Artykuły

Wstęp


Od zawsze interesowało mnie, dlaczego z dwóch podobnych juniorów jeden rozwija się błyskawicznie, a drugi stoi w miejscu. Przeczytałem kiedyś artykuł na CM Revolution (którego obecnie nie jestem w stanie znaleźć), gdzie było pokazane i wręcz udowodnione, że na rozwój wpływa Determinacja i Pracowitość. Ucieszony wtedy nową wiedzą, zacząłem kupować głównie takich juniorów, którzy mieli te atrybuty na wysokim poziomie. Jednak wciąż coś było nie tak. W dalszym ciągu niektórzy w ogóle się nie rozwijali. Zacząłem więc szperać głębiej, szukać dalej. Niektórzy wspominali coś o Ambicji, gdzieniegdzie przewijał się Profesjonalizm. Co gorsza, oba te atrybuty są ukryte. Próbowałem robić badania, jednak brak dobrego pomysłu spowodował, że nic z nich nie wynikło. Jakiś tydzień temu trafiłem na eksperyment jakubkwy, o wpływie grup atrybutów na jakość gry.

Od razu zauważyłem, że w identyczny sposób mogę przetestować sprawę rozwoju. W tym miejscu chciałem gorąco podziękować autorowi za podsunięcie pomysłu oraz przeprosić, jeśli mój tekst wygląda na ściągawkę tamtego. Nie jestem publicystą, a temat oraz wynik są zbyt ważne, żeby pozostawić je ukrytymi przed światem.

Przygotowanie


Podobnie jak kolega, stworzyłem w bazie własną ligę, złożoną z 16 zespołów. Każdy zespół zawierał 22 zawodników, po 2 na każdą pozycję. Każdy zawodnik dostał CA równe 100 oraz PA równe 200, żeby się dobrze rozwijał. Ponadto każdy atrybut został ustawiony na poziomie 10. Dodatkowo, dla najsprawniejszego rozwoju, zawodnicy dostali do dyspozycji najbardziej rozbudowane obiekty oraz najlepszych możliwych trenerów. W każdej drużynie wszyscy zawodnicy wyglądali identycznie, jednak między drużynami różnili się kluczowymi dla rozwoju atrybutami. I tak jedna drużyna dostała wszystkie cztery atrybuty na poziomie 1, cztery kolejne dostały 20-tki po kolei w Ambicji, Determinacji, Pracowitości oraz Profesjonalizmie, sześć kolejnych drużyn dostało 20-tki w każdej kombinacji dwóch atrybutów, następne cztery drużyny dostały kombinacje trzech atrybutów, ostatnia drużyna miała wszystkie cztery atrybuty na poziomie 20. Jeśli ten opis nie wygląda na zrozumiały, to niżej powinno być już wszystko jasne.

Odpalamy grę


Znając problemy jakubkwy w jego eksperymencie, od razu zabezpieczyłem się przed nimi. Do każdej drużyny stworzyłem menedżera, przydzieliłem trenerów:


...obejrzałem obiekty:


...a na koniec wszystkimi menedżerami (poza jednym) poszedłem na nieskończony urlop. Tabela na starcie wyglądała tak:


Jak widać, zespoły zostały nazwane na cześć atrybutów, które dostały poziom 20. Zawodnicy z "Full" mają wszystkie cztery atrybuty na maksimum, a z "Null" wszystkie cztery na minimum. Ustawiłem po 3 mecze z każdą drużyną, żeby wszyscy zawodnicy mieli okazję pograć choć trochę:


W tym momencie do pomocy musiałem użyć FM Genie Scouta, ponieważ w żaden inny sposób nie byłbym w stanie ocenić rozwoju zawodników. Tak wyglądają przykładowi zawodnicy z każdej drużyny:


Niestety, gra na starcie zamiast samych 10-tek dała bardzo różne wartości, od samych 11-tek aż do samych 13-tek. Na szczęście nie miało to większego znaczenia, ponieważ nas interesował rozwój, a nie same wysokości atrybutów. Na początek chciałem zobaczyć, jak zawodnicy wyglądają w Genie. Okazało się, że program pokazał ich potencjał nie tylko wg różnicy między CA a PA, ale przede wszyskim wg naszych czterech kluczowych atrybutów. Tak wygląda średni potencjalny przyrost w naszych drużynach na starcie rozgrywki:



Co z powyższego wynika? To, że wg Genie największe znaczenie ma Profesjonalizm, na drugim miejscu jest Ambicja, na trzecim Determinacja, a Pracowitość prawie w ogóle nie ma wpływu. Mógłbym w tym momencie porzucić testowanie, przecież twórca takiego programu nie może się mylić. Ale wtedy wciąż nie byłbym w 100% pewny.

Rozgrywka


Nie oglądałem oczywiście całego sezonu, ale też nie poszedłem na urlop od razu na 12 miesięcy. Puszczałem go na miesiąc, po każdym powrocie sprawdzałem stabilność posady, a jeśli któryś menedżer miał status "Niepewny", to od razu wymieniałem go na nowego, z pełną stabilnością. Po pierwszym miesiącu nie mogłem się oprzeć sprawdzeniu pierwszych wyników:



Obok potencjalnego wzrostu z Genie dałem faktyczny przyrost w ciągu miesiąca. Tu także widać, że największą rolę odegrał Profesjonalizm, a potem Ambicja. Natomiast Determinacja oraz Pracowitość wyglądają, jakby nie miały nawet najmniejszego wpływu. Co może was wszystkich zasmucić, ponieważ tylko one są widoczne w grze. Po 6 miesiącach gry wyniki zaprezentowały się następująco:



Tym razem rozdzieliłem na grupy, żeby było lepiej widoczne. Dodałem kolumnę faktycznego rozwoju po 6 miesiącach, a obok kolumnę rozrzutu - najsłabszy rozwój z najlepszym w danej drużynie. Tam, gdzie napisałem "0.00", najsłabszy rozwój był nawet na minusie. W dalszym ciągu na prowadzenie wysuwa się Profesjonalizm, daleko w tyle jest Ambicja, Determinacja ledwie wystartowała, a Pracowitość nawet nie przekroczyła linii startu. Zatem wszystko było już jasne. Dla pewności podaję jeszcze wyniki po zakończeniu sezonu:



A na potwierdzenie powyższego - tabela końcowa:


Oczywiście czołowe zespoły nie miały od startu świetnych zawodników i nie zaczynały sezonu na szczycie. Ale już po kilku tygodniach rozwoju zawodnicy byli wyraźnie lepsi od reszty:

Podsumowanie


Co z tego wszystkiego wynika? Wpływ na rozwój zawodnika mają aż trzy atrybuty: Profesjonalizm, Ambicja oraz Determinacja. Wpływ Pracowitości jest tak niski, że można się nim nie przejmować. Poza tym wyraźnie widać, że sam Profesjonalizm na poziomie 20 najszybszego rozwoju nie zapewni (średnio tylko 1.80%), ale jeśli zawodnik jest dodatkowo ambitny, to ten rozwój jest już bliski maksymalnemu (średnio prawie 4%). Jednak, żeby osiągnąć maksymalną szybkość rozwoju (średnio 5.5%), jest potrzebna również wysoka Determinacja, mimo że sama z siebie niewiele daje. Co ciekawe, Profesjonalizm jest na tyle ważny, że sam zapewnia szybszy rozwój niż pozostałe 3 atrybuty razem wzięte (1.80% do 1.69%). Niestety, Profesjonalizmu ani Ambicji nie widać w grze. Jest jednak sposób na to, żeby mieć pewność wysokiego Profesjonalizmu i nie mam na myśli zaglądania do FM Genie Scouta. Otóż należy spojrzeć w "Osobowość" zawodnika. Jest tu podane jedno sformułowanie opisujące jeden z kilku mentalnych atrybutów: Profesjonalizmu, Ambicji, Determinacji oraz znacznie rzadziej innych. Daje nam ono pewną informację o wysokości tegoż atrybutu, niestety pozostawiając pozostałe we mgle. I tak, jeśli dany zawodnik jest "Przykładnym zawodowcem":


...oznacza to Profesjonalizm na poziomie 20. Jeśli jest "Dosyć profesjonalny":


...to znaczy, że ma Profesjonalizm przynajmniej 15. Analogicznie "Dosyć ambitny" oznacza Ambicję na poziomie przynajmniej 15:


Co z tego wszystkiego zapamiętać?


Przede wszystkim, w świetle rozwoju juniora, nie należy patrzeć na atrybut Pracowitość - ma on wpływ na grę w meczach, ale kompletnie żaden na rozwój. Determinacja niestety też wpływ ma niewielki, ale dobrze mieć ją na wysokim poziomie. Kluczowym atrybutem jest Profesjonalizm, którego nie zawsze można być pewnym. Ambicja jest ważna, ale drugoplanowa. Więc jak kupować najlepszych juniorów?

Przede wszystkim junior musi mieć na starcie wysokie atrybuty, przynajmniej te kluczowe. Jeśli ma słabe - nie łudźmy się, gwiazdą prawdopodobnie nie będzie. Następnie, musi istnieć duża różnica między "Oceną umiejętności" a "Oceną potencjału" (do tego trzeba przescoutować zawodnika scoutem, który ma wysokie atrybuty Ocen lub - jeśli zawodnik jest w klubie - to wysokie atrybuty Ocen musi mieć asystent). Co to jest duża różnica? 1 gwiazdka różnicy to mało, chyba że zawodnik już wygląda bardzo dobrze. Natomiast od 2 gwiazdek wzwyż różnica jest wystarczająca, żeby było z czego się rozwijać. Przefiltrowanym w ten sposób zawodnikom przeglądamy "Osobowość". Jeśli jest "Przykładnym zawodowcem", "Profesjonalny" lub "Dosyć profesjonalny", można brać go w ciemno - na pewno będzie się porządnie rozwijał. Jeśli jest "Ambitny" lub "Dosyć ambitny" - oznacza to, że ma wysoką Ambicję, ale Profesjonalizm może być na każdym poziomie od 1 do 20, co znaczy, że może się rozwijać średnio, dobrze lub doskonale. Jeśli jest "Pozbawiony ambicji", z miejsca można go sobie darować. Najgorzej, gdy jest "Zrównoważony", ponieważ oznacza to, że wszystkie brane pod uwagę atrybuty są w przedziale 1-14, nie wiadomo ile dokładnie, ale prawie na pewno żaden nie osiąga 15, więc takiego juniora też można sobie darować, o ile mamy kogoś lepszego na oku. Oczywiście wysoki potencjał oraz wysokie atrybuty "rozwojowe" nie gwarantują szybkiego rozwoju. Jak było widać w tabelkach, w każdej drużynie rozrzut był całkiem spory. Najmniejszy rozwój najczęściej dotyczył zawodników, którzy byli przez jakiś czas kontuzjowani. Największy natomiast przeważnie dotyczył tych, którzy grali najwięcej. Ale nie jest to regułą, trzeba mieć też szczęście, żeby spośród 20 zawodników, z takim samym potencjałem i takimi samymi możliwościami rozwoju, kupić właśnie tego, który będzie się rozwijał najszybciej.
Słowa kluczowe: 

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.