ARTYKUŁY

Nie da się ukryć, że portale społecznościowe stanowią obecnie prawdziwy skarb Internetu. Serca Polaków i nie tylko od kilku lat podbija Facebook, o którego popularności świadczy fakt, iż już teraz wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie bez niego życia. Wśród nich są także fani Football Managera - nie dziwi więc decyzja twórców gry, którzy dwa i pół roku temu zdecydowali się na prawdziwy skok jakościowy, w postaci integracji gry z będącymi aktualnie na topie serwisami – YouTube i Twitterem, a rok później również z Facebookiem.

Na CM Revolution funkcjonuje dział FM TV, pozwalający na dzielenie się z innymi użytkownikami bramkami strzelonymi w Football Managerze. Ale nie tylko! FM 2013 umożliwia nam przecież nagrywanie nie tylko zdobytych goli, ale także dowolnego fragmentu meczu - możemy więc pochwalić się znakomitą bramkarską paradą, nieporadnością naszych podopiecznych pod bramką przeciwnika czy kuriozalnym błędem silnika meczowego. Poza tym, w FM TV publikować możemy również wzbogacone o podkład muzyczny kompilacje bramek czy też wideokariery z głosem lektora. Słowem wszystko, co z FM-em ma bezpośredni związek.

Dzisiaj zaprezentuję Wam, jak poprawnie nagrać swój film z Football Managera na YouTube i zamieścić go w naszym serwisie.
 
Przede wszystkim… na YouTube należy posiadać swoje prywatne konto. Bez niego ani rusz. Jeśli macie zamiar upubliczniać bramki, musicie być tam zarejestrowani. Dokonać możecie tego tutaj, a po wszystkim do szczęścia będzie Wam potrzebny już wyłącznie FM 2013. Czy są tu jeszcze jednak osoby, które nie zarejestrowały się dotąd na najpopularniejszym serwisie wideo? Dla spóźnialskich wyjaśnię tylko, że YT od pewnego czasu jest zintegrowany z Google i swój profil można tam stworzyć na dwa sposoby:

1. Logując się za pomocą danych do swojego konta Gmail i tworząc dla niego nazwę użytkownika.
 
  

2. Rejestrując się od zera, tworząc jednocześnie i konto Gmail, i nazwę użytkownika.
 

 
Od tej pory możecie logować się zarówno przy pomocy swojego adresu mailowego Google, jak również utworzonej nazwy użytkownika (kanału).

Zakładam, że w Football Managera nie gracie pierwszy raz i w miarę sprawnie potraficie poruszać się po lokalnym interfejsie. Jeśli jest inaczej – spokojnie, powinniście dosyć szybko się we wszystkim połapać.

Swoją przygodę z ustawieniami portali społecznościowych w FM-ie zaczynamy już przy okazji rozpoczęcia nowej gry, a konkretnie, w trakcie tworzenia nowego menedżera. Obok standardowych rubryk do wypełnienia, takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia czy płeć, znajdziemy również punkt „portale społecznościowe”. Tym samym już na wstępnie możemy zalogować się i mieć tę czynność z głowy w późniejszej fazie gry.
 
 
Jeśli jednak nowa opcja FM-a nie do końca Was przekonuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by Waszą grę połączyć z serwisami później. SI zadbało bowiem o wygodę graczy – możemy zalogować i wylogować się niemal w każdym momencie trwania rozgrywki. Panele do tego służące znajdziemy po wejściu w opcje gry, klikając w zakładkę „Profil” i wybierając kartę „Portal społecznościowy”.
 
 
Teraz wystarczy wpisać loginy i hasła, których używacie na co dzień na tychże portalach, lub które dopiero co zatwierdziliście przy rejestracji. Warto w tym miejscu odnotować, że do YT zalogować się możemy zarówno przez nazwę użytkownika Google, jak również całym adresem mailowym.

Gdyby jednak poprawna w waszym mniemaniu próba zakończyła się niepowodzeniem, zalecam wykonać logowanie ponownie, tym razem ze szczególną uwagą na kolejność wciskanych klawiszy oraz po uprzednim sprawdzeniu, czy wyłączony jest klawisz Caps Lock. Czasem nawet z pozoru drobne szczegóły potrafią skutecznie uprzykrzyć życie! Gdy już nam się uda, mamy za sobą wszystkie formalności – po wyłączeniu, a później ponownym wczytaniu zapisu nie będziemy musieli wykonywać tych czynności ponownie (pod warunkiem, że po zalogowaniu choć raz zapiszemy grę!). Football Manager zapamięta nasze ustawienia i do wylogowania się z portali będzie mogło dojść tylko wtedy, gdy sami się na to zdecydujemy.
 
Zanim przystąpimy do meczu, zalecam jeszcze zajrzeć do ustawień gry, w celu konfiguracji rozdzielczości wideo (zakładka "Mecz") i ustawienia lokalizacji zapisywanych na dysku skrótów w formacie .pkm (zakładka "Zapisywanie").  Możemy bowiem zdecydować – w zależności od mocy posiadanego sprzętu – jakiej jakości film zostanie wyeksportowany przez grę do Internetu. Mamy także możliwość nakazania automatycznego wykonania zapisu nagrywanego meczu i określenia jego lokalizacji na dysku.
 
 
Wszystko przygotowane? W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak rozegrać mecz!


 
Po zakończeniu spotkania nie musimy obawiać się, że opuszczając ekran meczowy stracimy szanse na zapisanie bramek. Nic z tych rzeczy – w FM 2013 możemy wracać nawet do kilkudziesięciu meczów wstecz (zazwyczaj około rok do tyłu) i importować z nich nagrane wydarzenia. W ten sposób wystarczy, że w terminarzu odnajdziemy interesujące nas spotkanie i po załadowaniu ekranu meczowego wybierzemy zakładkę "Prześlij skróty" (prawy górny róg ekranu). Powinniśmy automatycznie zostać przeniesieni do karty "Sytuacje bramkowe".


Tutaj FM pozwala nam wybrać spośród wszystkich dostępnych trafień, sugerując przy okazji, które jego zdaniem było najpiękniejsze. Niżej możemy wysłać na swoje konto YT skrót ze wszystkimi wymienionymi golami. Dla każdej z opcji mamy też możliwość skonfigurować kamerę, za pomocą której zostanie pokazane nagranie, a także rodzaj poprzedzającego go przejścia z logo Sports Interactive. Z kolei wybierając rozsuwaną listę "opcje akcji" ukażą nam się trzy rodzaje działań:

Dla pojedynczej bramki:
 • pokaż akcję (uruchamia podgląd akcji w FM-ie),
 • opublikuj akcję (wysyła bramkę na YouTube),
 • eksportuj akcję jako film (zgrywa nagranie na nasz dysk twardy).

Dla skrótu meczu:
 • prześlij skróty meczu (wysyła bramki na YouTube),
 • eksportuj skróty jako film (zgrywa nagranie na nasz dysk twardy).

Podkreślonych przeze mnie opcji używamy do rozpoczęcia wysyłania akcji na nasze konto YT. W zależności od szybkości Internetu i długości filmu, proces ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut. Gdy już jednak FM wyświetli komunikat, informując nas o powodzeniu całej operacji, wystarczy, że zalogujemy się na youtube.com i w menedżerze filmów odnajdziemy na liście dopiero co eksportowane nagranie. Voila!


W podobny sposób postępujemy, chcąc nagrać dowolną akcję z meczu. Wcześniej musimy tylko wyznaczyć jej początek i koniec - służy do tego przycisk "Nagraj", umiejscowiony w widoku meczu, pod wynikiem spotkania. Jedno kliknięcie rozpoczyna zapisywanie akcji, drugie - kończy je. Maksymalnie możemy oznaczyć 60 sekund.
 

Po wyznaczeniu fragmentu wracamy do "Prześlij skróty", tym razem wybierając kartę "Niestandardowe skróty". Tu wyświetli się nasz fragment, opisany jako "Sytuacja niestandardowa". Ponownie dostosowujemy kamerę i przejście, możemy także użyć podglądu, aby przekonać się, czy na pewno uchwyciliśmy interesujące nas zajście.
 
 
Oczywiście sytuacji niestandardowych możemy oznaczyć znacznie więcej, a wraz z automatycznie zamieszczonymi na liście bramkami, dzięki znacznikom w rubryce "Uwzględnij", posłużą nam one do utworzenia bogatej i różnorodnej kompilacji. Optymalne ustawienie całości wysyłamy na nasze konto YT przyciskiem "Wgraj pakiet niestandardowy".

Teraz wystarczy podzielić się swoim dziełem na CM Revolution, posługując się formularzem zamieszczenia filmu w dziale FM TV. Dodane nagrania trafiają do poczekalni, gdzie redakcja poddaje je ewentualnej korekcie, po czym umieszcza na stronie głównej działu. Wypełniając rubryki, zwracajcie szczególną uwagę na dwie kwestie:

1. Odpowiedni dobór kategorii:
 • Skróty - dla więcej niż jednej bramki z jednego meczu,
 • Bramki - dla pojedynczych trafień, 
 • Kariery - dla karier wideo,
 • Pozostałe - dla dziwnych sytuacji, bugów, kompilacji meczów i innych nagrań związanych z FM-em.

2. Poprawne tagowanie - tagi to słowa klucze, które ułatwiają użytkownikom przeszukiwanie działów. Wpisujemy je w mianowniku, stosujemy duże litery i polskie znaki, oddzielamy przecinkami (pełne zwroty, nie każdy wyraz!), a na końcu nie stawiamy kropki. Na przykład:

Dla gola Michała Żyry w LM: 
 • FM 2013, Legia Warszawa, Michał Żyro, Liga Mistrzów, strzał z dystansu, rzut wolny
Dla kariery Jana Kowalskiego w lidze włoskiej:
 • FM 2011, kariera, Jan Kowalski, Inter Mediolan, Serie A

Oczywiście do tej wyliczanki zawsze dojść mogą dojść inne tagi, jak: lob, samobój, finał, asysta, rzut wolny, kompilacja, hat-trick - każdy zwrot, który adekwatnie opisuje nagranie oraz może ułatwić znalezienie go innym eFeManiakom, jest przydatny. Wpisujcie je z głową!

Na sam koniec warto przypisać do filmu karierę utworzoną wcześniej w swoim profilu użytkownika. Dzięki temu nasz materiał wyświetli się w niej pod listą zdobytych trofeów, w zakładce z ostatnio dodanymi multimediami. Teraz nie pozostaje więc już nic innego, jak uruchomić FM-y, znaleźć swoje najpiękniejsze trafienia i podzielić się nimi z całą społecznością polskich graczy. Nagrywajcie, publikujcie, komentujcie - powodzenia!

Słowa kluczowe: Ceyvol FM 2013 FM TV poradnik YouTube

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2018 by FM Revolution