Cofnięty rozgrywający w 4-3-1-2

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012, 18:09    #1
Hej, udało mi się zdobyć piłkarza umiejętnościami przypominającego Andrea Pirlo i chciałem zrobić taktykę podobną do tej jaką grali włosi na euro albo tak jak grał juventus w poprzednim sezonie. Ustawienie na razie wygląda tak:

----------------------------Bramkarz-------------------------------
--BO(wsparcie)---ŚO(obrona)----------ŚO(obrona)---Bo(wsparcie)------
--------------------------------------------------------------------
-----------POP(wsparcie)--CR(wsparcie)-----ŚP(wsparcie)--------------
--------------------------WR(atak)----------------------------
-----------------LPK(atak)------------WN(atak)----------------

W teorii cofnięty rozgrywający miał być pomiędzy obrońcami a środkowymi pomocnikami i rozsyłać długie piłki, środkowi pomocnicy mieli robić miejsce dla cr, rozciągać grę, odbierać piłki stać pod polem karnym a czasami tam wbiegać. wr miał krótkimi podaniami rozdzielać piłkę pod polem karnym, lpk wykańczać akcje i wychodzić do prostopadłych piłek a wn miał odbierać długie piłki od cr, asystować i strzelać gole.
Większość z w.w rzeczy działa poza najważniejszą - cf nie gra tak jak bym chciał albo gra w jednej linii z środkowymi pomocnikami albo pomiędzy nimi a obroną ale wtedy ma w nosie rozgrywanie akcji i raczej stara się unikać piłki. W ustawieniach to on ma rozgrywać piłkę ale zawodnicy to ignorują bo on nie wychodzi na pozycję żeby przyjąć piłkę i potem ją gdzieś daleko posłać a inni zawodnicy mu nie podają tylko grają za wszelką cenę do przodu.
Styl gry jest zrównoważony strategia standardowa albo z kontry. Ustawiłem krycie strefą i ściślejszą dyscyplinę reszta jest domyślna. Szerokość, Wysokość linii obrony itd. wszystko jest domyślne. Kierunek podań mieszany.
Możecie mi powiedzieć co zrobić żeby taktyka realizowała założenia jakie postawiłem kilka akapitów wyżej? Największy problem mam z 3 środkowymi pomocnikami.

 sebastiano399 Partyzant

Postów: 317
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 18.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012 18:22    #2
Jak długo grasz tą taksą ? Nauczyli się już jej Twoi gracze ?Może CR zaznaczyć jako rozgrywający, prostopadłe podania często, wychodzi na wolne pole, szuka gry, szerokość bliżej opcji wąska i atakowanie środkiem? A teraz to co napisze przekreśli wszystko co wyżej napisałem. Uważam, iż odwzorowywanie taktyk z rzeczywistości jest trudne do zrobienia i chyba nie potrzebne bo tu jest silnik meczowy a nie rzeczywistość. Czekaj na kolejne rady bo ja orłem od taktyki nie jestem.

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012 18:34    #3
Kilka miesięcy, nauczyli się taką grać, cofnięty rozgrywający jest rozgrywającym w ustawieniach i ma ustawioną dużą ilość prostopadłych podać oraz podania ustawione na 16 czyli bezpośrednie. Próbowałem dać mu wychodzenie na wolne pole ale wtedy grał gorzej bo szedł za bardzo do przodu - bardzo często mijał środkowych pomocników.
Akurat fm dość realnie odwzorowuje prawdziwą piłę i ta taktyka jest jak najbardziej do wprowadzenia w grze tylko trzeba ustawić tych środkowych pomocników.

 chinczol Młody aktywista

Postów: 456
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 05.08.2011
Skąd: Kałęczynek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012 19:12    #4
Ciężki temat do rozkminienia i można przy nim sporo dywagować. Ja w swojej taktyce 4-2-3-1 deep, również gram cofniętym rozgrywającym, tylko w moim przypadku ma on obok siebie defensywnego pomocnika lub rygla. Z Twojej taktyki wynika że masz w środku pola 3 a wliczając WR 4 zawodników. Co za dużo to nie zdrowo. Wnioskuje że piłkarze mogą kolidować ze sobą, tak jak to ma miejsce w moim przypadku jeśli gram CR i WR - zawsze któryś z nich gra piach, podobnie jak ustawienie razem OPŚ i WR. Wszystko zależy oczywiście od polecen indywidualnych. Jeśli chcesz zeby CR wziął się za rozgrywanie, proponowałbym POP zrobić obrone i ustosunkować go tylko do zadań defensywnych, bo w obecnej sytuacji praktycznie nie masz pomocnika odpowiedzialnego głównie za obrone, a skoro grasz bez DM lub rygla, to POP powinien się brać za defensywe, ewentualnie czasem wspomóc atak. Dlaczego CR Ci nie rozgrywa? Ponieważ po pierwsze - jeśli pozostała dwójka pomocników podłącza się pod atak, to on z racji swojego ustawienia (czyli najbliżej obrońców) jest osamotniony, będzie zostawał z tylu. Drugiego ŚP zostaw jak jest, lub zrób z niego typowego box to boxa. Polecenia indywidualne dla CR powinny być - ataki z głębi pola - czasami, rajdy z piłką - rzadko, gra przy przeciwniku - własna połowa, podania - bezpośrednie (tylko pamiętaj - bezpośrednie podania nie zawsze oznaczają długie podania) dodatkowo ustaw w taktyce jako głównego rozgrywającego, środkowym obrońcą zrób podania krótkie - wtedy będą podawać piłke właśnie CR, zobacz też jego ulubione zagrania, dobrze jakby miał następujące: dyktuje tempo gry, cofa się po piłke, próbuje podań otwierających droge do bramki. Musisz pokombinować. U mnie CR zawsze jest kluczowym zawodnikiem i robi dokładnie to czego chce, no ale jak napisałem wyżej ma obok siebie DM który go ubezpiecza. Jeśli nadal nie będzie skutku proponuje lekką modyfikacje taxy na gre CR+DM i wtedy sprawdzenie efektów.

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012 19:51    #5
obejrzałem mecz włochy - anglia z euro 2012 bo tam włosi grają 4-3-1-2 i faktycznie de rossi gra prawie w jednej linii z pirlo i oboje zabezpieczają tyły ale pirlo nie wchodzi we własne pole karne. Marchisio który był 3 środkowym pomocnikiem gra o wiele bardziej ofensywnie podchodząc pod pole karne anglików. Teraz muszę znaleźć sposób na ustawienie trzeciego najbardziej ofensywnie ustawionego środkowego pomocnika.

 chinczol Młody aktywista

Postów: 456
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 05.08.2011
Skąd: Kałęczynek
Poziom ostrzeżeń: 0
0
18.10.2012 23:04    #6
Bo De Rossi to typowy defensywny pomocnik. Pirlo to typowy cofnięty rozgrywający w starym stylu, takich piłkarzy jest coraz mniej w obecnej piłce. Podobnym piłkarzem jest np Xabi Alonso. Marchisio to środkowy pomocnik z niezłą grą w ofensywie. Może zmień taktyke na np. 4-2-1-1-2, gdzie dwójka piłkarzy przed obrońcami to DM i CR - ŚP - OPŚ i para napadziorów. Zobacz na kluczowe atrybuty dla danej pozycji u swoich grajków, patrz również na ulubione zagrania. Testuj :)

 sCan Partyzant

Postów: 527
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.11.2005
Skąd: Brodnica
Poziom ostrzeżeń: 0
0
19.10.2012 08:14    #7
http://scan.(...)yka.html

w tej taktyce używam rozwiązania z cofniętym rogrywającym (Środkowy pomocnik prawy) :)

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 19.10.2012 o godz. 08:19

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
19.10.2012 17:10    #8
Udało mi się poprawić kilka rzeczy: trzech środkowych pomocników to kolejno ---pop(obrona)--cr(wsparcie)--śp(wsparcie)---
dwójka pomocników z lewej ma bardzo defensywne nastawienie (2-5) dzięki czemu trzyma się bliżej środka boiska niż pola karnego i cr ma czasami okazje do posłania dalekiego podania, cr. ma też ustawioną grę przy przeciwniku na 0 dzięki czemu prawie nie wchodzi we własne pole karne. Ostatni środkowy pomocnik jest nastawiony bardziej ofensywnie (12) grę szeroko ma przy linii bocznej oraz często atakuje z głębi pola dzięki czemu schodzi na skrzydło robiąc miejsce dla cr, wchodzi w pole karne itd. jego gra mi się podoba.
Rzeczy które mi się nie podobają to gra cr. czasami rozgrywa piłkę czasami nie, udało mi się stworzyć warunki dla niego ale i tak nie realizuje mojej strategii: często stoi w miejscu nic nie robiąc są sytuacje w których musi zrobić kilka kroków i wystawić się do podania ale on kuźwa nic tylko chowa się za plecami przeciwnika i stoi. Próbowałem kazać mu szukać gry albo wychodzić na wolne pole ale wtedy biegnie na pełnej szybkości pod pole karne nie rozgrywając piłki dlatego wydaje mi się, że problem jest z ofensywnym pomocnikiem muszę go ustawić tak żeby stał pod polem karym blokując miejsce w które chce wbiegnąć cr. ale nie wiem jak to zrobić na razie ofensywny pomocnik jest ustawiony jako klasyczna 10 ale takie rozwiązanie nie działa. Jest jeszcze jedna sprawa bo kiedy akcja idzie prawym skrzydłem tam gdzie jest ofensywnie nastawiony pomocnik cr trzyma się bliżej środka pola czasami nawet wystawi się do podania i jest w miarę dobrze z kolei kiedy akcja idzie lewym skrzydłem pop. stoi w okolicach linii bocznej pilnuje przeciwnika robi to co powinien ale cr. trzyma się 2-3 metry po jego prawej stronie i chodzi za nim jak cień czasami nawet schodzi za jego plecy i wtedy już zupełnie wyłącza się z akcji. Co zrobić żeby cr grał aktywnie, wystawiał się do podań i rozgrywał piłę ale przebywając tylko w ŚRODKOWEJ CZĘŚCI BOISKA? i jak ustawić ofensywnego pomocnika?

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
06.11.2012 11:36    #9
Pozmieniałem kilka rzeczy, teraz ustawienie wygląda tak:

----------------------------Bramkarz-------------------------------
--BO(wsparcie)---ŚO(obrona)----------ŚO(obrona)---Bo(atak)--------
--------------------------CR(wsparcie)--- DP(wsparcie)---------------
-----------PD(wsparcie)--------------------------------------------
--------------------------WR(atak)----------------------------------
-----------------LPK(atak)------------WN(atak)-----------------------


Włosi na których staram się wzorować byli ustawienie w ten sposób:






Obrońcy, środkowi pomocnicy grają już jak włosi na euro ale teraz mam problem z napastnikami i ofensywnym pomocnikiem, ofensywny pomocnik zabiera się za rozgrywanie akcji już w środkowej strefie boiska a piłkarze ignorują moje polecenia i podają mu piłkę zamiast cr. Chciałbym, żeby op. brał na siebie ciężar gry dopiero pod polem karnym a w środku pola odciągał zawodników przeciwnika i czasami pomagał w rozgrywaniu akcji ale tak, żeby to cr był rozgrywającym. Z kolei napastnicy mieli być takim duetem jak balotelli i cassano ale nie są
wysunięty napastnik miał atakować obrońców, dostawać długie piłki (nie chodzi mi o podania za obrońców) od cr, asystować, strzelać ale tego nie robi. Lis pola karnego miał tylko biegać i wychodzić na pozycje na którą mógł by dostać podania od pomocników na wolne pole tak, żeby miał sytuacje 1 na 1 z bramkarzem ale tego też nie robi. Więc co mam z nimi zrobić?

 Sammson Partyzant

Postów: 27
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 23.06.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
07.11.2012 19:14    #10
Udało mi się częściowo rozwiązać problem z op. zmieniłem jego ustawienie na wysunięty rozgrywający(wsparcie) a z poleceń indywidualnych zmieniłem grę szeroko w normie oraz szukanie gry na nie, dzięki temu przestał mi przeszkadzać ale też przestał pomagać, przechodzą przez niego podania pod polem karnym, czasami strzeli bramkę albo zaliczy asystę ale mam zawodnika z kluczowymi atrybutami dla pozycji wr. na minimum 15 poziomie i powinien grać jak prawdziwy wirtuoz, nie robi tego.
Wysunięty napastnik został cofniętym napastnikiem(atak) i w sumie gra tak jak bym chciał. Lis pola karnego dalej jest lpk. i nadal gra źle, nie wychodzi do prostopadłych piłek a właściwie się nie pokazuje prostopadłych piłek.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.