FINANSE - czyli(oraz)- Płynność finansowa klubu

 Raskolnikovv Partyzant

Postów: 82
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.10.2010
Skąd: Katowice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
11.12.2013, 13:17    #1
FNANSE

Witam. Mam pytanie, a raczej prośbę o szerszą dyskusję na temat tego aspektu gry, jak bardzo jest dopracowana, czy wszystko się zawsze zgadza (czy gra dobrze liczy oraz przekalkuluje bez pominięcia żadnych kwot, np raty za transfery- poprawnie do frekwencji przychody z biletów itd.)

czy zdarza się, że gra jakieś kwoty zaokrągla lub pimija? (np. niedokładne obliczenie przychodu z biletów, zaokrąglając frekwencję..?)
Prosiłbym o szersza charakterystykę tych aspektów. Chociaż myślę, że dokładna kalkulacja i schematy matematyczne, to nie będzie słaby punkt tej gry.

Druga kwestia.... i przechodząc już do rzeczy- do tego, do czego zmierzam....

W jaki sposób zapewnić sobie płynność finansową klubu..? Otóz, ciągle mój klub się rozwija... po awansie do ekstraklasy, w końcu po czasie zakwalifikował się do pucharów, był nawet awans do ligi mistrzów. Klub się rozwija, reputacja powoli rośnie, ale niestety co za tym idzie, klub generuje także systematycznie coraz większe koszty utrzymania. Narazie udaje mi się utrzymywać dodatni bilans, głównie dzięki sprzedaży co lepiej porządanych piłkarzy. Ale w jaki sposób można długoterminowo zwiększyć przychód klubu..? I tu m.in. takie pytania:

1. czego zależy możność sponsorów np. na koszulkach..? Czy zależy to tylko od np. reputacji, czy np. frekwencji/zainteresowania drużyną..? Czy po wzroście reputacji przyjdą proporcjonalnie możniejsi sponsorzy m.in. na koszulki?

2. Czy wraz ze wzrostem reputacji klubu, liczba kibiców będzie nadal przybywać, czy nie przekroczy maksimum określonego dla danego miasta/klubu..? Oraz czy ten przyrost odbije się mocno na przychodach z biletów w samej grze no i czy gra to prawidłowo zawsze przeliczy.

3. Czy reputacja ligi, wzrośnie po sukcesach mojej drużyny (1 drużyny) na arenie międzynarodowej..? (np. Wygrywane mecze w lidze mistrzów, czy zwiększą reputację polskiej ekstraklasy). Oraz..... czy wzrost tej reputacji ligi, będzie mieć wpływ na większe przychody z praw do transmisji telewizyjnych w tej lidze..? Czy wzrost reputacji samego zaspołu również zwiększa te przychody w lidze..?

4. Jakie jeszcze są metody na stały dochód klubu w fm2013, oraz w jaki sposób utrzymujecie płynność finansową w rozwijającym się klubie? (rosnące koszta)?

z góry dzięki za wyczerpujące, rzetelne odpowiedzi. : ]

 zolahc Młody aktywista

Postów: 687
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.05.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
11.12.2013 14:12    #2
1. temat rzeka, najważniejsza jest wg mnie reputacja, ale z doswiadczenia wiem, ze nawet jak osiagniesz max reputacji polskim klubem i powiedzmy ekstraklasa bedzie na trzecim miejscu w rankingu rozgrywek, to i tak nie dostaniesz takiej kasy jaka otrzymuja np. dwa kolosy z hiszpanii

2. kolejno na pytania: tak, przekroczy, oczywiscie (poza tym im wieksze sukcesy, reputacja klubu i ligi, tym wieksze ceny biletow), na wierze w skrypty opiera sie wiekszosc funkcji :)

3. oczywiscie, to chyba logiczne :) ale samemu odnoszac sukcesy osiagniesz tylko pewien poziom, zeby byc na szczycie musza cie tez w tym wspomoc inne zespoly. i tak, bedzie miec wiekszy wplyw na kontrakty telewizyjne, sponsorskie, a takze z tytulu wygrania ligi lub pucharu, co do ostatniego nie wiem

4. ja sie opieram przede wszystkim na minimalizacji kosztow, poza tym staram sie miec jak najwiekszy stadion. wiekszy obiekt->wiecej ludzi->wiecej kasy. no i oczywiscie im wieksza reputacja tym wieksze zyski z pamiatek itp. ;)

// Edytowano 8 razy, ostatni raz 11.12.2013 o godz. 14:22

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
11.12.2013 15:07    #3
Co do pytania nr 4 FM ma tak uproszczony model ekonomiczny, że z każdego klubu da się zrobić potentata finansowego. W dobrych ligach zagranicznych dzieje się to niemal z miejsca, dla przykładu Serie A dla klubów z przedziału 1-5 w tabeli daje +/- 50mln z transmisji, podobnie w Hiszpanii w Bundeslidze masz mniej za reklamę, ale za to olbrzymie nagrody za miejsce w tabeli i kupę kasy od sponsorów. Reasumując czym lesze wyniki tym więcej kasy.

Dobrym źródłem finansowania są tez dochody z transferów, bo przebitki są ogromne, nawet za średnich grajków.

 Peps Partyzant

Postów: 79
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.11.2010
Skąd: Szczecin
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.12.2013 15:52    #4
Grając w FM14 Wolfsburgiem, w połówce pierwszego sezonu roztrwoniłem cały majątek klubu. Wydatki na wynagrodzenia nie przerastały budżetu itd. Wszystko wydawało się w porządku. Za duże generowałem koszty do przychodu. Dla mnie to dziwne mówiąc szczerze, nigdy nie miałem takiego przypadku, tym bardziej, że Wolfsburg nie należy do biednych klubów...

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
15.12.2013 16:22    #5
W Wolfsburgu to norma, szeroka kadra + wysokie pensje, ale jak grasz w granicach 1-5 to na luzie wszystko jest do odrobienie, sam grałem tą drużyną w FM13.

 Bateboo Partyzant

Postów: 63
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.04.2013
Skąd: Świebodzin
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.01.2014 08:19    #6
Witam. Podłączając się do tematu, czy ktoś grający w FM 14 zauważył, że wraz ze wzrostem reputacji klubu jak i ligi, wzrost gratyfikacji pieniężnych otrzymywanych za odpowiednie miejsce w lidze? To, że więcej dostaje się za transmisje, od sponsorów, to temat jasny, ale zastanawia mnie kwestia nagród na koniec sezonu.

 zolahc Młody aktywista

Postów: 687
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.05.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.01.2014 10:29    #7
we wczesniejszcyh wersjach juz to jest

 adamiko Partyzant

Postów: 174
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.07.2010
Skąd: Nowe Skalmierzyce
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.01.2014 12:00    #8
Ja właśnie mam olbrzymie problemy finansowe w Polonii Warszawa. Kasa do klubu nie przychodzi bo niska liga ( 1200 frekwencja przy 1000 karnetów) nikogo za porządną kasę nie chcą ode mnie kupić. Długi się mnożą ja nie chce kupować droższych zawodników aby nie przyśpieszać tworzenia się długu , bez piłkarzy nie ma wyniku a bez wyniku nie ma kasy - i tak kółko się zamyka

 mati91ck Partyzant

Postów: 91
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.04.2009
Skąd: Kielce
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.01.2014 12:25    #9
Polska ...

 adamiko Partyzant

Postów: 174
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.07.2010
Skąd: Nowe Skalmierzyce
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.01.2014 13:00    #10
Dodatkowo nie znam realnych płac naszych ligowców w niższych ligach - ale nawet chłopak który będzie się tylko obijał o 1 skład woła co najmniej 300 euro a tydzień czyli jakieś 5 tys miesięcznie... Na 3 szczeblu rozgrywkowym...

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.