ARTYKUŁY

Wygenerowani synowie są obecni w serii Football Manager od wersji 2008. Wtedy też Sports Interactive postanowiło urozmaicić grę o rzadkie przypadki pojawiania się newgenów będących dziećmi wirtualnych szkoleniowców. Jeśli mieliśmy szczęście, w trakcie naszej kariery mogliśmy spotkać potomka Pepa Guardioli czy Jose Mourinho.
 
Syn Mourinho makaroniarzem? FM początkowo nie dbał o logikę.

Ale przede wszystkim oznaczało to szansę pojawienia się w grze naszego własnego syna. Twórcy nigdy jednak się tą funkcjonalnością nie chwalili, pozostawiając ją rodzajem easter egga dla najbardziej wytrwałych graczy. W wyniku tego pytanie o sposób dorobienia się FM-owej pociechy do dziś pada bardzo często, a odpowiedzi na nie - niestety równie często - zwykle nie są prawidłowe. Dlatego czas najwyższy przeprowadzić wśród eFeManiaków swoistą lekcję wychowania do życia w rodzinie. 

Jest to najdokładniejsza instrukcja, jaką znajdziecie w Internecie - lepszej nie ma w żadnym innym języku. Nie będzie tu miejsca na "chyba", "podobno" ani "wydaje mi się". Wszystkie informacje są zweryfikowane, a legendy obalone. Gwarantuję, że po tej lekturze w zakresie robienia FM-owych dzieci będziecie lepiej doinformowani niż sami Anglicy. Zapraszam!
 

Skąd się biorą dzieci? Warunki posiadania syna

Istnieje wiele mitów na temat tego, jakie trzeba spełnić warunki dla posiadania syna. Najpopularniejszym z nich jest twierdzenie, że potomka możemy doczekać się w grze dopiero po spędzeniu w klubie 10 lat. To kompletna bzdura - na syna możemy natrafić nawet w pierwszym sezonie. Zapamiętać:
 
Istnieje tylko jeden wymóg - nasz manager musi mieć minimum 35 lat.

FM dba, abyśmy nie zostali nastoletnimi ojcami. Dlatego dopóki nie osiągniemy tego wieku, syn nam się nie wygeneruje. A co potem?

Jeśli już świętowaliśmy 35. urodziny, pozostaje czekać na najbliższy nabór juniorów w naszym klubie. Od tej pory co roku istnieje szansa, że wśród przybyłych do nas kandydatów na juniorów znajdzie się newgen, który będzie naszym synem. Szansa na wygenerowanie takiego zawodnika to zaledwie 1-10000. Zakładając, że każdy nabór liczy 16 zawodników, prawdopodobieństwo trafienia syna wynosi więc 1-625. Czyli 0,16% - to ekstremalnie mała szansa.

Jeśli naszym celem jest zrobienie syna samo w sobie, możemy oszukać bezpłodność, zapisując grę dzień przed naborem juniorów i wczytując ją tak długo, aż w naborze wygeneruje się nasza pociecha. Jednak nawet wtedy szanse są małe - mnie udało się osiągnąć cel dopiero po dwóch dniach prób. Takie in-vitro dla eFeManiaków.
 
Ceyvol Jr? Chyba raczej Ceyload.
 

Test na ojcostwo. Skąd wiem, że to moje dziecko?

Powszechnie wiadomo, że wszyscy eFeManiacy są demonami seksu. Dlatego gdy jedna z twoich byłych kochanek przyprowadzi ci do klubu chłopaczka i powie "to twoje", dobrze byłoby się upewnić. Dzieciak jest twój, jeśli:

- wygenerował się w Twoim aktualnym klubie,
- nosi twoje nazwisko,
- posiada cię wśród swoich ulubieńców (od FM 2013 z dopiskiem "Ojciec"),
- posiadasz go wśród swoich ulubieńców (od FM 2013 z dopiskiem "Syn").
 
Ups, wpadłem.

Ponadto, jeśli prowadzisz zagraniczny klub, twój syn prawdopodobnie będzie miał podwójne obywatelstwo, a jego miejscem urodzenia (od FM 2015 jest ono kopiowane od nas) może być miasto Twojej aktualnej drużyny. Nie pytaj mnie jak to możliwe, nie ja się zabawiałem 15 lat temu na wakacjach!
 

Prawo do opieki. Kto może mieć syna?

Posiadanie potomka w naszym świecie jest sprawą ekskluzywną. Tylko ludzie o odpowiednim statusie społecznym mogą sobie na to pozwolić. Do tego grona zaliczają się:

- nasz manager (czyli my),
- prawdziwi i wygenerowani managerowie (w tym piłkarze, którzy po zakończeniu kariery zostali managerami),
- (od FM 2015) prawdziwi i wygenerowani członkowie sztabu (w tym piłkarze, którzy po zakończeniu kariery zostali członkami sztabu),
- (od FM 2015) wygenerowani piłkarze.
 

Jaki ojciec...

...taki syn? No niestety.
 
  
Co robiła matka Raula w 2024 w Tarnobrzegu? Raczej nie kupowała siarki...

Dostępne w grze rodzinne typy relacji to: Ojciec*, Brat, Syn i Krewny. Football Manager nie posiada relacji "Matka" ani "Siostra", jednak kobietom w grze da się przypisać "męskie" powiązania i gra je wyświetla, więc prawdopodobnie nie muszą zadowalać się adopcją. Brak też relacji "Wnuk" - nasz syn może mieć własnego syna, ale ów wnuczek raczej nie będzie już z nami oficjalnie powiązany. Oczywiście szansa na wnuka jest tak mała, że daj Pan spokój.

*w FM 2017 z jakiegoś powodu "Father" przetłumaczono jako "Rodzic".
 

Powiększanie rodziny dla 500+. Czy mogę mieć drugie dziecko?

Jak już wspomniałem, FM posiada relację "Brat", więc nie ma przeszkód, by zachodziły różne scenariusze związane z tym stopniem pokrewieństwa. Otóż jak najbardziej możliwe jest posiadanie dwóch potomków. Co więcej:

- nie ma górnego limitu dla liczby synów,
- nie ma górnego limitu dla liczby synów na rok (pomijając 15-16 newgenów na nabór).

Pierwszy fakt oznacza, że jeśli Wam się ekstremalnie nudzi, możecie zostać głową kilkuosobowej rodziny (ale i tak najbardziej wytrwały gracz był w stanie pochwalić się "zaledwie" trzema synami). Drugi zaś, że czysto teoretycznie w jednym naborze może pojawić się dwóch, czy nawet 16 naszych synów. Oczywiście szansa na to wynosi jeden do centyliona centylionów, lepiej więc ograniczyć się do syna per nabór.

  

FM może także wygenerować:

- młodszego brata istniejącego już piłkarza,
- braci bliźniaków (oznaczeni jako bracia, ten sam dzień i miejsce urodzenia).

Na oba przypadki szanse są równie małe, jak na stworzenie syna. Ponownie więc, czysto teoretycznie może się zdarzyć, że w naborze trafi nam się para synów-bliźniaków (albo osiem par). Prawdopodobieństwo: zaledwie jeden do długości wszechświata.
 

Ojcowskie ambicje. Czy mój chłopczyk będzie gwiazdą?

Teraz to, co tatusiów interesuje najbardziej - cóż zrobić, by nasz synek został drugim Lewandowskim?

Otóż, dumni ojcowie, nic nie możecie zrobić.

Z doświadczenia na pewno wiecie, że nawet w dużym klubie trafienie w naborze na supertalent nie jest zbyt łatwe. Tymczasem poza tym, że newgen jest naszym synem, nie jest on w żaden sposób wyjątkowy (ha! powiedz to rodzicowi). Obowiązują go dokładnie te same zasady co pozostałych kandydatów na juniorów. A to oznacza, że jego CA i PA zależą od:

- szkolenia młodzieży (junior coaching): odpowiada za startowe atrybuty juniorów, może być ulepszane przez prośby do zarządu o "zwiększenie budżetu juniorskiego",
- wyszukiwania juniorów (youth recruitment): opowiada za potencjał juniorów, może być ulepszane przez prośby do zarządu o "rozbudowę siatki wyszukiwania juniorów".
 
Najwyższe poziomy szkolenia młodzieży i wyszukiwania juniorów na przykładzie Ajaksu Amsterdam

Wszystko co możemy więc zrobić, to dać się wygenerować synowi w jak najmocniej rozwiniętym pod tymi względami klubie. Jednocześnie warto też zadbać o:

- obiekty młodzieżowe (youth facilities): odpowiadają za tempo rozwoju juniorów,
- trenerów młodzieży oraz koordynatora pionu juniorskiego: dobry wynajduje lepszych juniorów,
- wysoką wiedzę o świecie oraz zasięg scoutingu: zwiększają zróżnicowanie juniorów.

Maksymalizując wymienione czynniki istnieje szansa, że to akurat nasz syn będzie wyróżniał się w swoim roczniku. Pamiętajcie jednak, by kochać swoje dzieci takimi, jakie są.
 

Handel dziećmi. Syn w FM Touch

Wiele mitów nt. generowania syna w FM-ie powstało przez "unlockables", ekskluzywne opcje dla FM Touch, mylnie brane za dostępne w pełnym trybie. Konkretnie chodzi o opcje "Syn wygenerowany" oraz "Stwórz syna", które w nagrodę za odblokowanie danego osiągnięcia gwarantują wygenerowanie nam potomka.

Zanim się nimi zajmiemy, warto jednak wspomnieć, że w FM Touch możemy dorobić się syna na tej samej zasadzie, co w zwykłym trybie kariery - wystarczy 35 lat na karku, nabór juniorów i dużo cierpliwości.

FMT oferuje jednak dwie alternatywne metody. Ukończenie 35 lat nie jest przy nich wymagane.
 
1. Przez odblokowanie osiągnięcia "Syn wygenerowany" (ang. "Son generated"):
 

Sposób pierwszy: dowolny piłkarz musi zakończyć karierę w Twoim klubie, grając w nim nieprzerwanie przez minimum 10 sezonów, podczas gdy cały czas byliśmy managerami tego klubu (znaczące używanie opcji "urlop" w tym czasie unieważnia osiągnięcie).

Sposób drugi: wykupienie osiągnięcia w Steam za 3,99 euro i użycie w wybranym zapisie gry FMT.

Nagroda: losowo wygenerowany syn trafia natychmiast do naszej drużyny juniorskiej.
 
2. Przez odblokowanie osiągnięcia "Stwórz syna" (ang. "Design a son"):
 

Zarówno wg oficjalnego FAQ Sports Interactive, jak i opisu w Plikach do pobrania FMT, do odblokowania "Design a son" wystarczy prowadzić jeden klub przez 20 lat. Jest to nieprawda. W rzeczywistości to warunek dla osiągnięcia "Club legend", a faktyczne wymagania "Design a son" - patrz poniżej - doprecyzował dla nas Lucas Weatherby z SI.

Sposób pierwszy: dowolny piłkarz musi rozpocząć i zakończyć karierę w Twoim klubie, grając w nim nieprzerwanie przez minimum 20 sezonów, podczas gdy cały czas byliśmy managerami tego klubu (znaczące używanie opcji "urlop" w tym czasie unieważnia osiągnięcie).

Sposób drugi: wykupienie osiągnięcia w Steam za 3,99 euro i użycie w wybranym zapisie gry FMT.

Nagroda: możemy stworzyć sobie syna, sami ustawiając jego dane osobowe i atrybuty.

 

SPOSOBY NA WYGENEROWANIE SYNA - PODSUMOWANIE
 
Wersja gryMetodaWarunki do spełnieniaSzansa
Football ManagerNabór juniorówTwój manager musi mieć w grze skończone 35 lat.0,16%
FM TouchNabór juniorówTwój manager musi mieć w grze skończone 35 lat.0,16%
FM TouchOdblokowanie osiągnięcia "Syn wygenerowany"Dowolny piłkarz musi zakończyć karierę w Twoim klubie, grając w nim nieprzerwanie przez minimum 10 sezonów, podczas gdy cały czas byliśmy managerami tego klubu (znaczące używanie opcji "urlop" w tym czasie unieważnia osiągnięcie).100%
FM TouchWykupienie osiągnięcia "Syn wygenerowany"Zakup opcji w Steam za 3,99 euro.100%
FM TouchOdblokowanie osiągnięcia "Stwórz syna"Dowolny piłkarz musi rozpocząć i zakończyć karierę w Twoim klubie, grając w nim nieprzerwanie przez minimum 20 sezonów, podczas gdy cały czas byliśmy managerami tego klubu (znaczące używanie opcji "urlop" w tym czasie unieważnia osiągnięcie).100%
FM TouchWykupienie osiągnięcia "Stwórz syna"Zakup opcji w Steam za 3,99 euro.100%

To wszystkie FM-owe metody, jakimi możemy dorobić się potomka. Jeśli nie jesteście usatysfakcjonowani, proponuję wziąć dziewczynę i kochać się z nią dużo bez zabezpieczenia. Metoda mniej czasochłonna, a efektywność bez porównania większa. Koniec lekcji!

ZDANIEM CZYTELNIKÓW CM REVOLUTION

Wszystkich komentarzy: 24

INFORMACJE o TEKŚCIE

Poradniki

Zróbmy sobie syna w Football Managerze

@Ceyvol, 17.03.2017 01:05, czytano: 26362 razy

+8

Reklama

Zobacz także

WYSZUKIWARKA

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2021 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.