Finanse w klubach w FM pytanie do Gietza

 x men Partyzant

Postów: 32
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2014
Skąd: Lwówek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.11.2014, 14:19    #1
Mam kilka pytań do Gietza, Chciałbym się dowiedzieć jak zostanie ustalony podział za pieniądze dla klubów Ekstrakalsy, gdy w grudniu lub styczniu będzie ustalony nowy przetarg na prawda telewizyjne do Ekstraklasy (mówi się o 180 mln złotych na sezon, to dawałoby około 10 mln na klub) czy to w następnym FM będzie ustalone? Czy pieniądze za prawa telewizyjne w FM2015 są ustalone według prawdziwych informacji? NP http://www.sport(...)cej.html
i tutaj kolejne pytania. czy to jest według tego co mamy w Ekstraklasie? Jakie kwoty są w lidze mistrzów? Wiem, że to zależy od medialności klubu i fazy rozgrywek. I podobnie za miejsce w tabeli? Chodzi mi o premie pieniężne od stacji telewizyjnych oraz za miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie w Ekstrakalsie ma to się polepszyć, kluby dostaną więcej, czy uwzględnisz to w grze? Ciekawi mnie ten temat i przyglądam się temu, ma to też duży wpływ na grę.
Drugą kwestią, którą chcialbym poruszyć to zadłużenie klubów i rozłożenie płatności na raty, jak to jest robione, czy to jest według prawdziwych danych? Pytam tak z ciekawości, wiadomo, ze nie wszystkie dane finansowe są dostępne, chodzi także o sponsorów jacy ile wpłacają i jak długo i jak Ty to ustalasz? Czytasz jakieś sparowozdania klubów i informacje o nich, może fora? i długości umów sponsorskich, opłaty za wynajem stadionów?

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.11.2014 19:41    #2
[quote="x men"]Mam kilka pytań do Gietza, Chciałbym się dowiedzieć jak zostanie ustalony podział za pieniądze dla klubów Ekstrakalsy, gdy w grudniu lub styczniu będzie ustalony nowy przetarg na prawda telewizyjne do Ekstraklasy (mówi się o 180 mln złotych na sezon, to dawałoby około 10 mln na klub) czy to w następnym FM będzie ustalone? Czy pieniądze za prawa telewizyjne w FM2015 są ustalone według prawdziwych informacji? NP http://www.sport(...)cej.html[/quote]
Do czasu jak będzie się o tym tylko mówić to nie. Gdy podpisana zostanie umowa to wprowadzę nowe dane. Chodzi też o to że nie jest jeszcze zdecydowane jak kluby będą dzielić pieniądze (jaka część pieniędzy będzie za mecze w najlepszym czasie antenowym, jaka za miejsce a jaka jako "podstawa";).
[quote="x men"]i tutaj kolejne pytania. czy to jest według tego co mamy w Ekstraklasie? Jakie kwoty są w lidze mistrzów? Wiem, że to zależy od medialności klubu i fazy rozgrywek. I podobnie za miejsce w tabeli? Chodzi mi o premie pieniężne od stacji telewizyjnych oraz za miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie w Ekstrakalsie ma to się polepszyć, kluby dostaną więcej, czy uwzględnisz to w grze? Ciekawi mnie ten temat i przyglądam się temu, ma to też duży wpływ na grę.[/quote]
Tak, teraz te dane są poprawne. Kluby dostają podstawę (równą), premię za miejsce na koniec sezonu (widoczną w panelu zasad ligi) i dod. pieniądze ze mecze w prime time. Czasami algorytm wyboru atrakcyjnych spotkań trochę zawodzi, ale to są b. małe odstępstwa. Pieniądze za Ligę Europy i Ligę Mistrzów są - o ile mi wiadomo - wprowadzone na tej samej zasadzie, bo kwoty są jawne. Jedyne czego FM nie oddaje to indywidualne umowy z TV na wstępnych etapach rozgrywek - wiem że niektóre kluby coś takiego podpisują, niektóre nie, kwoty też są bardzo różne, nie można tego oddać w grze komputerowej.
[quote="x men"]Drugą kwestią, którą chcialbym poruszyć to zadłużenie klubów i rozłożenie płatności na raty, jak to jest robione, czy to jest według prawdziwych danych? Pytam tak z ciekawości, wiadomo, ze nie wszystkie dane finansowe są dostępne, chodzi także o sponsorów jacy ile wpłacają i jak długo i jak Ty to ustalasz? Czytasz jakieś sparowozdania klubów i informacje o nich, może fora? i długości umów sponsorskich, opłaty za wynajem stadionów?[/quote]
Oczywiście część długów nam umyka bo to informacje poufne, ale staramy się jakoś syntezować raporty klubów, analizy Deloitte i Ekstraklasy Piłkarskiego Biznesu, artykuły prasowe i informacje mniej oficjalne. Długi rozkładamy albo tak żeby roczne obciążenie z długu nie przekraczało 25% założonego budżetu, żeby nie rozłożyć go na łopatki, albo wprowadzamy jako ujemny stan konta, wtedy gra sama organizuje spłatę zadłużenia (tak ustawiony jest np. Górnik Zabrze). Tam gdzie znamy terminy wprowadzamy dane. Jeżeli dług jest gwarantowany i musi być spłacony, wprowadzamy datę złożenia wniosku do Komisji Licencyjnej, chociaż kluby obchodzą to ugodami.

 x men Partyzant

Postów: 32
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2014
Skąd: Lwówek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.11.2014 22:58    #3
Dzięki bardzo za rzeczowe odpowiedzi mam ostatnie dwa pytania, zawsze mnie to interesowało i lubię się tym zajmować, czytać o tych podziąłach zysków no i porównywać to do FM.. ciekawe odpowedzi i przynajmniej wiadomo, ze to nie jest takie z powietrza, zresztą to było widac grając, szkoda tylko że niektóre kluby dla dostania licencji to ukrywają. Mam jeszcze pytanie czy klub który np wygra Ligę Mistrzów dwukrotnie z rzędu dlaczego ma nadal zawodników tak tanich, gdy będzie to klub Ekstraklasy ? Bo cena niewiele się zmienia,Ma na to wpływ ranking klubowy, ranking lig i reputacja oraz rozpoznawalność klubów??
Fajnie, że to jest na bieżąca tak jak zmienia sie wartośc przetargów, rapoty klubowe itd że to jest zmieniane przez Ciebie. Czy pieniądze za prawa TV mogą wzrastać z czasem tak jak kontarkty sponsorskie?
I ostatnie już pytanie dotyczące sponsorów, czy klub może znaleźć w grze tzn zarząd może znaleźć sponsora tytularnego stadionu np po kilku sezonach? Czy jeśli klub nie ma i będzie odnosił sukcesy to może znaleźć sponsora tytularnego, lub np miasto obniżyć opłatę za wynajem stadionu? Wiem, ze temat jest bardzo rozległy, ale dzięki za informacje to w sumie wszystkie pytania, na które chciałbym znać odpowiedź. Pozdrawiam

 LinQ Partyzant

Postów: 95
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.07.2009
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.11.2014 02:15    #4
[quote="x men"]Dzięki bardzo za rzeczowe odpowiedzi mam ostatnie dwa pytania, zawsze mnie to interesowało i lubię się tym zajmować, czytać o tych podziąłach zysków no i porównywać to do FM.. ciekawe odpowedzi i przynajmniej wiadomo, ze to nie jest takie z powietrza, zresztą to było widac grając, szkoda tylko że niektóre kluby dla dostania licencji to ukrywają. Mam jeszcze pytanie czy klub który np wygra Ligę Mistrzów dwukrotnie z rzędu dlaczego ma nadal zawodników tak tanich, gdy będzie to klub Ekstraklasy ? Bo cena niewiele się zmienia,Ma na to wpływ ranking klubowy, ranking lig i reputacja oraz rozpoznawalność klubów??
Fajnie, że to jest na bieżąca tak jak zmienia sie wartośc przetargów, rapoty klubowe itd że to jest zmieniane przez Ciebie. Czy pieniądze za prawa TV mogą wzrastać z czasem tak jak kontarkty sponsorskie?
I ostatnie już pytanie dotyczące sponsorów, czy klub może znaleźć w grze tzn zarząd może znaleźć sponsora tytularnego stadionu np po kilku sezonach? Czy jeśli klub nie ma i będzie odnosił sukcesy to może znaleźć sponsora tytularnego, lub np miasto obniżyć opłatę za wynajem stadionu? Wiem, ze temat jest bardzo rozległy, ale dzięki za informacje to w sumie wszystkie pytania, na które chciałbym znać odpowiedź. Pozdrawiam[/quote]
jeżeli chodzi o ceny zawodników o nie moge tego potwiercić jak to sie ma do renomu klubu ale z tego co widzialem w edytorze to dalej sa ustalone ramy kwot transferowych zawodnikow od danych przedzialach transferowych, wiec pewno bedzie tak jak w poprzedniej wersji, gdzie np po 10 sezonach gralem lechia regularnie w lidze mistrzow i dochodzilem do 1/4 to kwoty za jakie moglem sprzedawac najlepszych zawodnikow z ca 180 wynosily jakies 10-15 milonow funtow.

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.11.2014 21:16    #5
Odpowiedź trochę bardziej ogólna - każdy model, w tym FM opisywany jest parametrami. Parametry dobierane są tak żeby reprezentować jakąś sytuację, w FMie będzie to polska liga, nasz system transferowy, płacowy, podatkowy itp. Jeżeli chcielibyśmy te parametry zmieniać w trakcie symulacji to potrzebny jest do tego osobny model do którego nie mamy żadnych rzeczywistych danych. Nie wiemy czy jeżeli Lechia wygra dwa razy Ligę Mistrzów to zmienią się kwoty płacone zawodnikom w II lidze. Nie wiemy ile trzeba będzie zapłacić za gracza z CA 180 z polskiej ligi, bo taki gracz tutaj nigdy się nie pojawił. Model będzie sobie radził gorzej jeżeli mocno odsuniemy go od tych warunków w jakich był testowany i dla jakich był tworzony.

Kwoty otrzymywane od telewizji i premie za miejsce w tabeli czy Pucharze Polski nie zmieniają się z upływem czasu bo nie mam zielonego pojęcia na jakie wartości powinny się zmieniać. Nie możemy założyć stałego wzrostu, nie można też powiązać tego zbyt mocno z wynikami klubów, bo pieniądze od C+ dotychczas mało zależały od wyników na europejskich boiskach.

 x men Partyzant

Postów: 32
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2014
Skąd: Lwówek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.11.2014 00:57    #6
Czy pozyskanie sponsora tytularnego na stadion jest możliwe z czasem gry?? Czy będzie u nas standardowo też kiedyś II liga grywalna? Może powinna być skoro jest już centralną ligą tak jak I i Ekstraklasa nie mam tu na myśli dodatków tylko od razu w opcjach by była. Z góry za dzięki nie chciałbym być jak romantico (makaronczterojajaczny) i dręczyć Ciebie oraz innych swoimi rozterkami związanym z grą, choć te sprawy mnie nurtowały mimo, że to strasznie rozległy temat. O takie informacje i odpowiedzi mi chodziło, przynajmniej wiem, że każda liga jest zrobiona co do detali dokładnie i sprawdzona a to pozwala mi lepej cieszyć się grą i realizmem a nie tylko non stop silnik meczowy i silnik meczowy a i to co poza boiskiem jest istotne pozdrawiam

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.11.2014 10:43    #7
Co do sponsora tytularnego stadionu: nie wiem :/ Nie spotkałem się z tym, ale w grze większość stadionów ma ustawione że są własnością miasta, więc domyślnie klub nie może dysponować ich nazwą, dodane są tylko te umowy które rzeczywiście podpisano.

W FMie jest system w którym pierwsza liga poniżej tej która jest dostępna domyślnie musi mieć zrobiony pełny research - kadra pierwszego zespołu musi być wprowadzona, opisana atrybutami itp. O ile II liga to 18 zespołów (wcześniej 36) i jest to do zrobienia, to ponad 100 zespołów III ligi byłoby nie do ogarnięcia przy poziomie naszego czwartego szczebla ligowego, pełne piłkarzy amatorów i słabe. Poza tym dodając w pełni opracowaną III ligę musielibyśmy również dodać częściowo zrobioną IV, żeby kluby III ligi miały skąd brać piłkarzy i żeby możliwe były awanse. Łącznie byłoby to jakieś 2-3 tysiące nowych zawodników do opracowania. Uważam obecny system (pełne opracowanie Ekstraklasy, I i II ligi, częściowe III, możliwość szybkiego aktywowania II ligi, III liga tworzona przez edytorów z CM Rev) za sensowny.

 x men Partyzant

Postów: 32
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2014
Skąd: Lwówek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
06.12.2014 20:37    #8
Witam dzięki za wyczerpującą odpowiedź na jaką liczyłem. Grając nasunęły mi się nowe wnioski. Czy nie można by nieco podpompować polskiej ligi i nie chodzi mi o to , że mogę to sobie zrobić w edytorze bo to mnie nie bawi i nie chodzi o większe umiejętności piłkarzy, ale o potencjał finansowy i organizacyjny. Może jestem nadmiernym optymistą, ale dużo wyższy wkrótce kontrakt telewizyjny, już nowe ładne stadiony a w pierwszej lidze obowiązek niedługo podgrzewanych płyt czy oświetlenia nie pamiętam dokładnie, czy lepsze wyniki w pucharach na które jest nadzieja, nawet finał Ligi Europejskiej można założyć że Polska Ekstraklasa będzie szybciej się rozwijać. Zaostrzone będą też warunki licenyjne klubów.
Czy można by w kolejnej edycji FM założyć, że kluby będą miały większe przychody z biletów, karnetów myślę wielu klubów np nowy stadion Górnika, Podbeskidzia, choć nie wiadomo mogą nie grać w Ekstraklasie w przyszłym sezonie. Taki Josef Werndze (jak się piszę?) w Lechii Gdańsk, pozwala zakładać że z czasem będzie inwestować w Polsce w innych klubach kapitał zagraniczny, tacy biznesmeni może będą normalnością w najbliższych latach i już są tego początki. Rozumiem że można uznać to co piszę za głupoty i SF ale to wszystko wieksze stadiony będzie lepsza frekwencja, kasa z TV, powinno się podwyższyć polskim klubom frekwencję i to, ze będą przychodzić do nas coraz lepsi piłkarze może przebrzmiłe gwiazdy jak Ljuboja czy za 8 tysięcy euro miesięcznie Kapo w ostatniej drużynie Ligi jeszcze niedawno. W Legii choćby Henning Berg choć nazwisko aż atkiego wrażenia nie robi, a np Legia ma mieć stały wzrost budżetu, kluby poprawiły się w rankingu Delloitte i innych.
Kluby są mądrzej zarządzane, mają większą świadomość a i do tego przepis o zawodnikach spoza UE myślę że te kluby jak Wisła Ruch czy Górnik ze te przykłady są ostatnimi z dużymi długami w najbliższych latach. Czy można założyć że polska liga w FM będzie rozwijać się jak liga grecka lub portugalska choćby jeśli chodzi o te czynniki bo sportowe są symulowane. Rozumiem że Gietz Ty to ustalasz jak będą rosły prawa telewizyjne i pieniądze, jaka będzie sprzedaż karnetów, czy nie powinno i czy można ustalić stały wzrost tych rzeczy?
Taki Wernze pozwala wierzyć że może nie katarczycy ale jacyś bogaci biznesmeni zawitają do Ekstraklasy. Widzę, że gra jest realna, ale myślę że Polska liga jeśli nie sportowo to organizacyjnie stanie się dużo lepsza , i zaczną przychodzić lepsi zawodnicy i Polsce w tej grze łatwiej będzie np dojść w rankingu lig do np top 8. a wtedy sportowo będzie nieco łatwiej. Nie myślę o pompowaniu jak liga ukraińska czy holenderska, ale jak choćby grecka czy portugalska.
Czy można takie wartości ustalić i jak będzie ,,rosła,, - rozwijała się polska liga w grze w najbliższych latach? Myślę że powinno być to trochę poprawione w następnej edycji football Managera. Sorki za stylistykę, ale się śpieszyłem

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 06.12.2014 o godz. 20:47

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
06.12.2014 22:25    #9
[quote="x men"]Czy można by w kolejnej edycji FM założyć, że kluby będą miały większe przychody z biletów, karnetów myślę wielu klubów np nowy stadion Górnika, Podbeskidzia, choć nie wiadomo mogą nie grać w Ekstraklasie w przyszłym sezonie.[/quote]
To jest obecne - po przejściu na nowy stadion kluby mają odpowiednio wyższą sprzedaż karnetów i biletów. Czyli dopóki Górnik gra na ograniczonej pojemności to sprzedaje 3 000 biletów, po rozbudowie więcej. Te przychody wzrosną.

[quote="x men"]Taki Josef Werndze (jak się piszę?) w Lechii Gdańsk, pozwala zakładać że z czasem będzie inwestować w Polsce w innych klubach kapitał zagraniczny, tacy biznesmeni może będą normalnością w najbliższych latach i już są tego początki.[/quote]
Na razie wygląda na to że właściciele Lechii nie zainwestowali w klubie nic albo prawie nic. Nie traktuję ich jako czegoś co powoduje wzrost finansowy klubu, raczej za symbol słabości ligi, gdzie każdy może przyjść i kupić sobie klub nie mając za sobą odpowiedniej kasy - przykładem przejęcie Floty Świnoujście w I lidze albo anonimowi ludzie mający przejąć w przeszłości Koronę Kielce.

[quote="x men"]Kluby są mądrzej zarządzane, mają większą świadomość a i do tego przepis o zawodnikach spoza UE myślę że te kluby jak Wisła Ruch czy Górnik ze te przykłady są ostatnimi z dużymi długami w najbliższych latach. Czy można założyć że polska liga w FM będzie rozwijać się jak liga grecka lub portugalska choćby jeśli chodzi o te czynniki bo sportowe są symulowane.[/quote]
Przepis o zawodnikach spoza EU spełnia w tym momencie prawie każdy zespół, to nie będzie rewolucja. Finansowo liga w FMie i tak się rozwija, kluby zachowują się mądrzej/ostrożniej niż w rzeczywistości.

[quote="x men"]Rozumiem że Gietz Ty to ustalasz jak będą rosły prawa telewizyjne i pieniądze, jaka będzie sprzedaż karnetów, czy nie powinno i czy można ustalić stały wzrost tych rzeczy? [/quote]
Tak. O ile można założyć skok pieniędzy z praw TV (i tak zrobiłem, w najbliższym patchu kwoty z TV wzrosną o 25% po sezonie 15/16 - to założenie bo żadnej nowej umowy jeszcze nie ma), to dla karnetów nie będę wymuszał żadnego sztucznego wzrostu, bo w taki wzrost nie wierzę. Sprzedaż karnetów zależy od wielu czynników i gra będzie ją symulować sama.

[quote="x men"]Taki Wernze pozwala wierzyć że może nie katarczycy ale jacyś bogaci biznesmeni zawitają do Ekstraklasy. Widzę, że gra jest realna, ale myślę że Polska liga jeśli nie sportowo to organizacyjnie stanie się dużo lepsza , i zaczną przychodzić lepsi zawodnicy i Polsce w tej grze łatwiej będzie np dojść w rankingu lig do np top 8. a wtedy sportowo będzie nieco łatwiej. Nie myślę o pompowaniu jak liga ukraińska czy holenderska, ale jak choćby grecka czy portugalska. [/quote]
Tak jak pisałem wcześniej - nie pozwala mi wierzyć w tych mitycznych inwestorów. Wskoczyć do topu będzie można tylko przez puchary i nabijanie punktów do rankingu, tak żeby wprowadzić tam więcej drużyn.

Rozwój do poziomu ligi greckiej lub portugalskiej jest jak najbardziej możliwy.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 06.12.2014 o godz. 22:31

 x men Partyzant

Postów: 32
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2014
Skąd: Lwówek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
06.12.2014 22:48    #10
To dobrze że to wszystko ma jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości i że jest monitotowoane co do każdego szczegółu i uaktualniane a co do Wernze to nawet moze i kasy nie przelewa, ale sprowadził zawodników, co prawda w większości słabych (może wiosna sprowadzą jakąś gwiazdeczkę), ale może inni przyjdą właściciele, którzy będą nadal działać tak jak on na pasku menadżerów, ale sprowadzą lepszych zawodników bo oni chyba nie docenili Ekstraklasy bo można tak jak np kiedyś fo West Hamu Teveza sprowadzić a nie dawać pieniędzy na klub tylko lepszej klasy zawodników taki moedel też jest popularny wśród właścicieli - menadżerów. Chodziło o lekkie wzrosty bo myślę że to nic takiego wiem ze Cię nie namówię, ale dobre to, ze tam można tak szczegółowo wszystko określić i pododawać, i myślę ze inne kraję są zbyt podrasowane niż Polska ale to tylko moje zdanie. Ten przepis o UE spowoduje może lepszej jakości zawodników spoza UE i mniejszą ilość.
Na Koronę podobno jacyś niemcy się napalają.. Ruch ma dużych sposnsorów a jeszcze wieksze długi, sam jestem ciekaw jak to sie potocze w rzeczywstości i w następnych FMach.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.