ARTYKUŁY

Tekst przeznaczony dla początkujących. Jeśli odróżniasz patcha od update'a - nie ma tu nic dla ciebie.CM Revolution ma już ponad 12 lat. Sam przeglądam je od ponad dekady, a udzielam się na nim ponad pół. Czytałem tu Wasze wypowiedzi w komentarzach, na suflerze, suflero-forum oraz forum z suflerem. Dużo czasu upłynęło, wielu użytkowników przewinęło się przez serwis i prawdopodobnie wielu z nich zaobserwowało tę samą prawidłowość, co ja.

Ten czas uświadomił mi, że istnieją w naszej społeczności pytania, które zawsze będą zadawane. Gdzie mogę pobrać grę? Kiedy zapowiedź nowego FM-a? Kiedy premiera? A kiedy łatka? Jak aktywować grę na Steam? Jaką taktyką gracie? Jakim klubem? Znacie jakieś dobre talenty? I tak dalej, i tak dalej. Niezależnie od tego, jak wiele odpowiedzi na nie udzielono i ile podpowiedzi na stronie umieszczono, zawsze znajdzie się na naszej szarej stronie równie szary użytkownik, który zada jedno z tych magicznych pytań.

O ile jednak te biorą się ze zwyczajnej chęci zdobycia wiedzy, istnieje jeszcze jedno pytanie, o nieco innej specyfice, ponieważ wynika ono niewiedzy. Mianowicie...

"Czy muszę zaczynać grę od nowa?"

Choć zazwyczaj zbywamy pytającego krótkim Tak lub Nie, taka odpowiedź nie wytłumaczy mu, dlaczego akurat w tym przypadku może, bądź nie może, kontynuować rozgrywkę. Wynika to z nieznajomości defninicji kilku nazw własnych, które - początkowo - często są przez graczy mylone. Uściślijmy zatem, o jakie nazwy chodzi i czym się różnią, a wszystko stanie się jasne.

Patch / łatka / fix / hotfix

Patch to aktualizacja kodu gry przez Sports Interactive. Oznaczany jest numerem, który staje się jednocześnie numerem wersji FM-a. Przykładowo, FM-a 2014 na samym początku kupujemy w wersji 14.0.0, a wraz z kolejnymi łatkami wersja zmienia się kolejno na np.: 14.0.1, 14.0.2, 14.1.0, 14.1.1.

Mniejsze patche nazywamy też często fixami (to te, w których wersja zmienia się w rzędzie setek, np. 14.0.1 na 14.0.2). Hotfix to z kolei mała łatka, wydana szybko po poprzedniej, większej (np. z 14.2.0 na 14.2.1).

Sam patch nigdy nie wymaga rozpoczęcia gry od nowa. To plik wprowadzający poprawki w kodzie gry, na przykład poprawki w silniku meczowym, częstotliwość kontuzji, bugi w transferach albo interfejsie. Od kilku lat Steam zawsze pobiera patche automatycznie, o ile uruchomicie konto w trybie online.

Kod gry jest czymś, co obsługuję bazę danych. Baza danych ładowana jest przez FM-a na początku gry - to taki "czysty save", na którym zaczynamy grę. Później, wczytując nasz zapis, kod gry obsługuje Wasze save'y, zawierające zmodyfikowaną bazę danych - względem bazy wyjściowej, na której grę rozpoczęliście.

I tu pojawia się drobny wyjątek - chodzi o patch wydawany przez SI na zakończenie zimowego okna transferowego. Wraz z nim twórcy dołączają bowiem aktualizację składów. Zmiany w składach, kontraktach itd. nie są jednak zmianami w kodzie gry, lecz zmianami w bazie danych. Dlatego też przy rozpoczęciu nowej gry pojawia się nowa wersja bazy danych (np. oprócz domyślnej mamy też 14.3.0). Wybrać możemy nowy "czysty save", w którym składy są aktualniejsze.

To oznacza, że sam patch (usprawniony kod) nie wymaga rozpoczęcia gry od nowa, ale jeśli chcemy użyć dodanej przez SI nowej bazy danych, wtedy już musimy to uczynić. Nie możemy przecież wgrać transferów z zimy 13/14 na nasz save z np. 2020 roku. Oczywiście nowa baza jest opcyjna, możemy więc zarówno kontynuować dotychczasową grę, jak też rozpocząć nową na domyślnej bazie (ponieważ np. wykonany w październiku dodatek Polska Liga Update był stworzony na niej i to na niej musi być uruchamiany, aby poprawnie działać). Reasumując:

--> Wyszedł nowy patch. Czy muszę rozpoczynać grę od nowa? 

NIE.

--> Wyszedł nowy patch z aktualizacją składów. Czy muszę rozpoczynać grę od nowa?

NIE musisz, ale możesz, jeśli chcesz rozpocząć nową karierę z tymi składami. Twój stary save nadal działa i możesz grać na nim jak długo zechcesz.


Update / uaktualnienie

Update to aktualizacja składów, danych piłkarzy, klubów, kontraktów, w bazie danych. To znaczy, że update jest modyfikacja domyślnej bazy, a więc to niemożliwe, by działał na naszym dotychczasowym save'ie (który zawiera inne, równoległe zmiany w bazie - z racji czasu, który upłynął w grze).

W praktyce, update stworzony przez fanów (np. Revolution Update czy Gietz Update) nie różni się niczym od zimowego uaktualnienia SI (14.3.0 Update). To też pewien wyjściowy zestaw danych, na których zaczynamy grać.

Jedyna różnica polega na tym, że oficjalny update pojawia się na rozwijanej liście po kliknięciu "Nowa gra" (jest alternatywną wersją domyślnej bazy)...


...a uaktualnienie fanowskie musimy "nałożyć" na oficjalną bazę (w zależności od tego, na której zostało utworzone - jeśli updater modyfikował domyślną, wybieramy ją, jeśli zaś edytował 14.3... wierzę, że rozumiecie). Po uprzednim wrzuceniu dodatku do folderu "editor data", pojawi się on na liście plików danych edytora. Klikamy więc "Edytuj" i zaznaczamy wybrane pliki.


Jak widać, update'ami są też inne dodatki modyfikujące wyjściową bazę, np.:

- dodatkowe kraje/ligi,
- Real Names Fix,
- No Work Permits,
- MediaPack.

Wszystkie te pliki edytują domyślną bazę, więc nie będą widoczne na wcześniej utworzonym save'ie. Dlatego, jeśli chcemy zobaczyć ich działanie, musimy rozpocząć nową grę.

Uwaga! Część dodatków działa zarówno na bazie domyślnej, jak i 14.3.0. Gryzą się najczęściej aktualizacje uwzgledniające spadki i awanse, a także nowe ligi (niższe w grywalnych już krajach, typu PLU), ponieważ te same kluby - w bazie oraz w nakładce - znajdują się w różnych klasach rozgrywkowych. Reasumując:

 
--> Przy patchu wyszło oficjalne uaktualnienie składów SI. Czy muszę zacząć grę od nowa?

NIE musisz, chyba, że chcesz użyć tego uaktualnienia.

--> Czy muszę rozpoczynać grę od nowa, by mieć aktualne składy? 

TAK. Nowe składy nie nałożą się na transfery, które zaszły już w twoim obecnym save'ie - to niemożliwe.

--> Wyszedł nowy update od CM Rev. Czy muszę rozpoczynać grę od nowa?

NIE musisz, jeśli chcesz grać dalej w swojego save'a. 
TAK, jeśli chcesz go użyć i zacząć nową karierę ze zaktualizowanymi składami.
 
To tyle! Mam nadzieję, że rozjaśniliśmy sobie co nieco i każdy z Was już w pełni rozumie, jak działa Football Manager.

Zobacz także

  • Kategoria
  • Tytuł materiału
  • Autor
  • Kiedy
FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2018 by FM Revolution