. W takim razie w obie strony mogą polecieć obelgi, prośby i pochwały. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w Championship Managerze 4 - czy warto karać zawodników, chwalić ich i jak reagować na ich opinie wobec Ciebie.

ODDZIAŁYWANIE NA ZAWODNIKÓW


Menedżer musi przekazywać poszczególnym zawodnikom swoje pomysły, koncepcje i opnie. W Championship Managerze można to robić, klikając na przycisku działań w prawym dolnym narożniku ekranu danego piłkarza. Większość Twoich czynności wobec zawodnika będzie się odbywać za pośrednictwem ekranów wiadomości. Będziesz regularnie proszony o reagowanie w ten sposób na zachcianki i kaprysy piłkarzy. Uważaj! Jeśli obiecasz zawodnikowi grę w pierwszej drużynie, pamiętaj o dotrzymaniu słowa. Jeśli powiesz mu, że może opuścić klub, będzie niezadowolony, kiedy zmienisz zdanie. Wszystko, co zrobisz, zostanie oczywiście skomentowane przez środki masowego przekazu (niezależnie od tego, jakim klubem kierujesz). Musisz więc zawsze pamiętać o starannym rozważaniu konsekwencji swoich decyzji i postępowaniu tak dyplomatycznie, jak tylko możliwe. Zostałeś ostrzeżony...

OSOBOWOŚCI ZAWODNIKÓW


W CM4 zawodnicy zawsze udadzą się do Ciebie, gdy będą mieli coś do powiedzenia – cokolwiek! Możesz na przykład zmienić podczas meczu zawodnika, który poczuje się urażony Twoją decyzją. Zażyczy więc sobie spotkania z Tobą, by dać temu wyraz i upewnić się co do swojej przyszłości w klubie. Championship Manager 4 umożliwia zawodnikom swobodne wyrażanie uczuć i nastrojów. Aby mieć dobry kontakt z każdym ze swoich piłkarzy, musisz zapewnić im odgrywanie w klubie roli, jakiej czują się godni i jaką im być może obiecano.
Piłkarze mogą poczuć się rozczarowani z kilku powodów. Niektóre z nich będą bezpośrednio związane z Twoimi działaniami, inne mogą wynikać z działań agentów i innych klubów. Jeśli zawodnik uzna, że został niesłusznie ukarany grzywną lub przeniesiony do rezerw, jest bardziej niż prawdopodobne, że będzie niezadowolony. Niezadowolenie może być również wywołane Twoją odmową dotyczącą przeniesienia piłkarza do innego klubu.
Możesz też odkryć, że niektórzy piłkarze nie za bardzo akceptują się wzajemnie. Może to powodować poważne niesnaski w szatni i obniżać w ten sposób morale drużyny. W takim przypadku warto przetransferować jednego z antagonistów do innego klubu. Sprawdź tylko, czy zawodnik, którego się pozbywasz, nie ma zbyt wielu przyjaciół w Twoim klubie, ponieważ ten sam problem może się pojawić ponownie - tyle, że na większą skalę.
Zawodnicy nie będą zwlekać w powiadomieniu Cię o swym niezadowoleniu, a w niektórych przypadkach mogą opuszczać zajęcia bez odejścia z klubu. Jeśli dany zawodnik będzie nieobecny na treningu, zostaniesz o tym powiadomiony za pośrednictwem ekranu wiadomości. Jeśli piłkarz będzie niedostępny przy wyznaczaniu składu na mecz, jego nazwisko będzie oznaczone symbolem „Nbp”.
Nic nie przysparza drużynie gorszej prasy – podważając Twoje kompetencje w zarządzaniu ludźmi – niż piłkarz opuszczający zajęcia. Istnieje możliwość, że nieobecny zawodnik będzie jednym z lepiej opłacanych piłkarzy w drużynie, co dodatkowo zwiększy nacisk na Ciebie. Wierni członkowie drużyny mogą nalegać na twarde traktowanie dezertera. W sprawę może się zaangażować zarząd, choć będzie on najprawdopodobniej nastawiony przeciwko zawodnikowi, który poddaje klub takiemu naciskowi.
Rozwiązaniem tego problemu może być sprzedaż tego zawodnika (lub przynajmniej wypożyczenie go innemu klubowi). Jeśli pozostanie w Twoim klubie, możesz spróbować go ukarać, uważaj jednak, by w ten sposób nie pogorszyć sytuacji!

>

Najprostszą metodą poprawienia zawodnikowi humoru jest włączenie go do wygrywającej drużyny. Jest to najbardziej oczywiste wyjście w przypadku rozczarowanych piłkarzy, zwłaszcza tych, których wprowadziłeś w błąd przy podpisywaniu kontraktu. Daje to im do zrozumienia, że są cennymi zawodnikami Twej drużyny.
Menedżerowie mogą też odczuć niepokój zawodników, wywołany komentarzami w mediach. Jeśli skrytykujesz piłkarza lub nie uda Ci się obronić go publicznie, bądź też zaczniesz bronić zawodnika, który krytykował kolegów, problemy mogą narastać! Także w takim przypadku najistotniejsze jest rozważne postępowanie. Dyplomacja stanowi Twoją najlepszą broń i optymalną obronę!

PROCEDURY DYSCYPLINARNE


Jeśli piłkarz lekceważy wprowadzony przez Ciebie reżim dyscyplinarny, gra bardzo słabo lub po prostu robi z ciebie głupca, musisz podjąć wobec niego surowe działania.
Podobnie, jak inne decyzje podejmowane w grze, postanowienie o ukaraniu zawodnika może mieć daleko idące konsekwencje dla morale i jakości gry nie tylko karanego zawodnika, ale i całej drużyny. Karząc zawodnika, musisz zawsze uświadamiać sobie możliwe negatywne następstwa takiego działania.


Rozwijamy menu Czynności. Mamy do wyboru 3 rodzaje kar podzielonych na 5 powodów.

  • Kara: tygodniowa pensja – zawodnik nie otrzymuje pensji za ten tydzień
  • Kara: 2 t. Pensje – piłkarz nie otrzymuje kieszonkowego z klubu przez 2 tygodnie,
  • Udziel ostrzeżenia – udzielamy ostrzeżenia zawodnikowi (następnym razem nie dostaniesz pensji!)


Możemy wybrać rodzaj kary. Załóżmy, że za niedozwolony postępek chcemy pozbawić zawodnika wypłaty za 2 tygodnie. Następnie wybieramy przyczynę tej kary:

  • Bez powodu – oznacza to, że uwzieliśmy się na zawodnika. 99% graczy jest niezadowolonych z takiego wyjaśnienia, a raczej nie wyjaśnienia przyczyny kary.
  • Nieprofesjonalne zachowanie – podczas poprzedniego meczu piłkarz skopał rywala, pobił sędziego, lub co najmniej popełnił nieprzyzwoity faul. Takie zachowanie przynosi hańbę klubowi.
  • Usunięcie z boiska w poprzednim meczu – piłkarz w poprzednim meczu obejrzał czerwony kartonik – nieważne, czy wdał się w bójkę, czy dostał dwie żółte kartki. Ważne, że opuścił boisko przed końcowym gwizdkiem (i bynajmniej ty go nie zdjąłeś, ani nie doznał kontuzji)
  • Brutalne zachowanie – chodzi tu o brutalny faul popełniony podczas meczu.
  • Słaby występ – kiedy zawodnik słabo gra, po meczu otrzymuje notę poniżej „6”. Najlepiej ganić zawodnika za występ, po którym otrzymał „4”. Za „5” może się obrazić.


PODSUMOWANIE


I to by było tyle na temat karania zawodników, ich oddziaływania na menedżera i drużynę, ich charakteru. Kiedy zawodnik zrobi coś głupiego, ośmieszy Twój klub lub nie trafi żadnego z dziesięciu strzałów oddanych na bramkę przeciwnika, musisz poważnie pomyśleć o ukaraniu tegoż zawodnika i po prostu dać mu „klapsa”. Musisz jednak uważać, żeby jeden „klaps” nie zniszczył Ci drużyny...

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution