Artykuły

Finanse w CM
Jolitos 23.03.2003 01:12 2246 czytelników 0 komentarzy
3
Stan finansowy klubu który przejmujesz ma bardzo duży wpływ na jego przyszły rozwój. Z tego też powodu poziom gotówki w skarbcu powinieneś bardzo często sprawdzać, i gdy tylko zacznie on niebezpiecznie spadać podjąć nawet drastyczne kroki. Często przez nieudolność managerów i chairmanów zasłużone kluby spadają w przepaść przeciętności. Żeby i przez Ciebie taka sytuacja się nie zdarzyła przeczytaj dokładnie ten poradnik.
Zacznijmy od tego, że tak jak i w codziennym życiu i w państwie - tak i w klubie dzieli się budżet na wydatki i dochody. W oknie "Finances&Info" znajdziemy następujące dane:




- Nation - kraj z którego pochodzi klub.

- Status - dowiesz się tutaj jaki status przyznano Twojemu klubowi. Istnieją trzy: professional, semi-professional oraz amateur. Aby zdobyć wyższy status trzeba wywalczyć awansować do profesjonalnej ligi (najczęściej 1 i 2 liga).

- Finances - stan gotówki w skarbcu (rich, secure, ok, insecure, bankrupt).

- Stadium - informacje o naszym stadionie np. ulica na której jest położony.

- Facilities - szczegółowe informacje o naszym stadionie jak np. ilość miejsc.

- Training Ground - informacje o naszej bazie treningowej.




Trochę niżej znajdziesz także dokładny spis pracowników klubu (z odpowiednim podziałem na role). Na liście będą konfigurować:


- Chairman - czyli prezes klubu

- M.Director - dyrektorzy klubu (nie wszędzie są)

- Manager - tutaj będzie Twoje nazwisko :)

- Asistent Manager - dane Twojego zastępcy

- Coach - nazwiska trenerów

- Scout - czyli poszukiwacze talentów

- Physio - dane lekarzy




Aby głębiej zapoznać się ze wszystkimi opcjami będziesz musiał skorzystać z rozwijanego menu "View". Po naciśnięciu go pojawi nam się do wyboru pięć opcji (jednak jedną z nich jest wyżej opisywane okno "General Info") - oto one:



- Stats - różnej maści statystyki

- Finances - informacje o stanie finansowym klubu

- Income - spis przychodów

- Expenditure - spis wydatków




Teraz czas na krótki opis tego co znajdziecie w podanych wyżej oknach:




  • STATS


    - Number Of Players - ilość zawodników w klubie. W obecnej wersji CM-a maksymalna liczba zawodników wynosi 50 jednak już teraz wiadomo, że w CM4 takich ograniczeń nie będzie. Jeżeli chcesz osiągać jakieś sukcesy Twoja kadra powinna być szeroka (najlepiej mieć co najmniej (!) 25 zawodników).

    - Number Of Players Injured - ilość kontuzjowanych zawodników.

    - Average Age - First Team - średnia wieku pierwszego zespołu. Ważne jest by była ona jak najniższa. Oczywiście nie za niska, bo to też nie dobrze, ale jeżeli w zespole będziemy mieli samych dziadków za dwa lata zabraknie nam dobrych zawodników, gdyż obecni ledwo będą już biegać nawet o lasce.

    - Average Age - Squad - średnia wieku całego zespołu - to samo co wyżej, tyle, że dotyczy nie tylko pierwszego składu, ale także zespołu rezerw.

    - Total Wages Bill - First Team - kwota jaką tygodniowo wydajesz na wypłaty dla pierwszego zespołu. Jeżeli Twoje przychody są coraz mniejsze trzeba czasami pomyśleć o choćby małym obcięciu zarobków (np. 15%)...

    - Total Wages Bill - Squad - kwota jaką tygodniowo wydajesz na wypłaty dla całego zespołu (czyli na pierwszą drużynę oraz piłkarzy z rezerw)

    - Average Wages - średnia wypłata przypadająca na każdego zawodnika.

    - Highest Wages - największa wypłata. Zawodnik, który ją otrzymuje powinien być najlepszy w zespole i odgrywać jakąś szczególną rolę.

    - Lowest Wages - najniższa wypłata. Pomyśl, czy piłkarz który ją otrzymuje nie zasługuje na choć trochę podwyżki. Jeżeli ją dostanie skoczą mu morale.

    - Oldest Player - najstarszy
    zawodnik. Musisz się liczyć z tym, że jeżeli ma ponad 30 lat w każdej chwili może odejść (za darmo :>) na emeryturę.

    - Youngest Player - najmłodszy piłkarz. Należy zwrócić na niego uwagę.

    - Highest Valued Player - najdroższy piłkarz. Dowiesz się stąd kogo najbardziej cenią Twoi rywale. Jeżeli piłkarz jest słaby - sprzedaj go.

    - Number Of Current International Players - liczba piłkarzy, którzy występują w kadrach narodowych. Im jest ich więcej, tym lepiej dla renomy klubu. Jeżeli piłkarz nie gra w pierwszej jedenastce może warto dać mu szansę.

    - Number Of Current Under 21 Players - liczba piłkarzy, którzy występują w kadrach U-21. Przeważnie jest to naprawdę bardzo zdolna młodzież.

    - Number Of Foreign Players - ilość piłkarzy spoza kraju. Limit na takich piłkarzy został w każdym kraju ustalony na innych zasadach, a w niektórych nawet zniesiony. Przykładem takiego kraju jest m.in. słoneczna Italia

    - Number Of Non-EU Players - ilość piłkarzy spoza Unii Europejskiej.




  • FINANCES

    - Income - kwota przychodów podawana w czterech kategoriach: za rok, miesiąc, ostatni miesiąc i ostatni rok. Dzięki takiemu podziałowi możesz stale obserwować czy dochody rosną czy też maleją i szybko zacząć działać...

    - Expenditure - kwota wydatków (podawana tak samo jak przychody).

    - Profit/(Loss) - możemy zobaczyć tutaj czy aktualnie zarabiamy czy też tracimy i w razie trudnej sytuacji szybko i skutecznie zainterweniować.

    - Balance - ogólny bilans finansowy. Dowiemy się tu ile pieniędzy zarobiliśmy lub straciliśmy. Straty są zaznaczane kolorem czerwonym, a zyski zielonym.

    - Transfer Funds - czyli ilość pieniędzy przeznaczona na transfery. Im klub bogatszy tym większej ilości "zielonych" możesz się tutaj spodziewać.




    Teraz czas na sedno sprawy czyli wreszcie będzie na temat :). Poniżej przedstawię Wam dwa okienka - Income i Expenditure. Dowiecie się z nich na co możecie pieniądze wydawać, a na czym zarabiać.




  • INCOME


    - Gate Receipts - pieniądze zarobione na sprzedaży biletów. Trzeba pamiętać, że im ciekawszy mecz tym więcej na biletach zarobisz. Ilość sprzedanych biletów zależy także (a może przede wszystkim...) od wielkości stadionu.

    - Season Tickets - wpływy za karnety. Jeżeli masz duży stadion w ciągu jednego sezonu możesz zbić fortunę. Drugim warunkiem jest to, żebyś grał na co najmniej dobrym poziomie i zakwalifikował się do europejskich pucharów.

    - TV Revenue - wpływy za prawa do transmisji telewizyjnej. Na początku sezonu w zależności od atrakcyjności ligi dostajesz z góry pewną kwotę, natomiast później już co mecz dostajesz "symboliczną" kwotę.

    - Merchandising - zarobek na sprzedaży gadżetów klubowych np. koszulek.

    - Player Sold - wpływy ze sprzedanych zawodników. Czasami stają się mocnym źródłem finansowania klubu. Szczególnie gdy klub zmierza do bankructwa ważne jest, by zacząć wysprzedawać zbędnych piłkarzy - później możesz bowiem stracić tych najlepszych. O tym jak dobrze sprzedać zawodnika dowiesz się już niebawem czytając kolejny poradnik mojego autorstwa ;).

    - Prize Money - nagrody (np. za wygranie Ligi Mistrzów - 26M złotych).

    - Investmens - pieniądze od inwestorów. Czasami dają naprawdę wiele, szczególnie wtedy gdy Twój klub gra bardzo dobrze w lidze i zakwalifikował się do europejskich pucharów (najlepiej gdyby była to Liga Mistrzów...).

    - Interest - dochody z lokat bankowych itp.

    - Other - zarobek z innych źródeł.




  • EXPENDITURE


    - Wages - pieniądze przeznaczane na wypłaty dla piłkarzy. Często największy wydatek klubu. W razie trudnej sytuacji tutaj powinniśmy szukać oszczędności.

    - Bonuses - kasa dla piłkarzy za bonusy zagwarantowane w kontrakcie np. za gola. Jeżeli bonusy będą za wysokie szybko możesz pozbyć się
    gotówki.

    - Signing On Fees - pieniądze przeznaczone dla piłkarzy w zamian za podpisanie kontraktu. Często piłkarz życzy sobie wręcz kolosalnych sum.

    - Dividends - wypłata dywidend (czyli wypłaty dla akcjonariuszy).

    - Players Bought - wydatki na zakup nowych piłkarzy. Jeżeli lubisz transferowe szaleństwo zapewne znajduje się tutaj spora sumka ;)

    - Ground Maintenance - pieniądze przeznaczone na utrzymanie stadionu.

    - League Fines - kary nałożone przez narodową federację. Najczęściej za niesłuszne krytykowanie sędziego lub np. za awantury na stadionie.

    - Interest - wydatki na procenty z pożyczek i inne zadłużenia w bankach

    - Other - inne wydatki klubu takie jak np. opłacenie wyjazdu scouta itd.




    Pamiętajcie, że zawsze należy się starać, żeby wydatki klubu zawsze były mniejsze od przychodów. Wtedy nie tylko utrzymasz płynność finansową czy nie zostaniesz zmuszony do wysprzedania piłkarzy, ale także wzbudzisz zachwyt zarządu. Wydatki można ograniczyć nie tylko obcinając zawodnikom pensje, ale czasami trzeba będzie zrezygnować z kupienia jakiegoś zawodnika by w zamian kupić tańszego. Należy się też starać, by bonusy nie miały kolosalnych rozmiarów, bo gdy za bramkę zaoferujesz zawodnikowi 1M$, a on strzeli ze dwie na mecz to szybko stracisz zapasy gotówki :).

    Jolitos
  • Komentarze (0)

    Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
    Nie masz konta? Zarejestruj się.

    Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

    Reklama

    Najnowsze artykuły

    Zobacz także

    Wyszukiwarka

    Reklama

    FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
    Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
    Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
    FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
    Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
    Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
    Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
    Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
    [x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.