Pomoc w interpretacji umiejętności gracza (scouting, rekomendacje etc.)

 jaruone Młody aktywista

Postów: 336
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.05.2007
Skąd: Brudne Południe :)
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.10.2014, 03:07    #1
Hej,
Pochorowałem się trochę, więc jest okazja zarwać nockę przy FM2014 ;) I właśnie kilkanaście minut temu powróciło (i to z taką mocą , że prawie nad ranem muszę o tym napisać ... ) pytanie , które zadawałem sobie w zasadzie od zawsze - jak te wszystkie cyferki przy umiejętnościach gracza przekładają się na jego ocenę przez scoutow i sztab szkoleniowy ?? Poszukiwałem OPŚ do mojej Bolognii, który byłby mocniejszy od wypożyczonego Piotrka Zielińskiego. Patrzę Bruins bez kontraktu (kojarzyłem typa wcześniejszych FM-ów, że śmigał w Feyenoordzie ) - "wrzuciłem go na bęben" - 2 gwiazdki, wziąłem na testy żeby odkryć co nieodkryte - asystent daje w rekomendacji 2 gwiazdki, patrzę na umiejętności - nie powiedziałbym , że gorszy od Zielka. FMRT pokazał , że w ukrytych wskaźnikach też jakiejś kosmicznej przepaści nie ma.
Czy sama różnica potencjału robi aż tak dużą różnicę w ocenie przydatności ?? Decyzje, kreatywność i pracowitość ??
Czy mimo wszystko, z tych 2 graczy to Bruins - w tej chwili i w tym momencie - nie jest lepszym wyborem ?? Ma lepszą technikę użytkową i lepiej wykonuje stałe fragmenty. Jednak w mentalnych jest słabszy. Przy dokładniejszej analizie sumarum suma jakoś to się wyrównuje - albo umie się strzelić z dystansu, ale kosztem głupich decyzji co do rozegrań piłki (BRUINS), albo mądrzej się poda, ale jak odegrają to piłka nad poprzeczką (ZIELIŃSKI)
Jak to wszystko interpretować ?? FMRTE nie używam do wyszukiwania graczy, więc bazuję na tym co sztab szkoleniowy doradzi / sam zobaczę z cyferek - a lista graczy wg. rekomendacji to jakaś paranoja - Piotrek niemal bóg footballu, a Bruins do tarcia chrzanu - wiadomo, że Polak i perspektywiczniejszy (z potencjału) ale bez przesady ....
Poniżej screeny poglądowe.
Porównanie:
http://zapod(...)jpg.html
Rekomendacje:
http://zapod(...)jpg.html
FMRTE:
http://zapod(...)jpg.html
http://zapod(...)jpg.html

//Edytowano 6 razy, ostatni raz 30.10.2014, 03:10

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.10.2014 06:43    #2
Umiejętności mają ocenione podobnie, różnią się o pół gwiazdki na korzyść Zielińskiego przez lepsze atrybuty psychiczne. Rekomendacja jest wyższa dla Polaka bo jest 7 lat młodszy i już odrobinę (właśnie o to pół gwiazdki) lepszy a może być o wiele lepszy, bo ma więcej czasu na rozwój. Jeżeli chcesz porównać umiejętności to sortuj po pierwszej ocenie :)

 Slayer666 Partyzant

Postów: 312
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 12.01.2012
Skąd: Olsztyn
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.10.2014 10:07    #3
dopiero teraz sobię przypomniałem jakie fajne tło było w 14, w najnowszym FM'ie ta ciemna zieleń jest przygnębiająca

 jaruone Młody aktywista

Postów: 336
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.05.2007
Skąd: Brudne Południe :)
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.10.2014 15:06    #4
@Slayer666 - Flut Skin jak coś to cudo się zowie bo to nie jest "oryginalne" tło ;) Pewnie do FM15 też powstanie.

@Gietz - dzięki,za wyjaśnienie - wiedziałem , że umiejętności to pierwsza kolumna nie wiedziałem czemu Zieliński przy 113 CA ma 2.5 gwiazdki, a Bruins przy 115 CA tylko 2 - psychiczne atrybuty "in plus" by to wyjaśniały.A rekomendacja - jeśli pamiętam dobrze to chyba odnosi się ona do stanu obecnego - czyli jak mam zawodników z niskim potencjałem to w odniesieniu do nich Zieliński jest gość i ma 4.5 gwiazdki, ale jak byśmy go porównali z takim Quintero z Porto to by już tak nie błyszczał - dobrze to rozumuję ???

 paulonio Partyzant

Postów: 65
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.03.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.10.2014 15:45    #5
Imho: wszelkie cyferki, gwiazdki, opinie trenerów/scoutów to tylko ocena poglądowa. Jedyny sposób żeby rzeczywiście zweryfikować, który zawodnik jest lepszy, to oglądać ich w akcji na boisku. Nie raz miałem tak, że "lepszy" (skillowo itp.) zawodnik siedział na ławce, bo okazało się, że ten "gorszy" gra o niebo lepiej od niego. I to w przypadkach gdy to nie były znowu takie minimalne różnice. Zwykle po świetnej rundzie/sezonie takiego zawodnika, oceny (gwiazdki) się zmieniają. A jeśli zawodnik nie jest jeszcze "emerytem" to świetna gra (i w ogóle gra) wpływa korzystnie również na jego atrybuty.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 30.10.2014 o godz. 15:47

 mahdi Wróg ludu

Postów: 1928
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 18.02.2007
Skąd: Szczecin, obecnie niedaleko Bristolu...
Poziom ostrzeżeń: 3
0
30.10.2014 16:00    #6
Nareszcie się dowiedziałem co to jest FMRTE... Mam na ten temat swoje zdanie, ale nie chcę znów wsadzać kija w mrowisko. Co do obydwu graczy - ja stawiałbym na Zielińskiego, choć jest on niezwykle podatny na kontuzje (miałem go kiedyś w Hoffenheim, FM 14). Czynnikiem przeważającym szalę jest wspaniała kreatywność, która dla środkowego ofensywnego pomocnika jest kluczowa.

// Edytowano 3 razy, ostatni raz 30.10.2014 o godz. 16:01

 jaruone Młody aktywista

Postów: 336
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.05.2007
Skąd: Brudne Południe :)
Poziom ostrzeżeń: 0
0
31.10.2014 01:17    #7
@mahdi - wiem, wiem FMRTE to zło i zabija ducha gry.
Ja w swoim "kodeksie samuraja" zezwalam używać go w 3 przypadkach:
1) Zmiana wyświetlanych kolorów - nie ma to jak komentarz meczowy (i biegające "kulki" ) z oczo*ebną czerwienią (prawie pomarańcz) na zielonym tle - bo drużyna ma takie koszulki wyjazdowe .
2) Do wyszukiwania sztabu szkoleniowego - nie chce mi się przy użyciu wyszukiwarki znajdywać kolesi, potem ich parametrów przyklepywać do Excela i liczyć ile to gwiazdek - a są takie makra w sieci. Skoro FM daje możliwość zobaczenia ile dany trener ma np. umiejętności bramkarskich ,determinacji i jak dobrze motywuje to czemu od razu nie odpalić wyszukiwania z treningiem bramkarskim na min. 4 gwiazdki zamiast w filtrach ustawiać kombinacje bramkarski 20, determinacja >=10, dysyplina >15 etc. ??
Zresztą sztab szkoleniowy w chwilę mogą rywale podkupić za psie pieniądze , więc uważam że taka pomoc nie zabija rozrywki.
3)Do sprawdzenia jakiegoś pojedynczego zawodnika (w 80% z mojej drużyny) którego oceny przez sztab szkoleniowy nijak nie mają się do rzeczywistości - ale to sporadyczne przypadki, bardziej chodzi o zrozumienie "systemu" niż wyhaczenie "perełki" - to uważam za zagranie bez sensu - nie po to ściągam dobrych scoutów naginając swoje pierwotne założenia sprzed kilku lat gdzie liczył się TYLKO długopis + kartka + wyszukiwarka w grze + wzory na 5 gwiazdek (wtedy 7 :P ) z cmrev, by teraz robotę za nich zrobił edytor ;)

Pzdr dla uczciwych :P

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 31.10.2014 o godz. 01:17

 robal15 Młody aktywista

Postów: 2961
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.11.2008
Skąd: Poznan
Poziom ostrzeżeń: 0
0
31.10.2014 02:02    #8
[quote="jaruone"]Pzdr dla uczciwych :P[/quote]

Sorry, ale Ty się do nich nie zaliczasz:P
"Bezczelny młody człowiek" Aga 2k15

 Diablo5555 Partyzant

Postów: 201
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 12.04.2011
Poziom ostrzeżeń: 0
0
31.10.2014 07:59    #9
[quote="robal15"][quote="jaruone"]Pzdr dla uczciwych :P[/quote]

Sorry, ale Ty się do nich nie zaliczasz:P[/quote]
Podpinam do Ciebie, nie zaliczasz się do uczciwych, uczciwi NICZEGO NIE używają w ŻADNYCH przypadkach co by to nie było.

 jaruone Młody aktywista

Postów: 336
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.05.2007
Skąd: Brudne Południe :)
Poziom ostrzeżeń: 0
0
31.10.2014 19:03    #10
Łojojojoj jakie obruszenie - przecież sam siebie bym nie pozdrawiał :P
Każdy gra jak lubi i gra dla siebie a nie opinii ogółu - jak ktoś uważa , że może grać TYLKO zespołem z okręgówki , bo w realnym świecie (jakby miał "papier" trenera) to tylko w takiej drużynie mógłby liczyć na zatrudnienie - jego sprawa.
Jak ktoś lubi sobie zliczać punkty trenerów na kalkulatorze w telefonie przed zatrudnieniem - jego sprawa.
A jak ktoś czerpie satysfakcję z budowy "Galacticos" opartych na talentach z działu talenty na CMREV lub z FMRTE - to też jego sprawa.
Powiem więcej - może sobie nawet grać nie zmieniając koloru czcionek edytorem - polecam szczególnie Bolonię i jej 3 komplet strojów :)
Kiedyś też miałem podejście HC do tej gry, i pewnie sam bym krzyczał "wywalić te edytory" , po czym szukał pół dnia metody jak edycją xml'a zmienić kolory - teraz jak czas na grę znajduje się raz na jakiś czas (GTAV kupione ze 4 miechy temu - rozegrane łącznie może ze 2-3 h :P), inaczej podchodzi się do pewnych rzeczy i ich czasochłonności.
Wiem jedno - nigdy nie użyję cudzej taktyki i FMRTE do szukania graczy do zespołu (a tych co zatrudnię nie "stuninguję" edytorem o mega statsy , najwyżej się im przyjrzę ) - mi to wystarczy, żeby czerpać radość z tej gry i uważać , że jestem w porządku do samego siebie. A że inni mają inne zdanie - ich sprawa, ich kalkulator, ich czas, ich kariera :)

BTW - wątek można zamknąć , bo odbiegliśmy od tematu, a meritum sprawy zostało wyjaśnione, jeszcze raz @Gietz dzięki za rzeczową analizę problemu :)

// Edytowano 3 razy, ostatni raz 31.10.2014 o godz. 19:08

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.