Nowa pozycja dla zawodnika

 nuanda Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 18.11.2013
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.02.2015, 10:53    #1
Witam.
Coś nieco dowiedziałem się w tym temacie szperając po wcześniejszych tematach i postach ale zostało kilka podstawowych kwestii do wyjaśnienia stąd nowy temat.
Gram w FM13. Mam 2-3 wszechstronnych, utalentowanych i młodych piłkarzy których chciałbym nauczyć grać na nowych pozycjach. I mówimy tu o zbieżnych pozycjach bo rzecz dotyczy dwóch of.pomocników mających świetne atrybuty do gry jako ofensywni skrzydłowi i jednym of.pomocniku z idealnymi atrybutami na szybkiego i skutecznego napastnika (brak mu trochę gry głową ale chciałbym w przyszłości grać nim w parze z drugim napastnikiem-odrgywającym). Kilka pytań w związku z tym:
1. Czy po włączeniu trenowania nowej pozycji mam ogrywać danego piłkarza na tej nowej, trenowanej pozycji bo z logiki tak by wynikało ale spotkałem się tutaj z głosami wręcz przeciwnymi, mówiącymi, że skoro dopiero się uczy na tej zupełnie nowej pozycji grać to lepiej go nie męczyć wcześniej tylko grać tam dopiero gdy zazieleni się kolor na danej pozycji... ? I czy jeśli ogrywać go na nowej pozycji to jak często: pełne mecze o punkty a może końcówki lub tylko rezerwy? a może nie ma to znaczenia na szybkość w dochodzeniu do umiejętności gry na nowej pozycji? Bo głównie o szybkość i skuteczność nauki nowej pozycji mi tu chodzi.
2. Podobno maksymalnie można zostać "uzdolnionym" na nowo wyuczonej pozycji czy to prawda? I czy z czasem można zatracić umiejętność gry na takiej nowej pozycji jak też gdzieś tu przeczytałem. Jeśli tak to rozumiem, że dzieje się tak wówczas gdy piłkarz nie gra na tej nowo wyuczonej pozycji lub gra po prostu za mało...?
3. Reasumując: co ma wpływ na szybkość i skuteczność takiej nauki na nowej pozycji? Jakie rzeczy są najważniejsze żeby ten proces maksymalnie skrócić.
Z góry dzięki pozdrawiam

 zolahc Młody aktywista

Postów: 687
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.05.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.02.2015 11:24    #2
Odpowiem tylko na 2 pytanie bo na resztę mam tylko swoje, niepotwierdzone teorie.

A więc maksymalnie można zostać "naturalnym". I są dwa rodzaje "naturalnego": taki, któy jeszcze trzeba uczyć i taki, który jest już na stałe (będziesz to wiedział jak Ci zniknie dana pozycja w treningu nowej pozycji). Ten pierwszy, jeśli będzie nietrenowany, może z czasem spaść, ale mi nigdy nie spadł poniżej "uzdolnionego".

 McMoney Młody aktywista

Postów: 801
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 08.07.2007
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.02.2015 00:34    #3
Odpowiem na swoim przykładzie na jedno z pytań. Otóż ważne jest także to, jaką umiejętność posiada Twój zawodnik na pozycji, której chcesz go nauczyć. Napewno plusem jest to, że będzie miał na tej potencjalnie nowej uzdolniony, czy coś ;-) . Ja gram Sassuolo i miałem dwa takie przypadki na obecnej karierze. Drugiego nie mogę sobie za chuuuu...przypomnieć, ale jednym jest Matteo Darmian. Kupiłem go z Torino w pierwszym sezonie i potencjalnie jest on prawym obrońcą. Ale na lewym obrońcy jest bodajże uzdolniony. Wytyczyłem mu naukę na LO, gdyż na prawym mam dobrego Vrsaljko. Tak więc 99% meczów Darmian rozegrał mi na LO - swojej pozycji której sie uczył, ale cały czas mającej ją na uzdolnionym. Mówiąc otwarcie grał tam wyśmienicie, rozegrał tam niemal cały sezon, będąc kluczowym zawodnikiem mojego zespołu. Na początku drugiego sezonu bodajże, jeśli się nie myle i były to okolice października, przyszła mi wiadomość od trenera, ze Darmian nauczył się nowej pozycji. W profilu od teraz LO ma naturalny, na belce przy jego nazwisku także mu przybyła ta pozycja. Gra tam cały czas i przez okres nauczania i dalej, bo poprostu jest mi tam potrzebny. Ale skoro ma już naturalny, więc wątpie, żeby mu kiedykolwiek to zanikło. Tak więc rok czasu nie jest to jakoś specjalnie długo w tym przypadku i szybko zleci ;-). Tak czy siak uważam, że wystawianie zawodnika na nowej pozycji sprzyja nauce, a jeśli liznął coś wcześniej tą pozycję i ma tam jakieś uzdolnienia, to to napewno będzie traktowane jako przyspieszenie nauki.
Glory, Glory MAN UNITED !!

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.02.2015 11:18    #4
1. Pozycja zawodnika to prawdopodobnie tylko wyznacznik dla ,,wagi" atrybutów. Dla Napastnika atrybut ,,gra bez piłki" będzie wart 4 punktów CA, a dla Obrońcy 1 punkt jego CA. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma znaczenia jaką pozycje zawodnik ma wyuczoną i na ile procent. Zawodnik z Przyspieszeniem 20, będzie prawdopodobnie (na 90%) wykorzystywał swoje maksimum, niezależnie w jakim miejscu na boisku będzie się znajdował. Np. Dobry Środkowy Obrońca zagra często lepiej na pozycji defensywnego pomocnika (nawet jeśli nie zna tej pozycji), niż średni defensywny pomocnik.
2. Może wyuczyć pozycję do poziomu maksymalnego - naturalna. Zatraci znajomość nowej pozycji jak przestanie ją trenować.
3. Wpływ ma prawdopodobnie ukryty atrybut Wszechstronność.

 nuanda Partyzant

Postów: 13
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 18.11.2013
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.02.2015 13:30    #5
@McMoney Dzięki za rady i info. O ile dobrze Cię zrozumiałem to opisywałeś przypadki gdy na danych pozycjach coś się temu piłkarzowi jednak zieleniło a przynajmniej miał jakiekolwiek kolory na danej pozycji. W moich przypadkach na interesujących mnie pozycjach Ci zawodnicy nie mają żadnego koloru, żadnego kółeczka:) tylko ich atrybuty idealnie pasują mi na te pozycje. /używam takich określeń bo tak to prostymi słowami można opisać w FM13, nie wiem jak to wygląda w innych rocznikach bo grałem tylko w 11 i w zamierzchłych czasach Championshipów/ Stąd moje wąnty dotyczące czasu trwania takiego treningu pozycji i jego skuteczności....

@karo Dzięki, sporo ciekawych informacji do przemyślenia i wykorzystania. Szczególnie interesujące te kwestię dot. wyznacznika "wagi" atrybutów, brzmi to sensownie i każe nieco na nowo spojrzeć na moich zawodników i ich potencjał. Mam jedno pytanie dodatkowe:
2. Można stracić umiejętność gdy się nie trenuje danej pozycji czy jak się nie gra na danej pozycji bo to istotna dla mnie różnica? Pisałeś o nie trenowaniu ale dopytuję bo jakoś ciężko mi sobie wyobrazić żebym całą karierę w moim klubie trenował chłopaki "nową"pozycję żeby nie zatracił umiejętności gry na niej...
3. ale chyba nie tylko? To znaczy pewnie podstawowe znaczenie ma ten ukryty atrybut ale poza nim jeszcze jakieś rzeczy? a może to już takie drobiazgi, że w ogólnym rozrachunku nie ma co sobie nimi zawracać głowy?

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
28.02.2015 21:17    #6
Miałem kiedyś zawodnika - Phil Jones, kupiłem go z wytrenowaną nową pozycją DP. Wystawiałem go różnie, raz na DP i raz na OŚ. Umiejętność gry na DP powoli zanikła - powód nie trenowałem tej pozycji. Rozpocząłem trening i wszystko w ciągu tygodnia wróciło do stanu poprzedniego, czyli pozycja oznaczona jako naturalna.

Podsumowując, nie wiem ile tych meczy, musiałoby być aby utrzymać pozycję jako naturalną i czy jest to tak właściwie możliwe, dzięki samym występom.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.