Założenia taktyczne dla zawodnika a zespół.

 julas.wrc Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.08.2013
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013, 10:11    #1
Witam wszystkich.

Na samym początku mojego wątku proszę o przekierowanie lub przeniesienie do odpowiedniego działu w razie omawiania już tego tematu. Grałem bardzo dużo w FM w latach 2003 - 2005. Później miałem sporo przerwy. Teraz powróciłem do tej gry, czego nie żałuję. Pytanie dotyczy taktyki i założeń w niej zawartych. Gram drugi sezon Evertonem. Bez fajerwerków, ale na przyzwoitym poziomie. Cały czas się uczę. Czego nie rozumiem w ogóle, to że wygrywam z każdym 10 meczy z rzędu po czym zaczynam wszystko nagle przegrywać. Nawet ze słabeuszami z niższych lig ( puchar Anglii ). Generalnie wiem co może mieć wpływ na to. Przede wszystkim rozmowy motywacyjne, nieodpowiednie wypowiedzi o przeciwniku do poszczególnych gazet, morale w drużynie, przemęczenie sezonem, zmiana taktyki. I właśnie o to ostatnie chciałem was drodzy gracze podpytać. Zbudowałem naprawdę mocną taktykę na podstawie swoich graczy w zespole. Staram się grać głównie Kontratakiem. Ale to nie ważne. Pytanie brzmi tak:

Jak mają się założenia taktyczne dla całego zespołu przypisując poszczególne role i obowiązki poszczególnym graczom? Mam nadzieję, że się rozumiemy. Chodzi o to, że jak ustawiam dla całego zespołu podania bardzo krótkie, lub bezpośrednie, a potem dla poszczególnych graczy ustawiam według posiadanych umiejętności to których poleceń słuchają się zawodnicy? Jeżeli ustawiam poszczególne role i zadania pojedynczym graczom to wg mnie wszystkie założenia taktyczne takie jak "podania, szukanie pozycji, dośrodkowania, pressing, krycie itd." dla zespołu powinny być ustawione na DOMYŚLNE. Czy mam rację, czy nie? Czy założenia dla zespołu nie mają nic wspólnego z założeniami dla poszczególnych zawodników? Jeżeli możecie proszę napiszcie swoje sugestie na te temat.

Pozdrawiam.
Julek.

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 11:58    #2
Zawodnik będzie stosował się do takich ustawień, jakie widnieją na jego indywidualnej karcie taktycznej. Dzięki dobrze dobranej roli i zespołowym ustawieniom można tak ustawić zawodnikowi polecenia, że nie trzeba przesuwać żadnych suwaków i modyfikować indywidualnych poleceń taktycznych ręcznie.

 julas.wrc Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.08.2013
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 12:07    #3
OK, rozumiem, czyli jest tak jak myślałem. Od czego zacząć, aby to wszystko połączyć jakoś z głową? U mnie założenia taktyczne a indywidualne pokrywają się 50/50. Doszedłem do wniosku, że po co zakładać że zespół ma grać podaniami bezpośrednimi skoro tylko 4 czy 5 piłkarzy ma wskaźnik podań powyżej 15 pkt. A rozumiem, że im większy wskaźnik tym trudniejszymi podaniami może grac dany zawodnik. Czyli licząc od najprostszych: krótkie, mieszane, bezpośrednie, długie. Dobrze to kumam?? :)

Ps. A co z poleceniami? działają w ogóle? Bo przy niektórych jest gwiazdka która mówi że nie można ich wykonać.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 20.08.2013 o godz. 12:09

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 12:52    #4
Podania bezpośrednie, bądź krótkie nie uzależniałbym od współczynniku podań w karcie atrybutów zawodników.
Ustawienie podań zależy od kilku czynników: dobrana taktyka, pogoda, ustawienie zawodnika.
Jeżeli grasz bez skrzydłowych, zawodnicy zajmują strefy boiska blisko siebie, masz jednego napastnika to warto grać krótkimi podaniami/wolniejszym tempem gry. W lidze angielskiej bym to jednak odradzał, w związku z ciągłymi ulewami. Na mokrej nawierzchni gra krótkimi podaniami wychodzi bardzo słabo, dlatego do takiej gry preferowane są ligi hiszpańskie i włoskie.

 julas.wrc Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.08.2013
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 12:58    #5
Gram dwoma skrzydłowymi z jednym napastnikiem. Lewy gra przy linii, prawy schodzi do środka. Czyli co... Poszczególnych ról nie mam przypisywać do wytrenowania i umiejętności zawodników tylko do taktyki?

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 20.08.2013 o godz. 12:59

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 13:11    #6
50% do taktyki, 50% do umiejętności zawodnika. Jeżeli nie grasz z defensywnym pomocnikiem, to przynajmniej jeden ze środkowych pomocników musi mieć w miarę wysoki współczynnik odbioru. W przeciwnym razie grając dwoma kreatywnymi, usposobionymi ofensywnie zawodnikami przeciwnik będzie łatwo przechodził Twoją drugą linię. Musisz zachować równowagę w taktyce, ktoś po piłkę musi wrócić, ją zabrać i dogrywać do wyżej ustawionych zawodników, najprościej to nazwać musi być zachowana równowaga.

 julas.wrc Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.08.2013
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 13:34    #7
Ok wrócę do domu, to sprawdzę. Może po prostu ustawić zawodnika defensywnie. Pomocnika defensywnego nie mam. Chociaż wczoraj zagrałem z takim i całkiem nieźle poszło. To prawda, że jedną taktyką nie da się zagrać całego sezonu? Zauważyłem, że po rozegranych ok. 15 meczach przychodzi czas kryzysu i zaczynam przegrywać nawet ze słabeuszami. Grając 5-2-2-1 może powinienem zagrać 4-1-2-2-1 z defensywnym pomocnikiem? Sam już nie wiem. Trzeba znowu kilka meczy przegrać, aby się przekonać. A wracając wcześniej do pytania. Co z poleceniami? Działają czy nie? I co z tymi gdzie jest gwiazdka i rzekomo nie da się ich użyć.

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 14:03    #8
Polecenia działają, ale wymuszają skrajne zachowania, tzn. wyprowadzenie piłki w obronie krótkimi podania ustawi Twoim zawodnikom parametr krótkie podania na najniższym możliwym poziomie. Będzie to korzystne jeżeli chcemy utrzymać się przy piłce, jednak nie pomoże przy przeprowadzaniu akcji ofensywnej. Zawodnicy będą dłużej szukać luki w drugiej linii przeciwnika, co zwiększy Twoje utrzymanie się przy piłce, jednak może nie mieć przełożenia na ilość akcji ofensywnych.

Granie pięcioma obrońcami jest bardzo defensywne, a nie koniecznie musi gwarantować małą ilość straconych goli. Zawodnikom przeciwnika ciężko będzie przedrzeć się przez Twoją obronę, jednak będą dużo sobie stwarzać sytuacji strzeleckich z daleka. Ważne jest by był ktoś w środku pola od odbioru, najlepiej dobrze grający głową i silny. Taki zawodnik ustawiony jako defensywny pomocnik, bądź środkowy pomocnik/pomocnik odbierający piłkę (duży wskaźnik agresji)/cofnięty rozgrywający - mentalność obrona- zbiera duże noty mimo iż nie bierze udziału w akcjach ofensywnych.

Chociaż w przypadku Twojej taktyki z pięcioma obrońcami, środkowy obrońca ustawiony jako stoper, jego boczni koledzy jako zabezpieczenie mogło by dać jakieś efekty. W przypadku kiedy przeciwnik gra jednym napastnikiem, możesz spróbować ustawić odwrotnie środkowy obrońca - zabezpieczenie, jego koledzy po bokach stoperzy. Boczni obrońcy w zależności od wskaźnika - decyzje, jeżeli ten atrybut mają wysoki to niech biorą często udział w akcjach ofensywnych (boczny wysunięty obrońca) jeżeli decyzje podejmują na niskim poziomie ustawić ich jako boczny obrońca).

Grając 5 obrońcami linia obrony musi być wysunięta. Mając taką szczelną pierwszą linię, aż żal byłoby jej nie wykorzystać i nie zamknąć przeciwnika na jego połowie. Ustaw nastawienie >=kontrola.

Dużo znaczenie mają morale zawodników. Jeśli kalendarz gier ułoży się tak, że mamy potyczki z silnymi rywalami i je przegramy, wtedy spadną nam morale i ciężko nam będzie grać na takim samym poziomie jak przed tymi porażkami. Trzeba się ratować zmiennikami, przeprowadzić z zawodnikami rozmowy, skrytykować bądź przy ocenie 5 meczy powyżej 7.25 pochwalić obecną formę (ale warto sprawdzić ostatni mecz czy ocena była powyżej 7.25, jeżeli nie to nie chwalić).

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 20.08.2013 o godz. 14:13

 julas.wrc Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.08.2013
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 14:37    #9
Gram 5 obrońcami ale 2 skrzydłowych obrońców nie gra w jednej linii, są przesunięci do przodu. Dalej mam 2 środkowych pomocników, dalej dwóch mocno wysuniętych skrzydłowych + jeden napastnik. Dwaj skrzydłowi obrońcy mają za zadanie włączać się w akcje ofensywne. Awansowałem z grupy Ligi mistrzów z 1 miejsca. Pokonałem dwukrotnie Bayern, Inter, Benfike. I dupa. W poprzednim sezonie miałem to samo. szło, szło i nagle wszystko się zepsuło. Zastanawiam się czy na rzecz tego pomocnika defensywnego nie przekształcić obrony na 4 obrońców. Resztę pozostawić tylko zmienić trochę rolę. Moim głównym bólem od początku gry jest brak bramek ze strony napastnika. Nie strzela ich w ogóle. Kupiłem Flechera, ma być za dwa tygodnie u mnie w zespole. Może coś pomoże. Trochę nie bardzo wiem jak ugryźć temat z tymi poleceniami dla zespołu i zawodników. Bo nie mam zielonego pojęcia jak ustawić te 50/50. Masz jakieś sugestie? Czy te bardziej znaczące ustawić dla zespołu czy dla zawodnika? Dzięki za pomoc.

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
20.08.2013 15:29    #10
Z tego co napisałeś po osiąganych wcześniejszych wynikach to problemu w taktyce raczej nie masz. Problem tkwi w tym co dotyka nas wszystkich, 2-3 porażki pod rząd, obniżenie morale i dołek z którego ciężko wyjść. Rotuj składem, rozmawiaj z zawodnikami, a żeby z taktyki wyciągnąć jeszcze więcej, możesz spróbować na własną odpowiedzialność:
- przy obecnej taktyce z jednym napastnikiem i ruchliwymi skrzydłami, dwoma zawodnikami w środku pola, to podania - krótkie,
- styl podań - gra oboma skrzydłami,
- nastawienie - =>kontrola,
- jeżeli nie masz defensywnego pomocnika, jeden ze środkowych pomocników musi mieć w miarę dobry atrybut odbiór,
- boczni wysunięci obrońcy nastawienie automatycznie,
- jeżeli przeciwnik gra jednym napastnikiem, to środkowy obrońca zabezpieczenie, dwóch po bokach stoper, jeśli przeciwnik ma więcej niż jednego napastnika, to środkowy stoper, jego koledzy po bokach zabezpieczenie,
- jeżeli tracisz bramki po ucieczce skrzydłowego bocznemu obrońcy, cofnij bocznych wysuniętych obrońców do linii z obrońcami,
- w stylu gry mając taką ilość obrońców, muszą oni nie tylko bronić ale też przynajmniej rozgrywać - także Płynny, jeżeli grasz z nastawieniem ofensywnym - możesz spróbować zagrać Bardzo Płynnie, wtedy obrońcy będą wysoko wychodzić do przodu i grać ofensywnie,
- jeżeli twój napastnik dobrze gra głową, to spróbuj ze skrzydłowymi nastawionymi na wsparcie, a nie atak.

// Edytowano 2 razy, ostatni raz 20.08.2013 o godz. 15:40

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.