Kilka pytań odnośnie taktyki

 Drinkwater12 Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 19.08.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
0
19.08.2017, 19:39    #1
Witam serdecznie wszystkich maniaków FM'a ! Mam kilka pytań odnośnie formacji i poleceń taktycznych.

1. Czasami podczas meczu, mój asystent podaje mi informację, że " odległość między linią defensywną a pomocy jest zbyt duża " co to tak dokładnie oznacza, i jak to coś zlikwidować?
2. Jakie instrukcje dać zawodnikom przeciw szybkim i dobrze dryblującym zawodnikom? Gdzieś przeczytałem (?), że przeciw takim zawodnikom nie powinno się zaznaczać niczego, ani ścisłego krycia, bo może się szybko urwać, pressingu też z tego samego powodu, i agresywnego odbioru, bo nasz obrońca szybko wyrwie kartkę i zostaje tylko zmuszenie do użycia słabszej nogi.
3.Jaka formacja i polecenia będą dobre do gry w kontrataku, jakie polecenia wykluczają grę w kontrataku? Wydaje mi się, że do kontrataku dobre będą takie polecenia :
- Wyższe tempo
- rozciągnąć gre
- wysoki pressing (?)
-podania w pole karne
-agresywny odbiór piłki
-więcej dyscypliny

Czy są to dobre polecenia ? I jaka będzie najlepsza formacja, 4-4-2?

I jedna rzecz, która mnie najbardziej nurtuje, gram Olympique Lyon, i w trakcie sezonu przestała mi działać taktyka, więc zrobiłem nową, przed meczem z OGC Nice, czyli zespołem z czołówki. Tą taktyką wygrałem tylko 1-0 strzelając gola w 88 minucie, ale przez cały mecz oddałem prawie 25 strzałów, z których celnych było ponad 15 a moi rywale nie oddali ani jednego strzału (!). W następnym meczu role się odwróciły i przegrałem 2-0, i to ja nie oddałem żadnego strzału. Ciekawi mnie to, czy naprawdę mam co mecz całkowicie zmieniać taktykę ?

Proszę o pomoc i pozdrawiam !

 smagul Partyzant

Postów: 11
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 09.07.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
1
21.08.2017 18:28    #2
1) Ja uznaję porady asystenta zazwyczaj za bełkot, wiec jak nie widzisz problemów w odległości między linią defensywną i pomocy to lepiej nie rób nic. Niemniej jeśli twoja obrona ma problemy, bo obrońcy nie mają komu podawać piłki po jej odebraniu albo przeciwnik ma przewagę liczebną przed Twoim polem karnym to wymieniony problem istnieje. Należy:
-dać bardziej defensywne role pomocnikom (pomocnik odbierający piłkę, długodystansowiec, cofnięty rozgrywajacy)
-zmienić sztywność gry na bardziej elastyczną. W razie potrzeby pomocnicy będą cofać się głębiej a obrońcy wychodzić do przodu.
- dać wyżej linię obrony

2) Niby tak, ale to liczenie na szczęście ze będzie miał gorszy dzień. Najlepiej zneutralizować zagrożenie. przykładowo jeśli to rozgrywający to można wpuścić słabszego technicznie zawodnika ale szybkiego aby zastosować ścisłe krycie (mniej podań dostanie), a jak to skrzydłowy to wymusić grę wewnętrzną nogą aby nie miał pozycji na dośrodkowanie lub poprawić krycie w polu karnym by nie miał komu dośrodkować, jak to za mało to możesz podwoić mu krycie.
Można też ustawić mu krycie przez kogoś silnego z dużą agresja i brawurą - może się udać wywrzeć na nim presję i będzie słabo grał, lub będzie miał kontuzję - ale żółta kartka gwarantowana

3) Zależy jak ta kontra miała by wyglądać, możesz te wszystkie ustawienia pozostawić na neutralnych i też będą próbowali grać z kontry.
Im szybciej każesz im grać tym mniej celnych podań, czasem lepiej wolniej zagrać ale celniej.
Szerokość gry wpływa na to że zawodnicy szerzej się ustawią - dobre jeśli zaczynasz atak na własnej połowie - jak stosujesz wysoki pressing to ja bym wolał jednak zespół mieć zespół bardziej zwarty a zamiast skrzydłowych wolał bym schodzących napastników.
Agresywny odbiór piłki spoko - tylko w wykonaniu ofensywnych zawodników dzięki wysokiemu pressingowi polecą kartki.
Dyscyplina była by ważna gdybyś nie stosował pressingu - wtedy po przejęciu piłki w obronie na swojej połowie boiska wiesz, że w ataku są już ustawieni i gotowi do wyprowadzania akcji zawodnicy. Jeśli jednak w wysokim pressingu odbierzesz piłkę na połowie przeciwnika, to możesz mieć niektórych zawodników poza ich pozycją - wtedy lepiej mieć elastyczna taktykę by inni zawodnicy przejęli role kolegów.
A podania w pole karne są dobre tylko do gry pozycyjnej, gdy Twoi zawodnicy zamiast cierpliwie szukać świetnej okazji na bramkę oddają strzał z dystansu.

Ja na prymitywnych zespołach gdzie trudno szukać zawodnika z techniką stosowałem cofniętą linię obrony, mało gry przy przeciwniku, szerokie ustawienie, bezpośrednie podania, szybkie centry, Zagrania na skrzydła. Skrzydłowi mieli być szybcy, napastnik jeden szybki drugi wysoki. Reszta zajmowała się obroną.

Sprawdź jakich masz zawodników i pod jakie polecania najbardziej pasują, byś nie kazał im robić czegoś do czego się nie nadają. Najlepszej formacji 4-4-2 też nie ma, wszystko zależy od tego co masz Ty i co ma przeciwnik.

Co do wyników - jak oddajesz dużo strzałów a mało z tego masz bramek to użyj polecenia podania w pole karne lub wprowadź na boisko zawodników, którzy lepiej strzelają z dystansu.
Co do braku oddanych strzałów w drugim spotkaniu to poczytaj raport ze spotkania a dowiesz się gdzie jest problem.
za mało posiadania piłki - zmniejsz tempo gry, daj krótsze podania, daj utrzymanie piłki, zmień rolę napastników/skrzydłowych na bardziej defensywne.
Piłka jest tylko nie ma sytuacji? Może dośrodkowania nie wychodzą - musisz wprowadzić wyższych napastników lub przestać wrzucać i zacząć strzelać z dystansu.

Do każdego spotkania należy podchodzić indywidualnie bo nie ma idealnej taktyki, może ci się trafić przeciwnik który gra taktyką 5-4-1 i kontra nie będzie wychodziła bo przeciwnik zamurował swoją bramkę i ani myśli wyjść. Może się trafić 4-5-1 i stracisz panowanie w środku boiska a taktyka opiera się o spokojne rozgrywanie. Może przeciwnik wyjść w 4-3-3 i okaże się że masz za mało obrońców do obrony a przeciwnik gra długimi podaniami które latają nad głowami twojej licznej linii pomocy...

Całkowicie taktyki nie zmieniaj, ale modyfikuj taktykę w trakcie spotkania tak, by neutralizować zagrożenia ze strony przeciwnika i dostosować się do panujących warunków.

 vicomino Partyzant

Postów: 713
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.03.2009
Poziom ostrzeżeń: 0
2
21.08.2017 19:34    #3
To co podpowiada kolega smagul to bardzo ciekawe i celne wskazówki, pytanie tylko jakie to ma przełożenie na FM 17? Wg moich obserwacji bardzo niewielkie, niestety...

 Drinkwater12 Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 19.08.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
1
21.08.2017 21:55    #4
Przede wszystkim dziękuje za odpowiedź. Bardzo mi to pomogło. Chciałbym się zapytać, co zrobić z wyższym i lepiej grającym głową napastnikiem od moich obrońców ? W takiej sytuacji zawsze naciskam na skrzydłowych, żeby nie dochodził do nich piłki, ale nie zawsze się to udaje.

Chciałbym również zapytać się o polecenie " podania w pole karne ", należy go używać tylko grając środkiem pola? Czy to polecenie niejako wyklucza grę skrzydłami?

 Foxyr Partyzant

Postów: 447
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.02.2017
Skąd: Opole
Poziom ostrzeżeń: 0
1
23.08.2017 03:21    #5
Jak napastnik jest wielki, silny i dobrze gra głową to zwykle jest też wolny. Ja ustawiam wyżej obronę. Ale to też zależy, bo jak masz wolnych obrońców to i tak nie pomoże, zwłaszcza jak skrzydłowi rywala są wyraźnie szybcy od twoich bocznych obrońców, bo wtedy tworzy się mnóstwo miejsca dla nich i albo taki dostanie podanie na wolne pole i sam będzie miał dobrą sytuację do strzelenia bramki, albo poleci do linii końcowej, bo np. komputer da mu rolę skrzydłowego i będzie stawiał na wysoką dyscyplinę taktyczną, wtedy pewnie twój boczny obrońca go jednak dogodni, ale niemal na pewno skończy się to rożnym, a rożny to oczywiście świetna szansa dla owego napastnika na bramkę. Na dobrą sprawę jak masz za wolną obronę, za niskich środkowych obrońców i bramkarza który nie wypiąstkuje czy najlepiej nie wyłapie dośrodkowania to możesz się tylko modlić i robić transfery. Ostatecznie warto sprawić by prawy skrzydłowy był zmuszony do gry lewą nogą i odwrotnie - lewy skrzydłowy niech gra prawą. Taka wrzutka lewą nogą z prawej strony jest dla obrony łatwiejsza do wybicia, niż wrzutka prawą nogą z prawej strony. Ja zaryzykował bym też agresywny odbiór piłki na takim napastniku. Ok, ktoś powie że pachnie karnym, ale bardzo często każe mojej obronie agresywnie odbierać piłkę i przy tym ściśle kryć napastników i to w różnych klubach, od Arsenalu, MenCity, przez Romę i Stade Rennes, skończywszy na drugoligowej Odrze Opole czy Sławi Sofia i nie mogę narzekać na to by sędziowie zbyt często dyktowali jedenastki dla moich przeciwników. A zawsze to lepiej jak taki obrońca powalczy o górną piłkę i zostanie przeskoczony, ale sama jego obecność i walka sprawią, że napastnik źle trafi w piłkę, niż jak przy wrzutce będzie stał jak kołek.
Co do drugiego pytanie to: nie. Podania w pole karne nie wykluczają ataków skrzydłami. Akurat ostatnio gram taktyką gdzie w poleceniach mam między innymi zagrania na skrzydła, ataki lewą i prawą stroną, oraz podania w pole karne. Ale obaj skrzydłowi przy tym mają przypisane role schodzących napastników i dodatkowe polecenia szukania gry. A sam napastnik gra jako "kompletny napastnik" co wiąże się z tym, że również szuka gry. Podania w pole karne bowiem to nic innego jak nakazanie piłkarzom próby zagrywania typowych podań prostopadłych między obrońcami rywala.

Jeszcze co do pierwszego postu to mi fajnie z kontry grało się w formacji 3-2-2-1-2. Trzech środkowych obrońców, dwóch defensywnych pomocników, dwóch bocznych pomocników, jeden środkowy ofensywny pomocnik i dwóch napastników. Jednak imo warunek konieczny do gry z kontry jest taki by to przeciwnik był zdecydowanym faworytem i to na nim spoczywała presja zdobycia trzech punktów to też używałem tej formacji w Liverpoolu bodaj w 2023 roku gdy klub bronił się w połowie sezonu (kiedy to do niego przyszedłem) przed spadkiem i grałem z topowymi angielskimi ekipami, jak Chelsea czy Totki, albo Menchestery. Ale na takie Derby, czy Hull nawet będące wyżej w tabeli, ale posiadające słabszych piłkarzy i nie będących w oczach bukmacherów zdecydowanym faworytem wychodziłem już zdecydowanie inaczej, bardziej ofensywnie, pragnąc zdominować rywala, a nie czekać na kontry. Niemniej to raczej kwestia mojego spaczenia, bo ja czego bym nie prowadził chcę rywala dominować, utrzymywać wysokie posiadanie piłki i z tą piłką wjeżdżać mu w pole karne i gdy mój zespół broni się czekając na kontrę zwyczajnie mnie to nie bawi, a to w końcu gra więc ma bawić :p tak więc potraktuj to moje pisanie o tym że rywal musi być silniejszy nieco z przymrużeniem oka, bo sam nie wiem na ile tak jest, a na ile ja sobie to wmówiłem by usprawiedliwić się przed samym sobą, że ustawiam kontrolę od początku spotkania w meczu eliminacji do LE Lazio Rzym - Pogoń Szczecin xD

 dande Partyzant

Postów: 75
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 24.07.2006
Skąd: Katowice/Opole
Poziom ostrzeżeń: 0
1
23.08.2017 13:20    #6
Z mojej perspektywy:

1. Jak wspomnieli koledzy - zazwyczaj polecenia asystenta podczas meczu traktuję jak bełkot. Tym bardziej gdy widzę, że dominuję w meczu, ale wg niego jest problem, bo niby "zbyt duża luka".

2. Zawsze lub prawie zawsze stosuję wysoki presing, agresywny odbiór piłki i słabsza noga - na wszystkich zawodników na pozycjach OPL, OPŚ, OPP, ŚN. Stosuję to od kilku FMów i w mojej ocenie przynosi skutki. Dodatkowo ustawiam wysoki pressing na GK przeciwnika - by zmusić do błędu, a czasem nawet odebrać piłkę i strzelić łatwą i darmową bramkę. Przez to owszem, zdarzają się kartki nieco częściej niż gdybym grał bez tego, ale nie mogę powiedzieć, że moje drużyny kolekcjonują kartki i zawsze mają najwięcej w swoich ligach. No i mam podstawową zasadę w doborze obrońców - musi być, przede wszystkim, skoczny i dobrze grający głową. W ten sposób automatycznie pozbywam się problemu z wysokim napastnikiem przeciwnika. Boczni obrońcy, natomiast, szybcy, z dobrym odbiorem piłki - aby właśnie skrzydłowi przeciwnika nie uciekali. Dla mnie obrona ma bronić, a jeśli podczas sezonu coś strzeli to będzie to wartość dodana, nie kluczowa.
Z resztą - do FM2012 wrzuciłem taktykę tutaj do pobrania, przyjęła się dobrze w społeczności CMREV i nieźle wychodzi stosowanie jej w kolejnych edycjach - http://www.cmrev(...)ant.html
Mogę także wrzucić tą z FM2017.
Ważne też jest ustawienie w jakim grasz. Ja gram 4-2-2-2 (lub 4-2-4 jak kto woli) i środkowi pomocnicy mają tylko zadania defensywne.

3. To zależy w jakiej sytuacji meczowej ustawiasz kontratak.
Ja najczęściej stosuję tę opcję w meczach, w których gra jest całkiem wyrównana, w których może się coś wydarzyć złego a prowadzę np 1-0 lub 2-1 itp.
Ustawiam kontratak, tempo normalne, utrzymanie piłki, podania piłki po ziemi.
Może się wydawać dziwne, ale wychodzę z założenia - najważniejsze nie stracić bramki. I często, ku memu zdziwieniu, jak wcześniej mecz jest wyrównany, przeciwnicy mają sytuacje, tak po tym ustawieniu - jakbym to częściej ja był przy piłce, jakby zawodnikom trudniej odebrać piłkę i przejmuję inicjatywę w wyrównanym meczu.

Spróbuję do końca tygodnia wrzucić swoją taktykę do FM2017, bo, nieskromnie mówiąc - uważam ją za świetną.

 Drinkwater12 Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 19.08.2017
Poziom ostrzeżeń: 0
0
23.08.2017 20:50    #7
Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc :)

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.