Dwójka napastników - jakie role ?

 paulonio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.03.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.08.2014, 17:49    #1
Witam!
Od kiedy pamiętam zawsze grałem w kolejnych FM'ach na jednego napastnika. I nigdy nie akceptowałem zawodników typu "silny napastnik". Liczył się dla mnie głównie lis pola karnego z dobrą szybkością, przyspieszeniem i wykańczaniem.
Teraz sytuacja się zmieniła. Rozpocząłem nową karierę i postanowiłem spróbować nowej taktyki. Mam dostępnych czterech napastników, których role przedstawiają się następująco:
- Odgrywający - atak
- Defensywny napastnik - wsparcie
- Wysunięty napastnik - atak
- Odgrywający - wsparcie

Których dwóch z wyżej wymienionych najlepiej ustawić razem na boisku, zakładając, że mają zbliżone umiejętności (tzn. tyle samo "gwiazdek" przy ustawieniu najlepszej roli dla danego zawodnika) ? Gram bezpośrednimi podaniami, wrzutkami w pole karne.
I jeszcze jedno: czy ma jakieś znaczenie mocniejsza noga napastnika ? Czy ten lewonożny powinien być ustawiany raczej jako ten "lewy" napastnik ?
Pytam o to wszystko, bo mam zerowe doświadczenie w grze dwoma napastnikami, a jak na razie nie wychodzi mi to najlepiej (może winna cała taktyka). Gram w FM14 w angielskiej League2 (po raz pierwszy w swojej przygodzie z FM gram w jakiejkolwiek lidze angielskiej :O )

//Edytowano 2 razy, ostatni raz 18.08.2014, 17:52

 qAd. Partyzant

Postów: 530
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.12.2011
Skąd: Dortmund
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.08.2014 17:57    #2
Ja taktyki z dwoma napastnikami używam bodajże od FM 12. I rezultaty są bardzo dobre, jednak nie w każdym zespole ta taktyka się sprawdza. Obecnie gram Rangersami i mam sezon 2020/2021. Cały czas gram tą samą taktyką na dwóch napastników. Jeden z nich ma role odgrywający i raczej jest to zawodnik z dobrymi główkami czyli ten "silny" napastnik. A Drugi to lis pola karnego. Czyli szybki z dobrym wykończeniem. Spróbuj może tego wysuniętego o ile jest szybki na LPK ustawić ? Nie wiem czy to poskutkuje u Ciebie, bo osobiście to sam jestem "amatorem" w dziedzinie taktyk.

 Mar1992 Przodownik pracy

Postów: 1637
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 30.12.2008
Skąd: Budzyń
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.08.2014 18:15    #3
Chyba najlepiej się sprawdza duet Odgrywający (atak)-Lis lub Odgrywający (wsparcie)-Wysunięty, a jeśli nie masz OPŚ i skrzydłowi nie schodzą do środka, to Odgrywający-Cofnięty. Dużo zależy od tego, co masz na stanie i jakie atrybuty mają wykonawcy, i jaka taktyka. :) W każdym klubie jaki prowadzę, moja taktyka docelowa to typowa choinka 4-3-2-1 z dwoma OPŚ, a szczytowym osiągnięciem było swego czasu (FM12) Lech Poznań, gdzie Lewy-Stilić-regen mieli razem ponad sto bramek i około 60 asyst i to jest to, co zawsze chcę osiągnąć. Ale to tak tylko wtrącam. ;)

 paulonio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.03.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.08.2014 21:43    #4
Właśnie nie mam OPŚ a "skrzydłowi" tylko jako PP i PL. Gram wyjściowym składem z odgrywającym (atak) i defensywnym napastnikiem (wsparcie). Skille ogólnie słabe, bo to 4-ty poziom rozgrywkowy. Spróbuję ściągnąć do klubu jeszcze jakiegoś szybkiego "lisa". Może znacie takowego z "wyższych" lig angielskich, który jest dostępny do wypożyczenia ? :-)

 buczek93 Młody aktywista

Postów: 923
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 03.06.2010
Skąd: Sosnowiec
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.08.2014 22:51    #5
Na pewno nie mogą się rolami dublować, bo będą sobie tylko przeszkadzać i zabiegać nawzajem na pozycje. Jeśli szukasz lisa, to oprócz szybkości KONIECZNIE patrz na grę bez piłki, wykańczanie i opanowanie. 3 kluczowe atrybuty dla takiego gracza - bo skoro czycha w linii z rywalami, to potrzebuje do maksimum wykorzystać te ułamki sekund, jakie mu daje wolna obrona. A drugi napastnik? Tak jak tutaj piszą inni - raczej wysoki, do zgrywania górnych piłek. No i wysoki to oprócz wzrostu, siły, skoczności i gry głową powinien coś niecoś umieć wykończyć albo podać. Z psychicznych to nie do pogardzenia jest waleczność i przewidywanie (ale w mniejszym stopniu). O determinacji nie wspominam, bo to jak dla mnie kluczowy atrybut ZAWSZE - jak są cienkie bolki, to poddają się, przegrywając 0:1.
Jeśli masz tylko skrzydła i grasz 4-4-2 ofensywnymi skrzydłowymi (ale w jednej linii z pomocnikami), to zainteresuj się opcją "długie podania" - zawsze to szansa albo przejęcia gały przez zwinnego i małego, albo szansa na to, że wysoki coś powalczy.
I jeszcze jedno - moim zdaniem, defensywny napastnik to trochę strzał w stopę. Każesz mu biegać, a jeśli nie jest naprawdę koksem fizycznie, to niewiele ugra. No i który napastnik ma duet krycie-odbiór na jakimś akceptowalnym (10+) poziomie :v ?

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.