Questions

 agregat Partyzant

Postów: 17
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 30.05.2011
Skąd: opole
Poziom ostrzeżeń: 0
0
13.07.2011, 18:19    Pytanie
Siema mam parę pytań do was, mianowicie

1. U mnie wygląda to mniej więcej tak że podczas meczu (najczęściej w jego przerwie) wchodzę w statystyki rywala i pomocnik który ma najwięcej podań oraz podań kluczowych i przydałoby się go jakoś unieszkodliwić... Moje pytanie jak to zrobić ?
a) Jeżeli jest to środkowy pomocnik
b) Jeżeli jest to szkrzydłowy

2. Jeżeli przeciwnik gra środkiem (czyli najczęściej wąsko ) to ja powinienem również zwężyć grę aby byłomu cięzej rozgrywać piłkę, czy może rozciągnąć ?

3. Jeżeli mój napastnik jest szybki to jakie polecenia powinienem ustawić szkrzydłowym aby też jak środkowi pomocnicy dogrywali piłki na dobieg ?

4. Jeżeli chcę aby mój rozgrywający zagrywał piłki na dobieg do napastnika do powinienem grać szeroko (aby rozgrywający miał dużo miejsca) czy może wąsko (aby piłka leciała wprost na napadziora) ?

Narazie to tyle jak sobie coś przypomnę to napewno napisze, mam nadzieję że ktoś obeznany z sytuacją mi pomoże, z góry dzięki !

 agregat Partyzant

Postów: 17
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 30.05.2011
Skąd: opole
Poziom ostrzeżeń: 0
0
14.07.2011 10:12    #1
Czy może ktoś mi pomóc ? Pilne....

 Kleyo Ekspert

Postów: 1842
Grupa: Moderator
Dołączył: 18.04.2007
Skąd: Brenna
Poziom ostrzeżeń: 0
0
14.07.2011 10:31    #2
1. Kopnąć go tak, żeby bolało :)

2. Jak gra środkiem, to ja zwykle śmigam skrzydełkami, bo najlepszą obroną jest atak.

3. Prostopadłe podania - często.

4. Da się w ogóle ustawiać szerokość gry dla jednego gracza? Bo to trochę bez sensu, bo rozumiem że cała formacja może być ustawiona szeroko, albo wąsko, ale jeden gracz? Przecież się nie rozszerzy, ani nie schudnie. Poza tym nigdy nie zauważyłem związku szerokości gry danej formacji, a skuteczności podań na dobieg. Prostopadłe podania na często, rajdy z piłką rzadko i powinien rzucać dużo piłeczek za linię obrony.
"Błędów nie popełnie tylko ten, kto nic nie robi" - Theodo­re Roose­velt

 Taher Młody aktywista

Postów: 219
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 07.08.2008
Poziom ostrzeżeń: 0
0
14.07.2011 10:57    #3
1.
a) Na środkowego pomocnika najlepiej byłoby wejść w instrukcje dot. rywala i ustawić na niego pressing na 'zawsze'
b) Z skrzydłowym sprawa jest trudniejsza. Można zastosować wcześniejszy pomysł, albo ustawić obrońcy krycie 1v1. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dobry gracz bez problemu poradzi sobie z obydwoma metodami, niemniej jednak jeżeli jest dobry obrońca, to zastosowałbym 1v1.
Jest jeszcze 3 opcja, czyli defensywny pomocnik, który będzie atakował piłkę. Taką taktykę zaproponował Miles Jacobson, gdzieś były to przetłumaczone na język polski, ale nie pamiętam gdzie. Tylko tutaj trzeba grać klasycznym ustawieniem 4-4-2, by wprowadzić to w życie. Równie dobrze ten pomocnik mógłby i uprzykrzać życie przeciwnemu środkowemu pomocnikowi.
2) Wg. zależy to od przeciwnika. Jeśli jest gorszy, czy może porównywalny do Twojego zespołu to zalecałbym grę bardziej szeroką. Wąsko można grać, kiedy gra się z silniejszym rywalem.
3) Jeżeli skrzydłowi mają dogrywać na dobieg to trzeba im dać prostopadłe podania na często, a resztę na rzadko, albo czasami. Tym samy będą więcej grać prostopadłych piłek, czyli na dobieg. Gdyby mieli strzały z dystansu na często i do tego podania prostopadłe na często, to tych podać byłoby mniej, gdyż częściej marnowaliby piłki kopiąc z dystansu. Tak więc trzeba zredukować rajdy z piłką, strzały z dystansu. Nastawienie musi być ofensywne, ale nie na max. gdyż wtedy będą grali za bardzo z przodu i nie będą mieli jak grać te piłki.
4) Według mnie szerokość nie ma wpływu na to gdzie zagra rozgrywający, i czy napastnik będzie na wprost czy będzie szerzej ustawiony. Oczywiście wszystko z umiarem, ustawienie suwaka na max. to zdecydowanie za dużo.

 oldgunz Żołnierz frontu ideologicznego

Postów: 401
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 21.12.2007
Skąd: Gdynia
Poziom ostrzeżeń: 0
0
14.07.2011 11:22    #4
[quote=agregat]1. U mnie wygląda to mniej więcej tak że podczas meczu (najczęściej w jego przerwie) wchodzę w statystyki rywala i pomocnik który ma najwięcej podań oraz podań kluczowych i przydałoby się go jakoś unieszkodliwić... Moje pytanie jak to zrobić ?
a) Jeżeli jest to środkowy pomocnik
b) Jeżeli jest to szkrzydłowy[/quote]

Masz kilka rozwiązań. Jeśli jeden z pomocników rywala wybija się na tle innych i stanowi największe zagrożenie, zamiast patrzeć na statystyki, patrz na jego grę i oceń, z czego to zagrożenie wynika. Inaczej bowiem trzeba się zachować, jeśli piłkarz gra pod siebie, inaczej jeśli gra dla zespołu. I tak, jeśli masz do czynienia ze środkowym pomocnikiem, który oddaje sporo groźnych strzałów, kiwa, biega itd., to w mojej ocenie warto ustawić na nim closing down oraz wymusić zagrania słabszą nogą. Jeśli zaś zawodnik ten sieje zamęt swoimi podaniami, a nie dynamiką i szybkością, wyznacz piłkarza do indywidualnego krycia, zaznaczając jednocześnie ścisłe krycie.

Co do skrzydłowego, sytuacja podobna, z tymże tutaj prawie na pewno zawodnik będzie imponował dryblingiem i szybkością. Ustaw więc odpowiedniemu bocznemu obrońcy krycie strefowe, zaś swojemu skrzydłowemu indywidualne na skrzydłowego rywala. Do środkowej linii boiska Twój skrzydłowy będzie uniemożliwiał rozpędzenie się przeciwnikowi, zaś bliżej linii końcowej skrzydłowy zostanie podwojony.

[quote=agregat]2. Jeżeli przeciwnik gra środkiem (czyli najczęściej wąsko ) to ja powinienem również zwężyć grę aby byłomu cięzej rozgrywać piłkę, czy może rozciągnąć ?[/quote]

Jeśli rywal gra środkiem i korzysta z wąskiej formacji (np. 4-1-2-1-2) lub po prostu z obrazu gry wynika, iż najwięcej groźnych akcji rywala idzie środkiem, masz dwa rozwiązania. Aby nie przegrać, zawęź grę. Aby wygrać - puść grę skrzydłami, stosując odpowiednie polecenia z ławki.

[quote=agregat]3. Jeżeli mój napastnik jest szybki to jakie polecenia powinienem ustawić szkrzydłowym aby też jak środkowi pomocnicy dogrywali piłki na dobieg ?[/quote]

Częste prostopadłe podania dla skrzydłowych. Ponadto, ustaw tego napastnika jako target mana, z jednoczesnym ustawieniem mu piłek na dobieg. Pozostałe suwaki u skrzydłowych (w szczególności dośrodkowania, ale i rajdy) zmniejsz - będą koncentrować się na dogrywaniu piłek do napastnika. Jeśli chcesz, by to głównie skrzydłowi, a nie środkowi pomocnicy, dogrywali te piłki, puść grę skrzydłami.

[quote=agregat]4. Jeżeli chcę aby mój rozgrywający zagrywał piłki na dobieg do napastnika do powinienem grać szeroko (aby rozgrywający miał dużo miejsca) czy może wąsko (aby piłka leciała wprost na napadziora) ?[/quote]

Twój rozgrywający (zakładam, że to środkowy pomocnik) może zagrywać piłki niezależnie od szerokości pola gry. Do długich piłek puszczanych środkiem najlepsze jest jednak długie, wąskie boisko (ogólnie rozmiary boiska są często niedoceniane, a jeśli odpowiednio dopasujemy je do naszej domowej taktyki, mogą nam ugrać ładnych parę punktów w sezonie). Aby rozgrywający zagrywał takie piłki, ustaw mu częste prostopadłe podania oraz jak w pkt. wyżej - gra na target mana i piłki na dobieg. Szerokość niewiele ma tu znaczenia, lecz jeśli już, to ja osobiście skłaniałbym się do węższej gry (o ile atak ma opierać się na prostopadłych piłkach kierowanych od środkowego pomocnika do napastnika na dobieg).

Użytkownik uznał post za pomocny

If you're in the penalty area and don't know what to do with the ball, put it in the net and we'll discuss the options later.

- Bob Paisley

 agregat Partyzant

Postów: 17
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 30.05.2011
Skąd: opole
Poziom ostrzeżeń: 0
0
14.07.2011 14:45    #5
Dzięki chłopaki , jeszcze jedno(szczególnie do Ciebie oldgunz: :

1.Czy jak będe miał zaznaczone 2 opcję na raz (gra na rozgrywającego i gra na odgrywającego) czy to nie będzie się ze sobą kłócić ? Tzn albo będą grać na rozgr albo na odgr czy będzie taka sytuacja że rozgryw. będzie grał na odgryw ?.

2. Czy krycie indywidualnie nie kłóci się z pułapkami offsajdowymi ?

3. Co do podań na dobieg chyba to rozgryzłem .. Wiecie jak ? Gdzies przeczytałem i to się narazie sprawdza, mianowicie dośrodkowanie na krótki słupek, a napastnikowi rajdy na często (jest bardziej ruchliwy). Napastnik ubiega swoją szybkością obrońców przy dośr. na krótki słupek i ładuje bramy, narazie działa...


PS Closing down znaczy pressing ,tak ?

A przy okazji Oldgunz jeżeli dam pressing graczowi który ma dobry drybling to przecież będzie wkręcał moich graczy że miło...


// Edytowano 1 raz, ostatni raz 15.07.2011 o godz. 20:37

 Edek Żołnierz frontu ideologicznego

Postów: 526
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.12.2006
Poziom ostrzeżeń: 0
0
15.07.2011 20:08    #6
czy ktos tu jeszcze moderuje?

 zachi Zgred Manifestant

Postów: 2902
Grupa: Moderator
Dołączył: 19.12.2002
Poziom ostrzeżeń: 0
0
15.07.2011 20:36    #7
[quote=Edek]czy ktos tu jeszcze moderuje?[/quote]

Oczywiście. Po prostu niektórym trzeba dać się wyszaleć ;).

Agregat, nie rób niepotrzebnego sajgonu. Napisałeś raz, wystarczy. Jeśli ktoś uzna, że będzie w stanie Tobie pomóc, to ową pomoc otrzymasz. Nie rób śmietnika i czekaj cierpliwie. Pozdrawiam.
Jest tylko jeden Bug - to Football Manager.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.