ABC taktyki - gdzie się nauczyć?

 Riki0 Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.04.2018
Poziom ostrzeżeń: 0
0
29.04.2018, 09:20    #1
Witam,

Trochę już gram w grę (ponad 100 godzin, nawet mam awans czy dwa w jednej lidzę), ale jest to wiedza na chybił trafił - tzn. staram się obrać jakąś taktykę, i szukać piłkarzy idealnych pod tą taktykę (wg wskażników), ew. potem kupić lub sprzedać, itd, tak żeby to zoptymalizować.

Ciekawi mnie natomiast prawdziwe teroretczne podstawy z opisem i tipami, np. kto to jest środkowy obrońca, i jakie są jego zadania np. w 4-4-2. Jakie cechy powinien posiadać i jak powinien grać, co trenować w jego przypadku - w odróznieniu np. do bocznego obrońcy.

Chciałbym zrozumieć żargon. Np. słyszę często w TV że ktoś jest klasyczną 9, i że np. w ustawieniu w danym meczu jego pozycja nie wykorzystuję. Chciałbym poczytać więcej na ten temat.

Różne style gry - np. 4-4-2 czy 4-5-1, ich zalety i wady, może przykładowe historie z życia.

Nie mam żadnego doświadczenia w realnym życiu w piłcę nożnej (jakakolwiek, nawet najniższa liga), więc nie wiem jak to np. trener uczy zawodników gry na 4-4-2 czy innej, oraz skąd wie (stojąc za linią boczną) jakim stylem gra zespół przeciwny - ja mam w grze asystentów i wykres, komputerowy - ale chciałbym oglądając tylko mecz 3D wiedzieć jakim stylem gra przeciwnik.

Czy w związku z powyższym możecie polecić linki, książki itp - przydatne wg. Was, żebym mógł w końcu ogarnąć podstawy?

W wywiadzie z twórcami gry (eet the man behind the multi-million-selling Football Manager series - nie mogę wstawić linku) powiedziano, że nie tylko doświadczeni gracze są dobrymi trenerami:

[quote]“I think they might need to get their coaching badges first, but there are already lots of examples of people who weren’t great players that have become great managers. Sir Alex Ferguson wasn’t a great player. Jose Mourinho wasn’t a great player. Andre Villas-Boas, I don’t even know if he can kick a ball or not. They are all really good managers and there are countless examples of them. So why can’t the same thing apply to someone who’s really good at Football Manager?”[/quote]

Oraz że w Baku zatrudniono trenera, który był dobry w tą gre:
Indeed, at least one football club agrees with Jacobson — on 20 November 2012, Vugar Huseynzade, a 22-year-old student, was appointed as manager of Azerbaijan side FC Baku largely on the basis of his Football Manager prowess.

 Shrek Partyzant

Postów: 275
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 22.11.2007
Skąd: Katowice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
29.04.2018 12:46    #2
Patrząc na realny świat polecam Jerzego Talagę - pomoże zrozumieć podstawy taktyki, jak na nią patrzeć itd.

Jeśli chodzi o świat o FM, jest kilka poradników jak grać, na co zwracać uwagę, znajdziesz je tutaj - polecam vrc, a innych stronach, nie wiem czy mogę linkować konkurencję? Zawsze sam tez służę pomocą, chociaż nie jestem omnibusem takim jakim chociażby jest Piotr Sebastian.

Prawda niestety jest taka, że prawdziwa strona taktycna gry, ma się nijak do gry komputerowej, bo w grze komputerowej masz kilkadziesiąt schematów, podczas gdy w piłce nożnej masz niesłychanie wiele permutacji ustawień.

 moldovan Partyzant

Postów: 122
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 30.04.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
29.04.2018 17:40    #3
Jesli chodzi o taktykę pod FM'a:
https://teaandbusquets.com - fajny blog który dużo i często skupia się na taktyce.
https://commu(...)cussion/ - dużo osób w tym dziale zna się na rzeczy i warto czytać niektóre posty bo ludzie widać że mają sporą wiedzę w tym temacie.
http://www.guidetofootballmanager.com - jak uczyłem się poważniejszej gry (w sensie że słabszymi zespołami gdzie duży nacisk jest na taktykę właśnie) to bardzo często korzystałem tez z tej strony. Opisany jest praktycznie każdy aspekt gry.

 clueless Partyzant

Postów: 15
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 02.01.2015
Poziom ostrzeżeń: 0
0
29.04.2018 17:47    #4
Jako dobre źródło podstawowych informacji podanych w przystępnej formie mogę polecić Narodowy Model Gry, bardzo łatwo znaleźć go w internecie.
why do you hate?

 Riki0 Partyzant

Postów: 3
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.04.2018
Poziom ostrzeżeń: 0
0
01.05.2018 23:41    #5
Super, dzięki wielkie!

Narodowy Model Gry - nie wiedziałem nawet że coś takiego istnieje, ale kopalnia wiedzy.

 ag-25 Partyzant

Postów: 415
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 09.09.2007
Skąd: Łódź
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.05.2018 17:37    #6
Riki0

Jakby co służę pomocą, obecnie jestem trenerem z licencją UEFA A. Można mnie nawet znaleźć w grze ;)

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 02.05.2018 o godz. 17:38

 robal15 Młody aktywista

Postów: 2961
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.11.2008
Skąd: Poznan
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.05.2018 20:08    #7
Tylko szkoda, że gra (ME) ma mało wspólnego z prawdziwą piłką nożną :p
"Bezczelny młody człowiek" Aga 2k15

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.