Informacje o blogu

Manifest użytkownika Shrek

Čelik Zenica

BH Telecom Premijer Liga

Bośnia i Hercegowina, 2015/2016

Ten manifest użytkownika Shrek przeczytało już 1684 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.

Pokaż notki z kategorii:

MÓJ BLOG

Rozsiadając się wygodnie na krześle rozpocząłem przeglądanie raportów dostarczonych mi przez asystenta.
Pierwszy zatytułowany Bośniacki System Ligowy  był jednostronicowym wydrukiem formatu A4, zawierający informacje o ligach, pucharach, miejscach premiowanych awansem do europejskich pucharów, oraz spadków do niższej ligi.  W związku z reorganizacją rozgrywek, w tym sezonie spada aż 6 zespołów, a liga z 16 zespołowej zmienia się w 12. 2 poziom rozgrywkowy to dwie grupy podzielone ze względu na geografię, z których tylko najlepsza wchodzi do najwyższej klasy rozgrywkowej. Informacje o  trzecim poziomie  przejrzałem pobieżnie, bo gdybym spadł tak nisko to znak, że nie nadaje się do tej roboty.
Drugim raportem był raport sporządzony w całości przez trenera bramkarzy. W miarę czytelnym  pismem, przedstawiała porównanie dwóch bramkarzy jacy występowali w klubie. Co prawda same wartości komórek nie za dużo mi mówiły, bo to czy jeden bramkarz ma lepszy refleks od drugiego, oznacza, że jest solidny na tym tle w porównaniu z innymi bramkarzami  ligi?
Zresztą co do tabeli miałem jeszcze jedno zmartwienie –cechy są na tyle jasne, że mogę się domyślać, co oznaczają i na jakiej podstawie je oceniano, ale co u diabła oznacza cecha risk? Zdolność do podejmowania ryzyka?  Trzeba będzie to wyjaśnić.
Cecha Adi Adilovic Semir Bukvic
Gra na linii ++  
Gra na przedpolu   +
Wyjścia do piłki   +
Wprowadzenie piłki - -
Sprawność +  
Risk +++  
 
     Legenda:
+++ Duża przewaga
++ przewaga
+ lekkie wskazanie
-  umiejętności porównywalne
Nie znam się na trenowaniu bramkarzy, wiem tylko jak uczyć innych by skutecznie ich pokonywali. Muszę się zdać na opinie fachowca, ale z tabeli dosyć jasno wynika, że mam mniej więcej porównywalnych bramkarzy, z lekkim wskazaniem na starszego Adilovica. Jak przypomnę sobie pierwszą wspólną  treningową gierkę, to obaj bramkarze dość pewnie czuli się mając piłkę przy nodze. To ważne, bo chce aby pomagali rozgrywać piłkę od własnej bramki.
Ostatni raport miał zająć mi najwięcej czasu na przeczytanie go, a ja zacierałem ręce, pamiętając ile informacji przekazywał Elvedin na rozmowie kwalifikacyjnej. Kilkanaście stron wydruków opisujące całą kadrę mocno mnie rozczarowało. Spodziewałem się krótkiego eseju o każdym z moich zawodników, co lubią, czego nie, na jakich pozycjach najlepiej mogę wykorzystać ich zalety, na co należy zwrócić uwagę przy treningu, najczęściej odnoszone kontuzje, osobowość i wszystko to, co powinno znaleźć się w dobrze przygotowanej analizie, a dostałem krótką notkę biograficzną z datą i miejscem urodzenia i podstawowymi  danymi o umiejętnościach, które sam mogłem zobaczyć i ocenić na przestrzenie treningów, które prowadziłem. Będę musiał solidnie porozmawiać o jakości analiz, które dostaję od swojego sztabu szkoleniowego.
OBROŃCY:
Zlatko Kazacic – środkowy obrońca, a dobrą grą głową, ustawianiem się, kryciem i odbiorem. Dobrze wyprowadza piłkę z własne połowy. Zwinny, ale niezbyt szybki obrońca, który może grać jako prawy obrońca, lub Libero.
Anes Durakovic18 letni członek kadry U – 19. Już teraz bardzo dobrze gra w powietrzu, nienajgorzej kryje oraz odbiera piłki. Dość często zdarzają mu się proste błędy związane z brakiem koncentracji. Ze względu na jego lewo nożność, może grać jako lewy obrońca.
Emir Jusićśrodkowy obrońca, z dobrą grą w powietrzu, odbiorem i kryciem. Jego największym mankamentem jest szybkość.
Benjamin Colić prawy obrońca z mocnymi inklinacjami ofensywnymi. Potrafi dobrze dośrodkować, bez większych wad.
Goran Popovic  - 33-letni prawy obrońca, lepszy w defensywie niż Colić, ale także potrafi stworzyć zagrożenie pod bramką rywala.  Ze względu na wiek, jego szybkość maleje.
POMOCNICY:
Dzenis Huseinspahić -  prawoskrzydłowy z dobrym strzałem z dystansu, dryblingiem i techniką. Brakuje mu siły i wytrzymałości, by przez 90 minut grać na równym poziomie.
Mahir Karic według Elvedina, zawodnik wokół którego, trzeba budować drużynę. Dobry przegląd pola, umiejętność wyjścia spod pressingu, dobra kreatywność, potrafi także dobrym ustawieniem przechwycić piłkę. W gierce treningowej wyglądał przeciętnie – miał kilka genialnych zagrań, ale większość piłek które zagrywał nie docierały do adresata. Zapamiętałęm go bo grał w mojej drużynie i strasznie wkurzało mnie ta jego niechlujność.
Haris Heco  - typowy środkowy pomocnik. Potrafi powalczyć o piłkę, poprzeszkadzać w rozegraniu, potrzebuje więcej siły i wytrzymałości, by pokazać pełnię swoich możliwości.
Dzenan Burekovic –  ten chłopak na treningu zrobił na mnie największe wrażenie, starał się  za dwóch, nawet w liniach dzięki dobremu finiszowi skończył w pierwszej trójce. W raporcie opisany jako  lewoskrzydłowy, solidny pracuś, bez jednej wybijającej się umiejętności, za to ze wszystkimi powyżej przeciętnej.
Marin Popovic -  kolejny środkowy pomocnik,  z dobrym crossowym podaniem, niezłą techniką użytkową i strzałem z dystansu. Do poprawy zdecydowanie siła, oraz waleczność.
Fenan Salcinović  - trzeci i ostatni po Bukvicu i Colicu reprezentant Bośni. Bardzo uniwersalny zawodnik, potrafiący grać na wszystkich pozycjach w pomocy. Ze względu na główną wadę – brak szybkości – raczej nie będzie u mnie skrzydłowym, ale dobre krycie, i strzału z dystansu, zapewnią mu miejsce w środku pola.
Sead Bucan – 34 latek, mogący występować na obu skrzydłach, chociaż lepiej czuje się na prawym. Brak mu troszkę wytrzymałości i siły, ale dzięki szybkości, dobremu dryblingowi i groźnym dośrodkowaniom, powinien być pewnym punktem drużyny.
Stipe Barac – Chorwat, który mimo słabszej niż u innych umiejętności dryblingu, ma świetną szybkość, wytrzymałość a do tego, potrafi skutecznie powalczyć o odbiór piłki. Ponadto może grać na obu skrzydłach.
Semir Pezer – problemy z crossowymi podaniami, ale dobrze czuje się w grze na małej przestrzeni.  Wymaga pracy na ogólną sprawnością i wytrzymałością – chociaż osiągnął całkiem niezłe wyniki w testach – zwłaszcza na 60 i 100 metrów.
Nedim Oglecevac – prawo skrzydłowy, który musi poprawić celność swoich dośrodkowań. Pozostałe elementy techniczne są na dobrym poziomie.
Anel Dedicofensywny pomocnik, lubiący wchodzić w drugie tempo w pole karne. Z gierek pamiętam go jako gościa, który strzelił najwięcej bramek. Do poprawy – opanowanie.
NAPASTNICY:
Vernes Selimovic – dobry drybling, gra głową, potrafi się zastawić, ciężko mu odebrać piłkę. Potrzebuje poprawić szybkość, oraz zdolność wykańczania akcji.
Igor Radovanovic – napastnik w angielskim stylu. Wysoki, skoczny, potrafiący się zastawić, zgrać piłkę, do tego z nienajgorszą szybkością. Potrzebuje więcej zimnej krwi pod bramką przeciwnika.
Amir Masic -  trudno było mi w to uwierzyć, gdy zobaczyłem w raporcie, że ten chłopak ma dopiero 17 lat. Na treningu marnował sporo sytuacji strzeleckich, ale wypracowywał je sobie z niczego. A to dochodził do jakiegoś rykoszetu, a to wsadził głowę gdy wydawało się, że jest ona zagrana za wysoko. Przyszłość przed nim. Elvedin napisał, że potrzebuje poprawić swoją skuteczność, zwłaszcza w polu karnym. Cóż moja w tym głowa, bu go tego nauczyć.
ZAWODNICY NIEDOSTĘPNI:
Jovo Kojic – prawy obrońca obecnie wypożyczony do serbskiego klubu Borac Cacak. Solidna gra w ataku i obronie, dość konfliktowy charakter.
Vladimir Grahovacśrodkowy pomocnik, bardziej  nastawiony na odbiór piłki, niż jej rozgrywanie. Obecnie leczy przepuklinę, której nabawił się na treningu – przewidywany powrót około miesiąca.
Semir Bajrakterevicśrodkowy pomocnik ze zbalansowanymi umiejętnościami ofensywnymi oraz defensywnymi. Jedynym minusem jest duża podatność na kontuzje – obecnie leczy złamaną kość podudzia, której nabawił się podczas ostatniego sparingu. Przewidywany powrót około pół roku.
Mamy 3 lipca, a tutaj już odbywają się sparingi? W Hiszpanii o tej porze zaczynają się mniej więcej pierwsze zgrupowania klubowe. Nie zważając na późną godzinę, chwyciłem telefon komórkowy i zadzwoniłem do mojego asystenta. Odebrał po jakimś czasie i nieco zdziwionym  głosem rzucił bośniackie słowo, którego nie zrozumiałem. Szybko się zreflektował i tym razem po angielsku zapytał co się stało.
- Czemu nic nie wiem o sparingach? – zapytałem najspokojniej jak umiem
- Plan sparingów miał Ci dać  dyrektor Hinovic – odpowiedział bez namysłu. Myślałem, że stąd ten pośpiech, abyś na dzisiaj dostał raport – kontynuował.  
- Nie rozumiem – odpowiedziałem nieco zaskoczony.
- Jutro o 15, gramy sparing z węgierskim klubem Paksi – w jego głosie słychać było niedowierzanie, że mogę tego nie wiedzieć.
- Świetnie, a piłkarze wiedzą? – pytałem z nadzieją.
- Tak, sam im o tym przypomniałem, zbiórka w klubie na dwie godziny przed meczem, tak jak zazwyczaj – ciągnął nie zrażony moim zdenerwowaniem.
- Słuchaj Elvedin, mógłbyś być klubie koło 10, mam dużo pytań odnośnie raportów, pomógłbyś mi z taktyką na mecz, Ty poprowadzić przemowę przedmeczową. Z doświadczenia wiem, że lepiej to wychodzi, gdy ktoś mówi do Ciebie bezpośrednio, a nie przez tłumacza, który jeszcze może zniekształcić przekaz.
- Będę
- Dzięki, to dobranoc i do jutra, zakończyłem rozmowę.
Co jeszcze mnie tutaj zaskoczy? Intensywny kurs bośniackiego rozpoczynam w poniedziałek, a dopóki nie nauczę się płynnie mówić, to rozmowy motywacyjne będzie musiał przeprowadzać ktoś inny.  
 
 

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Reklama

Szukaj nas w sieci

Zobacz także

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.