Finanse i reputacja

 vinnie888 Partyzant

Postów: 6
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 06.01.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
0
04.06.2017, 21:03    Pytanie
1. Gram 7 sezon w Videoton. Liga jest na 13 miejscu w Europie, a Węgry w tabeli współczynników UEFA zajmują 11 miejsce. Chciałbym dostać się do pierwszej 6 ale brakuje mi do niej ok. 20 tys. pkt. Jest to w ogóle wykonalne? Komuś się udało?
2. Mam 50 mln w budżecie i tyle samo do wydania na transfery. Opłaca się inwestować w graczy po 15-20 mln i płacić im 100 tys. tygodniowo? Aktualnie wydaję na pensje 380 tys. a najwyższa to 30 tys. Mój cel to przynajmniej 1/4 LM a z obecnym składem nie mogę się tam przebić więc chciałbym poważnie go wzmocnić. Ale tu pojawia się problem bo muszę sprzedawać piłkarzy żeby łatać dziury po pensjach a że węgierska liga jest słabsza nie wiem czy taki drogi gracz sprowadzony na sezon bądź dwa dałby nawet ten 100% zwrot. Sprawdziłbym sam, ale nie chcę się przypadkiem wpakować w długi.
4. Czy wysokość pensji wpływa na reputację klubu?

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.06.2017 10:24    #1
1) Niestety ... nawet jeżeli jako klub będziesz osiągał spektakularne zwycięstwa (wygrywał LM rok w rok odnosząc same zwycięstwa) to samemu nie wprowadzisz swojej ligi do top 6 starego kontynentu.

Dlaczego?
Otóż. W momencie w którym Twoja liga jest na minimum 13 miejscu, jako mistrz kraju zaczynasz LM od fazy grupowej. W ten sposób możesz w ciągu roku zgarnąć maksymalnie: 5+6*2+4+(2*2+1)*3+2 = 38pkt (de facto będzie więcej, ale to wynika z doliczenia 20% pkt uzyskanych w danym sezonie przez samą ligę).
Jeżeli pozostałe 4 kluby węgierskie NIC nie ugrają (przegrają swoje mecze w swoich pierwszych etapach kwalifikacyjnych), to liga węgierska zainkasuje za dany sezon 38/5 = 7,600 pkt. W skali 5 lat daje Ci to 38,000 pkt.
Taka wartość odpowiada (mniej więcej) 10 pozycji w rankingu lig.

Aby liga węgierska mogła się doczłapać do 6 miejsca (a później je utrzymać) to nie dość, że musiałbyś rok w rok zachodzić daleko w LM (a tego na chwilę obecną nie czynisz) to jeszcze pozostałe kluby w kraju musiałyby uzyskiwać miarodajne wyniki w LE (bo mała szansa jest na drugi zespół w LM, ponieważ prawie na pewno wpadnie w barażach na jakiś zespół z top 5 lig).


Ja aktualnie gram 5 sezon Lechią Gdańsk. 4 razy w LM dotrwałem do minimum wyjścia z grupy. Aby podnieść ligę w rankingu staram się co roku wypożyczyć swoich 'zdolnych' (ale nie z pierwszego składu) graczy do swoich największych ligowych rywali. Większość z nich bez problemów grają w pierwszym składzie, większym problemem jest aby te kluby chciały ich wypożyczyć.


2) Czy się opłaca ... wszystko zależy od tego jak się u Ciebie to bilansuje. 0.1mln tygodniowo (a nie miesięcznie?) = 5,2mln rocznie + 15-20mln na zakup = blisko 50% Twojego budżetu ... więc ile Ty byś takich zawodników mógł kupić? Dwóch.
Jaki masz zysk netto (pomijając transfery)? Czy z takimi pensjami także będziesz miał jakiś zysk? Jeżeli nie, to oznacza, że co roku będziesz musiał sprzedawać zawodników, tylko po to aby mieć na pensje tych których masz w pierwszym składzie = w przeciągu paru lat będziesz bez grosza przy duszy.

Nie wiem jakie masz poziomy boisk treningowych (i samych trenerów). Ja osobiście poszedłem (pomimo, że zarząd nie chce trenować młodych) w trening młodych graczy. A więc, wyszukuję młodych graczy (najlepiej newgenów), którzy będą chcieli dołączyć do klubu. Odpowiednio odsiewam plew (patrząc na ich determinację, osobowość oraz częściowo - posiadane umiejętności). To co zostanie przeskautuję i rok w rok zatrudniam 10-15 młodych zawodników. Ci zawodnicy później mimo wszystko nie żądają takich astronomicznych kwot co piłkarze 'na rynku transferowym' (którzy niejednokrotnie żądają podwyżki w wysokości 15'000% względem tego co zarabiali dotychczas (dotyczy piłkarzy z 'niższych lig' jak chociażby z Chorwacji).

Jednocześnie musisz też pamiętać o tym, żeby grać jak najwięcej 'dochodowych' sparingów wyjazdowych. To także mocno podreperować może Twój budżet (ja w Lechii rocznie inkasuję ponad 11mln funtów z tego tytułu).

"Łatać" dziury (i potencjalnie także pozyskiwać samych piłkarzy) możesz poprzez wypożyczanie ich na okres 1-2 lat, gdy klub gracza nie chce byś płacił pensji (bądź płacił tylko niewielką jej część). Z oczywistych względów, dotyczy to piłkarzy młodych. Głównie Barcelona i Real Madryt są gotowi wypożyczyć swoich zawodników bez żadnych kosztów (nawet funta nie zapłacisz za ich pensje). Przy takiej okazji warto też spróbować dodać 'opcjonalna przyszła opłata' czyli klauzulę dobrowolnego wykupu. Czasami udaje się taką opcję ustalić na naprawdę niskim poziomie (kluby partnerskie nie zgodzą się na ten zabieg - ale ich piłkarze zawsze będą wypożyczani za darmo). W ten sposób mi się udało wyciągnąć z Hiszpanii takich graczy: Toni Lato (OL) za 0.75 mln funtów, Borja San Emeterio (OP) za 0.35 mln funtów, Jakob Novak (OPS) za 0.2 mln funtów czy też Kuki (NS) za 4.5 mln funtów.
Innym mykiem (nawet gdy opcjonalny wykup nie wchodzi w grę - zbyt wysoka kwota) może być też wypożyczenie takiego młodego zawodnika w momencie w którym za 1-2 lata kończy mu się kontrakt. Nie dość, że nie będzie Ciebie on zbyt dużo kosztował w utrzymaniu (albo wcale) to jeszcze istnieje duża szansa, że w momencie w którym ów gracz nie będzie miał przedłużonego kontraktu z macierzystym klubem (o ile u Ciebie nie będzie on grał w spotkaniach - nie dotyczy sparingów).


4) Wysokość reputacji klubu (i samej ligi ?!) wpływa na pensję, którą gracze żądają.

 vinnie888 Partyzant

Postów: 6
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 06.01.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.06.2017 18:13    #2
1)W rankingu o którym piszesz jesteśmy na 11 miejscu więc mamy też zespół w grupie LE. No niestety moi towarzysze odpadają z pierwszym lepszym zespołem.
A jeżeli wygrywałbym LE? W poprzednim sezonie wygrałem właśnie te rozgrywki i razem z wicemistrzem kraju w lidze kwalifikowałem się do LM w grupie mistrzowskiej( Nie wiem czemu musiałem się w ogóle kwalifikować. Czy to przez ówczesną niższą pozycję w rankingu?) Wtedy udało im się dostać do fazy grupowej ale ja odpadłem więc znów był tylko jeden zespół z Węgier.
Na czym opierasz swoje wyliczenia?


2) Cały budżet opiera się na sprzedaży. Bez tego nie osiągam zysku. Mam sporo zawodników na wypożyczeniach (za część dostaję nawet pieniądze), do tego mógłbym odmłodzić skład więc znalazłoby się drugie tyle. Zamysł jest taki żeby zainwestować duże pieniądze i wyciągnąć jeszcze większe a przy okazji poprawić wyniki. Mogę wyciągnąć A. Zivkovica za 11 mln + pensja ok. 70 tys. W poprzednich karierach udawało się go sprzedać nawet za 50 mln ale nie wiem czy to przejdzie w lidze węgierskiej gdzie wartość piłkarzy jest niższa. Pokrycie takiej pensji nie będzie problemem. Już teraz mam wielu młodych za których duże kluby dają 5 mln więc gdybym ściągnął ich więcej i posłał na wypożyczenie to późniejsza ich sprzedaż mogłaby niwelować straty. Przyznam, że trochę znudziło mi się takie oszczędzanie i chciałbym wprowadzić do obrotu większe sumy.

[quote="R.Baggio"]Jednocześnie musisz też pamiętać o tym, żeby grać jak najwięcej 'dochodowych' sparingów wyjazdowych. To także mocno podreperować może Twój budżet (ja w Lechii rocznie inkasuję ponad 11mln funtów z tego tytułu).[/quote]

Ile takich sparingów rozgrywasz? Tylko w przerwach między rundami czy też w trakcie sezonu?


[quote="R.Baggio"]4) Wysokość reputacji klubu (i samej ligi ?!) wpływa na pensję, którą gracze żądają.[/quote]

Miałem na myśli odwrotną zależność.


Mam jeszcze dwa pytania.
Przejąłem niedawno reprezentację Węgier po długiej serii porażek poprzedniego selekcjonera i o dziwo nie udało mi się za wiele zmienić.1 zwycięstwo i 4 porażki. Identyczną taktyką gram w Peru i mimo słabszego składu, tam jestem bliski awansu na MŚ. Ogólnie reprezentacja leży. Na domiar złego nie widzę nawet następców obecnych kadrowiczów. Jest tylko jeden zdolny 20-latek i to mój wychowanek. Ranking światowy ma wpływ na jakość newgenów? Aktualnie zajmujemy 110 miejsce…

Jaka jest najskuteczniejsza forma prowadzenia scoutingu? Obecnie rozsyłam scoutów do regionów i dodatkowo co ciekawszych sprawdzam najlepszym scoutem. Ale zauważyłem że nie wyszukują często świetnych zawodników, którzy mieszczą się w kryteriach wyszukiwania. Do tego wiedza o świecie wynosi tylko 46%.

// Edytowano 3 razy, ostatni raz 05.06.2017 o godz. 18:17

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.06.2017 19:12    #3
1) Dane opieram na oficjalnych danych UEFA o sposobie liczenia punktów:

- każda wygrana w eliminacjach do LE i LM to 1 pkt
- remis to 0.5 pkt

- każda wygrana w LE i LM to 2 pkt
- remis to 1 pkt

- kwalifikacja do fazy grupowej LM to 5 pkt
- wyjście z grupy LM to 4 pkt
- awans do każdego kolejnego etapu w LM (czyli ćwierfinał, półfinał i finał) to +1pkt

- sumuje się liczbę punktów zdobytą przez wszystkie drużyny danego kraju i dzieli przez liczbę tych drużyn
- 20% tej wartości jest dopisywana jest automatycznie do każdego klubu tegoż kraju

Od paru lat kluby w LM uzyskują więcej punktów niż te w LE (kiedyś oba puchary były punktowo 'równe' co doprowadziło swego czasu do utraty 3 miejsca Włochów na rzecz Niemiec).

Pamiętaj, że jeżeli po sezonie (powiedzmy) 2020/2021 liga awansuje na 13 pozycję ... to dopiero o sezonu 2022/2023 nie będzie musiał się kwalifikować do LM (czyli zwycięzca sezonu 2021/2022).

2) 11mln to jego wartość rynkowa czy za tle SLB (czy kto tam go teraz zakontraktował) chce? Jeżeli to pierwsze, to bym się zdziwił gdyby za tyle poszedł (no chyba że jest na liście).
Druga sprawa - w jakiej walucie podajesz te wartości?

Przy młodych chyba nie muszę mówić o dorzucaniu "+50% od następnego transferu". A przy zakupie młodych zanim się zaoferuje cokolwiek to 'uniemożliwić' negocjowania z tymi opcjami (bo SI się wycwanił i od razu rzuca na stół, że musi być procencik od przyszłego transferu) --- tu jest błąd gry - sprzedający będzie żądał tyle samo kasy przy opcji procenciku jak i bez tejże opcji 'na stole'.


Sparingi tłukę kiedy tylko się da --- czyli jak nie ma dwóch meczy w tygodniu (brak LM) to jest sparing. Jak są jakieś przerwy, czy to reprezentacja, czy okres przygotowawczy, czy to urlopy (gra wrzuca jakiś grajków spoza klubu, którzy będą grać) - walę sparingi co dwa dni. Puchar krajowy celowo przegrywam w pierwszym meczu, co by mieć o parę sparingów więcej do zrobienia.
Moją skarbonką sparingową jest "Raja Casablanca" (sprawdź czy zarząd zgodzi się na sparing wyjazdowy z nimi - a powinien patrząc na ranking ligi oraz fakt, że wygrałeś LE), gdzie z meczu mam więcej niż z wielkimi klubami (które godzą mogą się zgodzić na sparing). Klub ten nie rozgrywa żadnych meczy więc bez problemu się godzi na sparingi i to w ilości wręcz hurtowej (tak wiem - to swego rodzaju oszustwo jest).
Jako, że mam sporo graczy wypożyczonych z innych klubów (których pensja mnie nie obchodzi lub w nieznacznym stopniu) to mam darmowy dochód. Dodatkowo utrzymuję wysoki poziom ogrania całego (szerokiego) składu, jak również dbam o wysokie morale w drużynie (rozmowy meczowe).

Co do reprezentacji to się nie wypowiem, bo jestem początkującym graczem w FM17.

Co do scoutingu --- to nie jest tylko 46% tylko aż 46% :). Ja staram się wysyłać scoutów do konkretnych państw (a nie regionów), ponieważ niektóre regiony są zbyt rozległe (np. Europa Wschodnia). Scoutów i trenerów zatrudniałem także patrząc na ich znajomość danych lig, dzięki czemu już na nich zbudowałem sobie stosunkowo pokaźną wiedzę o Europie.
Jednak i tak, w 99% scoutów używam tylko do przestudiowania newgenów (po moim wstępnym odrzuceniu 70-80% z nich :D), których mam z listy transferowej (moja taktyka obecnie to kupowanie graczy, których będę miał jako wychowanków), ewentualnie jakiś 'starych newgenów' którzy w ubiegłych latach nie chcieli dołączyć, a mają wybitne szanse stania się klasowymi zawodnikami.
Jednak to wynika z tego, że gracze, których obecnie mam to są młodzi gracze, którzy jeszcze się będą rozwijać (a nawet jeżeli nie, to już jacyś młodziaki depczą pierwszemu składowi po piętach), więc nie potrzebuję kupować jakiś 'wyszkolonych gwiazd' za astronomiczne kwoty.

Użytkownik uznał post za pomocny

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.06.2017 19:15    #4
Po 1 pkt dostaje się też za ćwierćfinał, półfinał i finał LE

Użytkownik uznał post za pomocny

 vinnie888 Partyzant

Postów: 6
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 06.01.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.06.2017 21:47    #5
Gram w 16.
Już mam gwarantowane miejsce w LM i LE więc w tym sezonie zobaczymy 2 zespoły z Węgier w Europie.
[quote="R.Baggio"] 11mln to jego wartość rynkowa czy za tle SLB (czy kto tam go teraz zakontraktował) chce? Jeżeli to pierwsze, to bym się zdziwił gdyby za tyle poszedł (no chyba że jest na liście).
Druga sprawa - w jakiej walucie podajesz te wartości?[/quote]
To i to, nie jest na liście. Siedzi na ławce w BVB i inkasuje 35 tys. Operuję na funtach. Pewnie u mnie by się odbudował i poszedł za duże pieniądze. Tylko czy warto dawać zawodnikom nawet te 50 tys?
Na szkolenie własnej młodzieży nie mam już zbytnio chęci. Oczywiście mam ok 7 zdolnych którzy zostaną wychowankami ale nie są jeszcze gotowi na LM, a muszę też walczyć ze Szkotami(jak na złość wszystkim klubom idzie wyśmienicie) i Grekami o to miejsce w grupie.
Jestem w trakcie budowy nowego stadionu na 15000 miejsc. Pieniądze będą pobierane na bieżąco czy podliczą mnie na koniec budowy? Teoretycznie skończy się za 2,5 roku.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 05.06.2017 o godz. 21:49

 smagul Partyzant

Postów: 11
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 09.07.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
16.06.2017 12:15    #6
Co do polityki transferowej - jeśli chcesz by klub dalej Ci się rozwijał, to musisz szukać zawodników z wysoką reputacją (takie gwiazdki w profilu). Jeśli masz w zespole zawodników z wysoką reputacją (w szczególności kapitan) to:
- Inni zawodnicy chętniej będą podpisywać kontrakty z Twoim klubem (szansa na wzmocnienie składu).
- Więcej kibiców przychodzi na mecze
- Więcej gadżetów się sprzedaje.
- Więcej członków sztabu będzie zainteresowanych współpracą.
- Mniej grajków będzie marudzić, że chce do większego klubu.
Nie zapominaj też, że reputacja sztabu szkoleniowego ma znaczenie - tutaj w szczególności DoF. Jeśli go nie wykorzystujesz do niczego (jak ja) to potrzebujesz takiego z wysoką reputacją i profesjonalnym charakterem.
Na pierwszy ogień, proponuję poszukać kapitana (były reprezentant, narodowość węgierska, wysokie przywództwo, wysoka reputacja, dodatkowa rola w sztabie - DoF, odpowiedni charakter). Nawet jak będzie zarabiał gigantyczne hajsy, a po 2 latach ucieknie na emeryturę.
Jak okaże się, że jedna gwiazdka nie masakruje Ci budżetu to sprowadzaj kolejną i kolejną i kolejną. W miarę możliwości możesz też sprowadzać gwiazdki w ich najlepszym okresie: tj. bramka 30, napadzor w okolicach 27.

Co do rozwoju ligi - Sam nie rozwiniesz jej do rozsądnego poziomu. Sprzedawaj solidnych zawodników za małe pieniądze rywalom, kupuj od nich graczy wystawianych na listy transferowe (w szczególności od dobrych klubów z problemami finansowymi). Jak jakiś fajny zawodnik rywala wzbudza zainteresowanie klubu spoza ligi, to możesz spróbować go przechwycić, posadzić na ławkę i po jakimś czasie spuścić ponownie w ligę. Po kilku sezonach i wydaniu wielu milionów będziesz widział efekt poprawy formy swoich rywali.
Po aktywności na rynku transferowym możesz też zauważyć jakieś kluby z zarządem lubiącym wydawać hajsy. Jak masz dobrych zawodników, którzy by sportowo wzmocnili ten klub (najlepiej także reputacją) to najłatwiej i najszybciej będzie ci wpływać na rozwój właśnie takich klubów. Minus taki, że jak Cię dogonią to będą mieli lepsze warunki i utrudnią ci grę ;).

Hajsy za budowę stadionu pobierają się na początku budowy - obecnie pewnie jesteś w fazie projektowania. Może być też tak, że zarząd zaciągnie kredyt, czasem mimo że w kasie wystarczające hajsy są, to i tak wolą brać kredyt.

 Dumlooo Partyzant

Postów: 6
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 17.11.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.07.2017 15:35    #7
Raja Casablanca ratuje moj budzet. Aczkolwiek przydalabysie jeszcze jedna taka druzyna z takim profitem za gre z nia na wyjezdzie. Jakies sugestie?

 deco87 Partyzant

Postów: 253
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 25.10.2006
Skąd: wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.07.2017 19:24    #8
Ale przecież Casablance trzeba dać honorarium za mecz ? Dokładnie 1.300.000 euro..

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.07.2017 21:44    #9
[quote="Dumlooo"]Raja Casablanca ratuje moj budzet. Aczkolwiek przydalabysie jeszcze jedna taka druzyna z takim profitem za gre z nia na wyjezdzie. Jakies sugestie?[/quote]

Sprawdź pozostałe Afrykańskie państwa z nad morza śródziemnego:
Maroko: Raja Cassablanca
Algeria: MC Algier
Tunezja: Club African, ES Tunis
Libia: brak
Egipt: Zamalek

Osobiście tnę maksymalnie Raję ewentualnie MC Algier bądź Club African.

Zauważyłem też dodatkowo, że można sobie wybrać (w okresie przygotowawczym bądź w trakcie przerwy na mecze reprezentacji) tournee po Afryce Północnej i wybrać cztery mecze (rozgrywane co drugi dzień - więc 4 mecze rozgrywasz w 7 dni) z jednym i tym samym zespołem (np. 4 mecze z Rają) - wtedy niestety część wpływów ucieka do tego klubu jako honorarium (około 10%) jednak masz o 1 mecz więcej niż gdybyś brał towarzyskie wyjazdowe (gdzie konieczne są dwa dni przerwy między meczami -- więc w 7 dni możesz rozegrać 3 mecze), więc i tak jesteś na plusie :).

Mi obecnie podskoczyła reputacja klubu, dzięki czemu (radykalnie) zwiększyły się kwoty za sparingi wyjazdowe (i mecze w tournee) jednak co ciekawe - nie u wszystkich tych klubów (dotyczy jedynie Rajy, MC Algier i Club African - gdzie wzrosło o 90%-100% w odniesieniu do roku poprzedzającego), natomiast u pozostałych tych wymienionych kwoty pozostały na poprzedniej wartości.


Swego czasu zadałem pytanie tutaj na forum czy ktoś zna jakieś inne 'skarbonki' poza Rają, niestety zero odzewu było :/


[quote="deco87"]Ale przecież Casablance trzeba dać honorarium za mecz ? Dokładnie 1.300.000 euro..[/quote]

Jeżeli jakieś honorarium masz im płacić to tylko jeżeli Ty grasz u siebie. Jeżeli wybierasz opcję 'honorarium' w meczy wyjazdowym to jest to kwota którą otrzymuje klub, który przyjeżdża na dany mecz (czyli Twój klub). Dlatego też (nie dotyczy meczy z klubami o niskiej reputacji) wysokość honorarium meczu wyjazdowego = przychód.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.