Podstawy Taktyki

 Javier Partyzant

Postów: 29
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 11.08.2011
Skąd: Kozienice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014, 14:51    #1
Witam. Powrocilem do FMa po dwoch latach, nigdy nie bylem taktykiem wybitnem, sporo zapomnialem, a nowy FM 14, sprawia mi spore problemy na starcie. Stad temat, o podstawy. Czy znajde gdzies temat takowy, artykul? Podstawowe rady, jak grac na druzyny grajace srodkiem, jak na skrzydlami, jak na zageszczajace srodek pola, jak na gre szeroko, jak na krotkie podania, jak na dlugie, i tak dalej, i tak dalej. Bardzo licze na pomoc, pozdrawiam.

 Gordon Partyzant

Postów: 21
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.11.2013
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014 18:35    #2
Generalnie to sprawa jest teoretycznie prosta: Warto jest spróbować zagrać odwrotnie niż rywal, czyli np. jeśli oni klepią wzdłuż boiska, to ty powinieneś postawić na szybką grę, z bezpośrednimi podaniami i tak dalej...Jeśli rywal gra środkiem, to ty spróbuj go "obejść" bokami, jak oni grają na chaos, hejnał, co tam jeszcze - to ty postaw na grę techniczną. Jednak jest jedno, ale...Na FM'a 14 stkę proste schematy nie wystarczą i możesz spokojnie uznać to jako fakt, bo gram w niego od momentu wydania i powiem szczerze - tak trudnego FM'a jeszcze nie było. Ze zgrają niedojdów niewiele ugrasz, więc w takim wypadku można jedynie próbować tuszować braki swoich piłkarzy. (Co też jest sztuką i świadczy o klasie managera) Generalnie w FMie 14stce taktyka schodzi na drugi plan - co nie znaczy, że nie jest ważna, po prostu, sama w sobie...niewiele da, bez odpowiednich wykonawców, bez zadowolenia piłkarzy, bez koncepcji ogólnej - będzie Ci trudno. Zauważyłem, że chyba o to właśnie chodziło twórcom - wyzbycie się schematów, gra bardziej realna, przez co trudniejsza i rozszerzenie kompetencji managera. W FMie 14 na sukces trzeba dłużej pracować i nie jest on dany na zawsze :) To oczywiście osobiste spostrzeżenia, ale mogę się pod nimi podpisać rękami i nogami. Myślę, że większość ludzi, która grała w 14stkę się ze mną zgodzi. Co do artykułów to możesz oczywiście poszukać w Akademii Taktycznej. Pamiętaj jednak, że najważniejsze i często najcelniejsze są nasze osobiste obserwacje. Analizuj swoje mecze, analizuj mecze z TV - to wszystko ma w FMie odzwierciedlenie.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 10.05.2014 o godz. 18:36

 Javier Partyzant

Postów: 29
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 11.08.2011
Skąd: Kozienice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014 20:36    #3
Super, dzieki wielkie za odpowiedz. Zawsze wlasnie staralem sie na przekor, z drobymi zmianami, ale teraz rzadko sie sprawdza, serie po 10 spotkan bez zwyciestwa, nie wazne z kim. Wplyw rozmow, morali widac naprawde jest duzy, obawiam sie ze moge w koncu sie poddac, ale podejmuje kolejna probe. A jeszcze pytanie mam odnosnie wlasnie rozmow motywacyjnych. Mniej wiecej jak je stosowales? To co robilem w 12, kompletnie sie nie sprawdza, uzywalo sie wtedy 3, max 4, teraz chyba roznorodniej trzeba probowac? I gdzies obilo mi sie o uszy, ze trzeba jeszcze delikatniej postepowac. Mniej krytyki, wiecej wsparcia, to prawda?

 melonman Partyzant

Postów: 28
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 01.09.2012
Skąd: Krakow
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014 21:04    #4
Ja z reguly przed meczami na wlasnym boisku lub derbami, wybieram ton zarliwy natomiast przed wyjazdami agresywny i zwykle mniej wiecej 5-6 jest zmotywowanych. Po przegranych spotkaniach, zawsze jest krytyka, czasami nawet ostra i u 90% motywacja rosnie (szkoda ze umiejetnosci nie;))).

 Gordon Partyzant

Postów: 21
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.11.2013
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014 22:09    #5
To zależy od piłkarzy, jak masz takich z wysoką determinacją, to możesz ich bardziej opierdzielać, jak jest z tym problem, to rzeczywiście, trzeba "ważyć" słowa. No i ważne jest też jakie obecnie mają morale, wiadomo, że jak jest niskie, to musisz być dla nich w miarę miły, żeby nie popadli w depresję do końca :) Przyglądaj się, jak reagują poszczególni piłkarze na dane rozmowy motywacyjne i wyciągaj z tego wnioski na przyszłość.

 Prodigy666 Partyzant

Postów: 44
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 07.01.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
10.05.2014 23:45    #6
@Gordon, przecież FM 14 jest łatwy i prosty jak budowa cepu, no chyba,że ktoś lubi grac skrzydłami to może ma problemy, ale ja grając tylko taktykami opierającymi się na środkowych pomocnikach/ofensywnych środkowych, klepie każdego, np teraz gram Rennes 6 sezon, mam SAMYCH wychowanków, całą reszte wyprzedałem rok temu, cisnę środkiem i mam potrójną koronę, wcześniej LE i finał LM, jak masz w drużynie środkowych pomocników to opieraj na nich ataki, żadnych skrzydłowych, u mnie rolę dośrodkowujących pełnią boczni obrońcy, przede wszystkim patrzcie na ich odbiór, krycie, ustawianie się, wrzutki nie mają nic do rzeczy, mam gościa z dośrodkowaniami i grą bez piłki na 6 i ma notę 7.39 oraz 7 asyst po pięknych centrach więc wiesz.... pamiętajcie, tylko gra środkiem się sprawdza, czy to 4-1-2-1-2 czy 4-2-2-2 z dwójką odkurzaczy i dwójką ofensywnych pomocników, no i jeszcze jedno - tylko gra z kontry, to jest jakiś błąd w grze, bo grając na tym ustawieniu i tracę mało i strzelam od cholery

 Gordon Partyzant

Postów: 21
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.11.2013
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
11.05.2014 11:24    #7
Z tym, że gra z kontry i ogólnie defensywna przynosi lepsze efekty, to się w pełni zgadzam. Ja np. obecnie w Blacburn mam ten problem, że szkółka jest gówniana. (rozbudowuje ją caly czas) więc muszę się skupiać na transferach, typu - tanio kupić, drogo sprzedać. Ja w obecnej sytuacji kadrowej muszę grać środkiem i powiem Ci, że akurat u mnie się to nie sprawdza, bo non stop dostaje bramki po dośrodkowaniach.

 Javier Partyzant

Postów: 29
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 11.08.2011
Skąd: Kozienice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
16.05.2014 19:01    #8
Pierwszy sezon? Ja Leeds gralem, i zazdroscia patrzylem na kilka talentow z Blackburn, tym bardziej ze troche przypadkiem, troche zamierzenie, sklad budowalem brytyjski. Poltora sezonu, z kilkoma S&L przyznaje dla lepszego poznania niektoryc aspektow gry, i widze efekty. Dwie trafne dosc taktyki, skuteczne, niebawem zaczynam od nowa, bez S&L, co gra przyniesie, z wiekszym doswiadczeniem.

 Wueseu Partyzant

Postów: 39
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.05.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
16.06.2014 21:44    #9
Ja co prawda w 13stkę cisnę jeszcze, wcześniej Touluse, teraz Havr (francja, odpowiednio 1 i 2 liga) i osobiście gram dość wydaje mi sie nietypowym ustawieniem mianowicie 4-5-1 ale z małą modyfikacją ;) więc dwójka środkowych obrońców odpowiedzialnych za obrone, powyżej dwaj wysunięci boczni obrońcy grający wraz z defensywnym pomocnikiem jako wsparcie, w środkowej lini jeden samotny środkowy pomocnik grający z nastawieniemna obronę, dalej są dwaj ofensywni skrzydłowi odpowiedzialni za atak, pomiędzy nimi ofensywny środkowy pomocnik ustawiony jako Klasyczna dyszka i poleceniem ataku a to wszystko wieńczy wycentrowany snajper jako lis pola karnego. Ustawienia zespołowe są takie, że gramy płynnie i ofensywnie stosując bezpośrenie piłki, z ściślejszą dyscypliną taktyczną i intensywniejszym pressingiem, preferuje bardziej ostrożny odbiór - po co mi kartki :) - dośrodkowania są domyślnie, a jeśli chodzi o swobodę pozycyjną to pozwalam im szukać gry skoro mój zespół tworzą młodzi zawodnicy. Linia obronna jest wysunięta, gramy szybko, podając oboma skrzydłami i stosując kontrataki wraz ze spalonymi ;) grając Le Havre w II lidze francuskiej (sezon 12/13, pierwszy z fm 13) sprawuje mi sie to idealnie po 18 meczach 10 zwycięstw, 5 remisów i 3 porażki co daje 2 lokatę w tabeli i bilans bramek 35-20.

Wszystko fajnie, ale asystent mi sie ustawicznie i konsekwetnie dąsa o to, że mam 1 taktykę i mimo, że sie sprawdza towciąż jest zaniepokojony przygotowaniami do meczu...
I tu mam dylemat, czy bawić sie w zmiane ustawienia przy tej drugiej, rezerwowej taktyce, czy pozostać w moim szczelnym kordonie nie do przejścia i jedynie polecenia pozmieniać...jakieś rady?

 Makaronczterojaj... Partyzant

Postów: 543
Grupa: Użytkownik
Dołączyła: 03.05.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
22.06.2014 12:28    #10
[quote="Prodigy666"]@Gordon, przecież FM 14 jest łatwy i prosty jak budowa cepu, no chyba,że ktoś lubi grac skrzydłami to może ma problemy, ale ja grając tylko taktykami opierającymi się na środkowych pomocnikach/ofensywnych środkowych, klepie każdego, np teraz gram Rennes 6 sezon, mam SAMYCH wychowanków, całą reszte wyprzedałem rok temu, cisnę środkiem i mam potrójną koronę, wcześniej LE i finał LM, jak masz w drużynie środkowych pomocników to opieraj na nich ataki, żadnych skrzydłowych, u mnie rolę dośrodkowujących pełnią boczni obrońcy, przede wszystkim patrzcie na ich odbiór, krycie, ustawianie się, wrzutki nie mają nic do rzeczy, mam gościa z dośrodkowaniami i grą bez piłki na 6 i ma notę 7.39 oraz 7 asyst po pięknych centrach więc wiesz.... pamiętajcie, tylko gra środkiem się sprawdza, czy to 4-1-2-1-2 czy 4-2-2-2 z dwójką odkurzaczy i dwójką ofensywnych pomocników, no i jeszcze jedno - tylko gra z kontry, to jest jakiś błąd w grze, bo grając na tym ustawieniu i tracę mało i strzelam od cholery[/quote]

Jak na to wpadłeś, bo to działa. No może nie wygrywam wszystkiego, ale 80 procent. Przetestuje teraz na 7 lidze angielskiej.8 wygrałem.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.