FM 2014 - jak grać? ;)

 kbk Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.04.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
29.04.2014, 23:04    #1
Witam,
ostatnio kupiłem FM 2014 i mam z tą grą trochę problemów. Chyba z szósty raz zaczynam od nowa karierę i w końcu poirytowany zdecydowałem się zasięgnąć rady tutaj :D

Może na wstępie pytanie podstawowe - czy w FM opłaca się "tryhardować"? Tzn. wiecie, ustawiać każdemu piłkarzowi indywidualne polecenia, indywidualny trening, instrukcje co do postępowania z piłkarzami przeciwnej drużyny itp? Gdzieś wyczytałem (może nawet na tym forum) że FM'y wcale nie są takie skomplikowane i że często dobre rezultaty osiąga się trzymając wszystko na dystans i skupiając się tylko na swojej drużynie i absolutnych podstawach - czy możecie to potwierdzić?

Druga kwestia to taktyka. Wiem że to zależy w dużej mierze od drużyny jaką się prowadzi, ale podobno najlepiej jest grać z nastawieniem "standardowy", nie kombinując za bardzo (no, chyba że trzeba za wszelką cenę coś strzelić, ale to chyba logiczne :P).

Jeszcze a propos poleceń indywidualnych - czy to w ogóle działa? :D Grając Manchesterem Utd miałem w składzie Naniego, który potrafił rewelacyjnie poprowadzić piłkę rajdem w okolice pola karnego... a potem przypieprzyć w trybuny. I tak ZA KAŻDYM RAZEM, nawet jeśli miał lepiej ustawionych kolegów. Na nic zdało się moje "Rzadziej strzelaj", właściwie z mojej obserwacji wynikało że Nani mając jakąkolwiek szansę na strzał ani razu się nie zastanawiał tylko ładował "w bramkę".

Trochę chaotycznie się wyrażam, ale moje główne pytanie brzmi następująco - jak grać w nowego FM? Czy skupiać się na niuansach, czy lepiej grać tak jak za czasów CM 03/04, czyli przywiązywać uwagę głównie do taktyki i tego, kto wychodzi w wyjściowej jedenastce, a nie ślęczeć po 10 minut nad taktyką przed każdym meczem, bo z raportu scouta wynika że przeciwna drużyna ma jakiś tam słaby atrybut więc wypadałoby to wykorzystać?

I jeszcze jedno - opłaca się słuchać rad asystenta w trakcie meczu? Bo czasami mam wrażenie, że jego reakcje są nieco dziwne i np. po dwóch wygranych górnych piłkach każe usuwać polecenie "Podania w pole karne" na rzecz wrzutek, a później z dumą oznajmia, że "Dośrodkowania nam w tym meczu absolutnie nie wychodzą" :DD Warto w ogóle "szastać" tymi poleceniami taktycznymi dla drużyny w stylu "wyższe tempo" itp czy lepiej ustawić jakieś jedno/dwa i czekać spokojnie na rozwój wydarzeń?

PS. Najchętniej sam bym do tego wszystkiego doszedł drogą dedukcji, ale to wymaga czasu i cierpliwości, a ja chcę w końcu zacząć się przy tej grze dobrze bawić zamiast przegrywać mecze z ogórkami i czytać wiadomości o zwolnieniu :D

Dzięki z góry za porady!

 Enfant terrible Partyzant

Postów: 45
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.02.2011
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.04.2014 00:41    #2
Jeśli prowadzisz bardzo mocny zespół ( w skali swojej ligi ) to oczywistym jest, że możesz ignorować ustalanie taktyki pod określonego przeciwnika, gdyż najpewniej sam będziesz dyktował warunki gry.
Bądź po prostu przygotowany na kilka ewentualności: grając z "ogórkami" możesz ustawiać wyżej obrońców i stosować duży pressing, grając z drużyną, która dużo lepiej niż ty operuje piłką w środku pola - zawęź pole gry, czekaj na kontry i atakuj skrzydłami itd.
Ja staram się grać taką taktyką, którą można łatwo modyfikować - tzn. zmieniać tak, aby w podobnym ustawieniu jednocześnie można było kontrolować mecz lub też cofnąć się i czekać na kontry (ale każdy tutaj będzie miał swoją receptę).
Jeśli chodzi o polecenia indywidualne do poszczególnych przeciwników: moim zdaniem bardzo ważne narzędzie. Po pierwsze straszną bzdurą jest, że im więcej takich ustawień dasz, tym lepiej. Za pomocą tych ustawień "wymuszasz na przeciwniku, aby grał tak jak ty chcesz żeby grał" ;) ... . Jak bronisz się kurczowo , to dawanie polecenia do pressingu na środkowych pomocników będzie ci tylko niszczyło formację i tworzyło luki. Jak grasz przeciwko skrzydłowemu, który świetnie dośrodkowuje lub/i strzela z dystansu i nie będziesz stosować pressingu to cię albo rozstrzela, albo rozstrzela ktoś inny po jego zagraniach ;), jak skrzydłowy jest wybitnie szybki i zrobisz pressing to dasz mu więcej miejsca aby wyprzedził twojego obrońcę itd. itp. ....
A jeśli chodzi o polecenia indywidualne dla twoich piłkarzy - ja osobiście nie stosują, no może z malutkimi wyjątkami, bardziej kosmetycznymi.

A co do nastawienia - jak nie masz konkretnego pomysłu na grę drużyny, to faktycznie "standardowe" jak sama nazwa wskazuje będzie najlepsze. Ja często używam "kontrola" w spotkaniach, w których jestem zdecydowanym faworytem żeby od początku ustawić mecz.

A "szastać ustawieniami" warto podczas meczu ;) czasem założysz, że np. skrócisz pole gry i szybciej będzie odzyskiwał piłkę i kontrolował grę, a przeciwnik zagrywa często długie piłki do szybkich napastników i jest niedobrze. Wtedy trzeba ustawienie trochę zmienić. Są takie sytuacje, że zwyczajnie się lekko pomyliliśmy i w meczu wygląda to trochę inaczej. Warto więc się w porę naprawić.


Mam nadzieję, że jakoś pomogłem. To są tylko moje porady, które mnie rzadko zawodzą, ale na pewno ktoś może mieć inną "filozofię" gry, równie skuteczną.

 kbk Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.04.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.04.2014 00:59    #3
Ok, dzięki za odpowiedź, spróbuję zastosować twoje porady :D

Mam jeszcze jedno pytanie - czy częsta zmiana ustawień podczas meczu nie powoduje, że drużyna zaczyna się gubić? Kiedy ustala się taktykę przed meczem, jest tam jakiś stopień zaznajomienia czy opanowania taktyki (nazywa się to chyba po prostu "znajomość";). Po dodaniu jednego czy dwóch poleceń ten wskaźnik "znajomości" często zauważalnie spada. Czy nie jest czasem tak, że jeżeli próbuję mocno ingerować w taktykę w trakcie meczu, zawodnicy zwyczajnie nie potrafią wykonywać moich poleceń i gubią się w natłoku nowych informacji z ławki? A może ta cała "znajomość" nie ma aż takiego znaczenia?

W sumie to jeszcze jedna kwestia ;) Czy warto w trakcie sezonu ustawiać trening taktyczny, czy można założyć że jeżeli zawodnicy raz już się "nauczyli" danego ustawienia to będą się w nim odnajdywać przez cały sezon i potem ew. trenować taktykę kiedy chcemy coś rzeczywiście zmienić pod konkretny mecz?

 sanki88 Partyzant

Postów: 125
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.06.2008
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.04.2014 07:21    #4
Do opanowania taktyki jest głównie trening przedmeczowy. Trening z punktem ciężkości ustawionym na taktykę powoduje wzrost umiejętności taktycznych Twoich zawodników (ustawianie się, gra bez piłki itp.). To jest zupełnie co innego :)

Główna zasada przy tworzeniu taktyk: Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. Najpierw taktyka musi powstać w głowie żeby można ją było odwzorować za pomocą kilku prostych ustawień dostępnych w grze. I nie przekombinuj. Grasz bardzo dobrym zespołem i możesz sobie pozwolić na trochę fantazji, byleby z umiarem. Ważne żebyś cały czas wiedział co ustawiasz i po co to ustawiasz, żeby każde polecenie składało się w jakąś całość, w Twoją wizję gry, żeby to nie były przypadkowe kliknięcia na zasadzie "a bo tak mi się wydaje, że będzie dobrze" :)

W czasie meczu możesz robić korekty, ale znów- bez przesady. Jeśli nagle w 30 minucie zmienisz styl gry np. z kontroli na defensywę i przetasujesz polecenia to raczej na pewno pojawią się jakieś błędy. Wyjątkiem są końcówki spotkań, wtedy można ustawić taktykę polegającą typowo na przeszkadzaniu i wybijaniu przeciwnika z rytmu albo rzucić wszystko do ataku kiedy trzeba koniecznie coś strzelić. Ale takie drastyczne zmiany tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie więcej niż na kilka ostatnich minut.

Co do ustawień skierowanych w stronę zawodników przeciwnika to też byłbym ostrożny. Namieszasz za bardzo, tu ustawienia drużynowe, tam polecenia indywidualne i jeszcze polecenia na przeciwnika. Jedno z drugim i jeszcze trzecim może po prostu się gryźć i zawodnik Ci zgłupieje. Przyjdzie taki czas, że w końcu sam będziesz się zastanawiał "o co mi tak w ogóle chodziło?" :) Polecam ustawiać te opcje tylko przeciwko bardzo najlepszym i najgroźniejszym graczom przeciwnika albo takim, którzy są groźni tylko w jakimś określonym elemencie gry. Warto np. takiego Robbena (i innych jednonożnych schodzących napastników) spychać na słabszą nogę, wysokich, ale powolnych napastników można potraktować pressingiem itp.

A asystenta nie słuchaj :) Twój zespół jest na tyle silny, że tak jak napisał Enfant terrible- to Ty dyktujesz warunki w prawie każdym meczu, więc musisz sobie wypracować jakiś skuteczny styl gry wykorzystujący maksymalnie atuty zawodników. To przeciwnik ma szukać sposobu na powstrzymanie Twoich ataków, a nie Ty szukać słabości rywala :)

 kbk Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.04.2014
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.04.2014 16:34    #5
Okej, dziękuję wam za porady, mam nadzieję że w końcu uda mi się dotrwać do końca sezonu i coś tam osiągnąć :D Pozdrawiam i życzę wielu owocnych godzin w FM'ie, zarówno wam jak i sobie ;)

Dzięki raz jeszcze!

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.