Finanse w IV lige

 Jamrri Partyzant

Postów: 4
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 22.12.2017
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
23.12.2017, 00:47    Pytanie
Prowadzę Hutnik Nowa Huta w 4 lidze małopolskiej. W każdym miesiącu finansowo wychodzę na minusie (około - 8 tys.). Prognozy finansowe klubu wyglądają fatalnie. To zniechęca do gry, bo chcę tym klubem pograć dłużej. Co wy byście zrobili na moim miejscu? Jak mam rozwiązać ten problem, by klub miał lepszą przyszłość finansową? Najwięcej wydaje na wynagrodzenia i premie, kolejno około 20 tys. i 11 tys.

[/b]

[/b]

//Edytowano 3 razy, ostatni raz 23.12.2017, 00:49

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
1
24.12.2017 17:41    #1
Są dwie możliwości dla takiego klubu:

1) Nie przejmować się tą sytuacją:
Zauważ, że majowe bonusy (sponsoring, karnety) przyniosły Ci ~170'000 PLN. Jeżeli będziesz miał nawet -10'000 PLN każdego miesiąca, to i tak patrząc całościowo jesteś na plusie (niewielkim, ale zawsze).
Jeżeli tak bardzo jesteś przywiązanych do nazwisk.

2) Uszczuplasz swoje wydatki.
Jeszcze trwa okienko transferowe, a więc:
a) sprzedajesz (bądź wypożyczasz za 100% pensji + może jakaś opłata miesięczna) najbardziej wartościowych bądź najdroższych w utrzymaniu piłkarzy,
b) wypożyczasz (na dwa lata, o ile to tylko możliwe) zawodników, których będziesz mógł wypożyczyć 'za darmo' (bez pokrywania pensji zawodnika).


Spokojnie powinieneś mieć możliwość znalezienia dobrych zawodników do wypożyczenia (z wyższych lig), którzy bez problemu będą grać w pierwszym składzie (ewentualnie będą uzupełnieniem pierwszego składu).

Jeżeli będziesz szybko piąć się na szczeblach rozgrywek ligowych, to i tak obecni zawodnicy za 1-2 sezony będą bezużyteczni.
Jak na razie spokojnie możesz swój skład opierać na wypożyczanych zawodnikach. Na dobrą sprawę to grając nawet w Lotto Ekstraklasie będziesz mógł opierać skład na wypożyczonych graczach (wtedy to będą głównie piłkarze z Portugalii, Hiszpanii, PSG). Dopiero chcąc odnosić sukcesy w LM będziesz zmuszony poszukiwać graczy, których miałbyś zakupić na stałe. Do LE na dobrą sprawę potrzebnych jest paru zawodników wyszkolonych w kraju/przez klub, aby móc mieć zgłoszonych więcej niż 17 zawodników.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 24.12.2017 o godz. 17:45

 Tomek83 Partyzant

Postów: 48
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.02.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2017 23:41    #2
Witam tez gralem hutnikiem tylko ze w fm 2017 dotarlem do ekstraklasy chyba w 7 sezonie moja rada taka ze musisz ustwaiac sparingi np z wisla 2 za ktore masz okolo 50tys za sparing kilka takich sparingow w sezonie i juz jestes na +

 Jamrri Partyzant

Postów: 4
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 22.12.2017
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
1
24.12.2017 23:43    #3
Bardzo Ci dziękuję Baggio i Tomek 83 za konkretną odpowiedź!

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 24.12.2017 o godz. 23:44

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
25.12.2017 01:25    #4
Odnośnie sparingów to jeszcze dwie uwagi:

1) Mecze WYJAZDOWE są o wiele bardziej dochodowe (kwota jaką widzisz przy sparingu --- 'przychód';), sparingi na swoim stadionie to kwota: 'przychód' - 'honorarium za mecz', więc przy niektórych klubach będziesz wręcz stratny (więcej musisz klubowi zapłacić za przyjazd niż dostaniesz z biletów).

2) Zagraj jeden sparing wyjazdowy. Przez meczem zapisz sobie przychód w danym miesiącu oraz wydatki w danym miesiącu (zapisz sobie dodatkowo 'koszt podróży' ) po meczu porównaj te kwoty i sprawdź ile realnie pieniędzy Ci przybyło do kasy klubowej.
Nie jestem tego pewien (ale dla mnie to logiczne), ale granie sparingów graczami, którzy mają wysokie premie 'za występ' może poważnie uszczuplić wpływy ze sparingów (ja tego nie sprawdzałem, bo zawsze wszystkim grajkom wrzucam przy podpisywaniu kontraktów nienegocjowalne 'premia za występ: 1';).
Jeżeli faktycznie płaci się jeszcze 'za występ' zawodnikom, to i tutaj także pomocni byliby wypożyczeni piłkarze, którym płacić nic nie musisz (bo nie ty pokrywasz ich pensję).


PS. Nim nie wejdziesz do 2 ligi to raczej nawet nie zaprzątaj sobie głowy takimi 'durnotami' jak rozbudowa boisk treningowych. Tak czy siak - piłkarzy nie będziesz w stanie wyszkolić w swoim klubie. Na to przyjdzie czas później, kiedy klub będzie operował większymi kwotami, a Ty będziesz chciał mieć wychowanków do gry (mając w perspektywie za 2-3 lata grę) w LE/LM. Wtedy też istotni staną się dobrzy (ale i nie drodzy) trenerzy (minimum 3.0 gwiazdki, a wierz mi 4.0 gwiazdkowych zbyt wielu w grze nie ma, którzy za ochłapy przyjdą do Polski trenować zawodników --- a coś o tym wiem, bo obecnie gram grę, gdzie prowadzę obecnie 6 zespołów z Polski <cel to 1 miejsce dla Lotto Ekstraklasy i 1 miejsce dla Lechii Gdańsk w rankingu klubów>;).


Ogólnie Ci powiem, że nawet będąc w Ekstraklasie ciężko Ci będzie wyjść 'na regularny miesięczny plus' bez hurtowej gry wyjazdowych (dochodowych) sparingów. Ponieważ ceny biletów oraz liczba widzów nie powala na kolana, a piłkarze swoje żądania co do pensji mają (i tutaj znowu odzywa się kwestia wypożyczania 'młodziaków' zza granicy).

Tutaj masz przykład finansów 'średniego' klubu z Lotto Ekstraklasy (wartości w funtach brytyjskich):
[/url]

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 25.12.2017 o godz. 01:25

 Tomek83 Partyzant

Postów: 48
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.02.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
25.12.2017 01:30    #5
Tylko sparingi z wisla 2 progresem krk cracovia i chyba wanda krakow dawaly kase bo to mecze derbowe na ktore przychodzilo kilka tysiecy kibicow graj je u siebie na suchych stawach jak awansujesz do 3 ligi rob to samo

 R.Baggio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 14.05.2017
Skąd: Gdańsk
Poziom ostrzeżeń: 0
0
25.12.2017 02:04    #6
[quote="Tomek83"]Tylko sparingi z wisla 2 progresem krk cracovia i chyba wanda krakow dawaly kase bo to mecze derbowe na ktore przychodzilo kilka tysiecy kibicow graj je u siebie na suchych stawach jak awansujesz do 3 ligi rob to samo[/quote]

Aż mnie zaintrygowało dlaczego doradzasz mu grę u siebie, więc odpaliłem FMa i teraz już rozumiem. Na wyjazdowych ma zerowe honorarium (zapewne z powodu niskiej reputacji klubu).

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.