Eksperymentalne 3-2-2-2-1

 inMarc Partyzant

Postów: 5
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.04.2013
Skąd: Kaltennordheim
Poziom ostrzeżeń: 0
0
30.04.2013, 18:28    #1
Moja przygoda z FM zaczęła się dawno, dokładnie kiedy był to CM a konkretnie CM 01/02. Zawsze używałem uniwersalnych taktyk, jak 4-4-2, 4-4-2 Diament (którą w CMie przynosiła najlepsze efekty). W tych ostatnich odsłonach FM przeważnie grałem 4-5-1.

Jednak przyszedł taki moment gdzie postanowiłem spróbować czegoś zupełnie innego, zaangażować się w przygotowania zespołu z jak największą uwagą. Przejąc samemu przygotowania przedmeczowe oraz treningi (czego do tej pory, przyznaje się bez bicia, nie praktykowałem, gdyż zależało mi na szybkiej rozgrywce, a wychodziłem z założenia, że personel też potrzebuje się czymś zająć, tak więc zlecałem to asystentowi).

Jednak przede wszystkim postanowiłem niejako zaskoczyć sztuczną inteligencję FMa i stworzyć coś czego nigdy grając nie widziałem aby komputer w jakiejkolwiek z drużyn zastosował. Dawno nie grałem w Lidze Polskiej, dlatego postanowiłem przywrócić dawny blask Wiśle Kraków. A biorąc pod uwagę renomę klubu, taktyka musiała się opierać na dużej ofensywie (przynajmniej w moich założeniach). Początkowo próbowałem z dwoma napastnikami jednak był to przerost treści nad formą i niestety nie sprawdzało się.

Dlatego zrezygnowałem z dwóch napastników i dwóch skrzydłowych na rzecz jednego napastnika i dwóch schodzących napastników. A dokładniej to co stworzyłem przedstawia się tak: http://zapod(...)jpg.html
Co do poleceń drużynowych to sporo ustawień przydzieliłem indywidualnie według mojego zamysłu taktycznego, co w dalszej części postaram się nieco wyjaśnić, natomiast drużynowe polecenia wyglądają następująco: http://zapod(...)jpg.html

Muszę przyznać, że mimo skrupulatnego budowania tej taktyki na podstawie tego co zdołałem sobie założyć, byłem nieco sceptycznie nastawiony i nie sądziłem aby wszystko szło lekko i przyjemnie, biorąc zwłaszcza pod uwagę przeciwników z dobrze grającymi skrzydłami. Natomiast ku mojemu zdziwieniu, taktyka od samego początku zaczęła mnie zaskakiwać, no i przede wszystkim radować tym, że to co najpierw było jako plan w mojej głowie, zaczęło spełniać się na boisku. To co wyobraziłem sobie, jak powinno wyglądać i funkcjonować, zespół doskonale przeniósł na wydarzenia na boisku co daje największą satysfakcję.

Obecnie jestem po 20 meczach co możecie zobaczyć tutaj: http://zapod(...)jpg.html
Zupełnym zaskoczeniem dla mnie była, bardzo mała liczba straconych goli. Środkowi obrońcy posiadają mnóstwo wygranych górnych piłek, oraz sporo przechwytów. Nie byłem za bardzo przekonany czy obaj DP oraz PŚ będą stanowić wystarczającą zaporę i pomoc dla obrońców ale po rozegraniu tych 20 meczów jestem teraz pewien, że funkcjonuje to idealnie. Obaj PŚ mają ustawioną grę przy lini, co w moim zamyśle ma niejako powstrzymywać skrzydłowych z jednej strony, natomiast z drugiej, co niejednokrotnie wydarzenia boiskowe potwierdziły to, mają za zadanie wypełnić lukę na skrzydle po schodzącym napastniku. Obrońcy grają na bardzo prostych poleceniach, niska swoboda taktyczna, gra przy przeciwniku środkowego własne pole karne, dwóch pozostałych własna połowa. Defensywni pomocnicy, jeden odpowiada za defensywne poczynania drugi wspiera ataki, podając nieco bezpośredniej co owocuje szybszym inicjowaniem ataków z własnej połowy. Napastnik tu nie wiem czy to bardziej kwestia taktyczna czy indywidualnych umiejętności napastników ale najlepiej sprawdza się WN, który operuje głęboko przed polem karnym dodatkowo zagęszczając środkowe strefy boiska.

Ogólnie taktyka charakteryzuje się wysokim pressingiem już w środku pola, Pś i DP świetnie rozbijają ataki i ułatwiają zadanie obrońcom. Po rozbiciu ataku od razu przechodzą do ataku i stwarzają zagrożenie. Bardzo dużo strzałów w meczu, nie zawsze niestety celnych ale efekty sa widoczne co najważniejsze. Zamieszczę także statystyki zespołu co też powinno trochę zobrazować sposób gry drużyny.
http://zapod(...)jpg.html

Ogólnie jeśli znajdę czas, oraz chętnych do czytania rozszerzonych opisów funkcjonowania tej taktyki oraz efektów w poszczególnych meczach to mogę coś tu jeszcze potworzyć. Wstawiam po prostu z ciekawości co Wy na to.

Pozdro

//Edytowano 3 razy, ostatni raz 02.05.2013, 20:41

 sCan Partyzant

Postów: 527
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 20.11.2005
Skąd: Brodnica
Poziom ostrzeżeń: 0
0
01.05.2013 09:40    #2
nie otwierają mi się screeny..

 inMarc Partyzant

Postów: 5
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.04.2013
Skąd: Kaltennordheim
Poziom ostrzeżeń: 0
0
01.05.2013 11:54    #3
Hmmmm... nie wiem co jest grane, u mnie też się nie wyświetlają, ale jak kliknę prawym przyciskiem i polecenie otwórz w osobnym oknie wtedy działa.

 myfunnygame Żołnierz frontu ideologicznego

Postów: 2972
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 25.11.2012
Skąd: Katowice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.05.2013 20:35    #4
dobry pomysl, od polowy sezonu wykorzystuje 2 ŚP (trzeci SP jest cofnietym rozgrywajacym) w jednej z moich taktyk do grania przy linii... tak jak Ty licze na pokrywanie skrzydlowych w akcjach ofensywnych rywala i spisuje sie to swietnie ;)


Mozna tez dac opcje CYTUJ i kopiowac poszczegolne linki do paska adresu, ale powyzszy sposob jest zdecydowanie lepszy. Nastepnym razem wrzucaj na inna strone swoje fotki ;)

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 02.05.2013 o godz. 20:39

 zachi Zgred Manifestant

Postów: 2902
Grupa: Moderator
Dołączył: 19.12.2002
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.05.2013 20:42    #5
[quote="sCan"]nie otwierają mi się screeny..[/quote]
Wyedytowałem post i już powinno być ok. Wystarczy wkleić w tekst sam link, bez zbędnego kombinowania.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 02.05.2013 o godz. 20:42

Jest tylko jeden Bug - to Football Manager.

 tuhrotluv Partyzant

Postów: 121
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.03.2013
Skąd: Małogoszcz
Poziom ostrzeżeń: 0
0
02.05.2013 22:48    #6
Też próbowałem gry na 3 obrońców, ale nieco inaczej, mianowicie wariant z 1 ŚO, 2 BO i 2 DP którzy wymieniają się pozycjami z BO i są ultradefensywnie nastawieni, by tworzyć linię obrony z ŚO. Dalej 1 ŚP, 2 SN (L,P) i ŚPO (K10) i WN :)
Tuhrotluv - najwolniej grający menedżer w historii Football Managera.

 inMarc Partyzant

Postów: 5
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.04.2013
Skąd: Kaltennordheim
Poziom ostrzeżeń: 0
0
03.05.2013 15:51    #7
Z bocznymi obrońcami i jednym środkowym też eksperymentowałem, jednak na mój gust za duże dziury w środkowej strefie obrony powstają, dużo bramek traciłem. Pewnie odpowiednie ustawienie poleceń indywidualnych mogłoby w znacznym stopniu pomóc, jednak jakoś nie przemówiły do mnie początkowe mecze. Ogólnie uważam takie rozciągnięcie obrony za rozwiązanie mało spójne taktycznie, ale to jest oczywiście mój subiektywny osąd. Lubię ofensywny, kreatywny futbol oparty na pressingu i posiadaniu piłki i jakoś w moim odczuciu używanie bocznych obrońców i jednego środkowego nie pomaga za bardzo, rozciągasz obronę poza strefę pola karnego, gdzie siłą rzeczy piłka podąża, natomiast w ataku też nie za wiele pomogą boczni obrońcy. Ale tak jak już zaznaczyłem, jest to tylko moja opinia na podstawie moich własnych doświadczeń. Możliwe, że wystarczy jakoś to sprytniej poukładać.

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 03.05.2013 o godz. 15:56

 inMarc Partyzant

Postów: 5
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.04.2013
Skąd: Kaltennordheim
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.05.2013 11:35    #8
Pierwszy sezon w eksperymentalnym ustawieniu zakończony. Jestem na prawdę zaskoczony wynikami jakie osiągnąłem dzięki tej taktyce. Tak jak przewidywałem i jak to wielokrotnie w moich doświadczeniach było, początek rundy wiosennej to było lekkie załamanie, ciężko wymęczone wygrane lub remisy. Zwłaszcza z dużo słabszymi zespołami, które murowały dostęp do bramki i rozbijały ataki wieloma niewyszukanymi faulami co prowadziło do kolejnego spadku jakości na grze mojej drużyny, ponieważ wielu zawodników zaczęło łapać kontuzje. Jak wiadomo trochę to utrudnia. Jednak co zauważyłem dopiero w praktyce używając tej taktyki, minimalizuje ona moim zdaniem do minimum wpływ dużej ilości kontuzji w drużynie. Chodzi o łatanie dziur po kontuzjowanym zawodniku. Używamy ŚO, DP, ŚP(wielu zawodników posiada umiejętność grania równocześnie jako DP i ŚP), SN, WN(tutaj także wielu zawodników może grać jako schodzący ze skrzydła oraz jako wysunięty napastnik). Właśnie dzięki tej wymienności pozycji boiskowych bez utraty na jakości gry danego zawodnika(ponieważ każdy zawodnik posiada naturalną umiejętność gry na wymaganej pozycji). Drużyna dzięki temu utrzymuje stosunkowo wysoki poziom gry nawet w przypadku kontuzji. Oczywiście kadra musi być wystarczająco szeroka, ale to wiadomo.

Tutaj podsumowanie na screenach pierwszego sezonu:
http://zapod(...)jpg.html
http://zapod(...)jpg.html
http://zapod(...)jpg.html

14,9% oddanych strzałów zamieniło się na gole, może nie jest to rewelacyjny wynik jeżeli przyglądamy się temu pod statystycznym kątem, jednak wyniki osiągnięte w sezonie mówią same za siebie. 39,5% oddanych strzałów trafiało w światło bramki.
Natomiast celność podań kształtuje się na poziomie 79,9%. To oraz 78.9% udanych wślizgów i 76,7% wygranych górnych piłek, przekłada się niewątpliwie na dominację na boisku. Duża ilość strzelonych goli, oraz mała liczba straconych. Jak pisałem na samym początku, liczyłem na ofensywna grę i dużą ilość bramek, jednak nie spodziewałem się niskiego poziomu straconych goli.

Czas na prawdziwy sprawdzian funkcjonowania tej taktyki, czyli drugi i jak wiadomo trudniejszy sezon, w którym przeważnie nigdy nie idzie tak samo dobrze jak w pierwszym, ale czas pokaże

 hera Młody aktywista

Postów: 536
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.07.2009
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.05.2013 15:37    #9
Hej. Też od jakiegoś czasu nie gram w ogóle 'standardowymi' ustawieniami. Znudziło mi się to z tego względu że kariery wyglądają podobnie od strony taktycznej. Dodatkowo definitywnie zrezygnowałem ze stosowania poprzedniej, przynoszącej sukcesy taktyki w nowym FMie. Silnik co roku nie jest rozwijany aż w takim stopniu żeby realizm wzrósł w widoczny sposób, więc uważam że granie powiedzmy 4-2-3-1, 4-5-1, 4-4-2 itd w każdej kolejnej wersji gry jest nudne. Lepiej się bawić, tworzyć jakieś ''dziwne'' ustawienia albo próbować odtworzyć jakieś prawdziwe, zapomniane taktyki.
Też postanowiłem stworzyć 3-2-2-2-1, co prawda trochę inne niż Twoje. Generalnie zauważyłem, że w FMie lepiej 'poświęcać' jednego obrońce dla większej liczby piłkarzy z przodu. Trójka z tyłu sprawdza się dobrze i w ten sposób mamy więcej opcji do wykorzystania na połowie przeciwnika. To wręcz wymusza sytuacje bramkowe, których czasami jest tak dużo, że gra widocznie 'ogranicza' nam ich wykorzystanie i 'pozwala' nam tylko na 5-0, co uważam że jest dobre, bo inaczej mecze kończyłyby się kosmicznymi wynikami po 8-2. Granie z trzema obrońcami wymusza na przeciwniku zmianę ich stylu gry i to jest najlepsza zaleta takiej taktyki. Wkleję tylko kilka screenów z początku stosowania tego ustawienia żeby pokazać jak dominujące potrafi być.

http://i.imgur.com/ItIPx0y.jpg
Zacząłem stosować to ustawienie od porażki z City: http://i.imgur.com/chDR2Nc.jpg
http://i.imgur.com/AqmRb4r.jpg
http://i.imgur.com/8063R19.jpg
http://i.imgur.com/d4O0jBI.jpg
http://i.imgur.com/T249wxz.jpg
Na koniec klasyczny FMowy mecz ;) http://i.imgur.com/iThTSEt.jpg

[quote="inMarc"]Z bocznymi obrońcami i jednym środkowym też eksperymentowałem, jednak na mój gust za duże dziury w środkowej strefie obrony powstają, dużo bramek traciłem. Pewnie odpowiednie ustawienie poleceń indywidualnych mogłoby w znacznym stopniu pomóc, jednak jakoś nie przemówiły do mnie początkowe mecze. Ogólnie uważam takie rozciągnięcie obrony za rozwiązanie mało spójne taktycznie, ale to jest oczywiście mój subiektywny osąd. Lubię ofensywny, kreatywny futbol oparty na pressingu i posiadaniu piłki i jakoś w moim odczuciu używanie bocznych obrońców i jednego środkowego nie pomaga za bardzo, rozciągasz obronę poza strefę pola karnego, gdzie siłą rzeczy piłka podąża, natomiast w ataku też nie za wiele pomogą boczni obrońcy. Ale tak jak już zaznaczyłem, jest to tylko moja opinia na podstawie moich własnych doświadczeń. Możliwe, że wystarczy jakoś to sprytniej poukładać.[/quote]

Ja gram z rozciągniętą linią obrony i jest ok. Środkowy zbiera bardzo wysokie noty bo często jest tak że boczni (u mnie ofensywnie nastawieni) podchodzą do przodu i zostaje tylko OŚ otoczony powiedzmy trójką piłkarzy przeciwnika. Jest ich mniej na własnej połowie przez co łatwiej się rozgrywa i dodatkowo trudniej im przejąć piłkę. A jak już przejmą to takie ustawienie wymusza na nich granie prostopadłymi podaniami i przeważnie wykopują piłkę prosto do wspomnianej trójki napastników. Piłkę najczęściej przejmuje głową OŚ, a jak nie to przeciwnik tak rozgrywa akcje, że jest spalony. Oczywiście zdarzają się prostopadłe podania do których obrońca nie zdąży i wtedy wszystko w rękach bramkarza. No ale jak wiadomo z trójką obrońców trzeba być narażonym na takie sytuacje. Boczni u mnie kryją indywidualnie, do tego obaj DP strefowo przez co tworzy się dobra zapora dla przeciwnika podczas ich ataku pozycyjnego. OŚ ma u mnie nastawienie na 20, co niespodziewanie funkcjonuje idealnie.
Co ciekawe grając trójką obrońców traci się mniej bramek niż czwórką. Przynajmniej u mnie zawsze tak było, bo od jakiegoś czasu każdą karierę zaczynam od ustawienia z trzema obrońcami.

W pierwszym sezonie stosowania tego ustawienia skończyłem sezon strzelając 116 goli i tracąc 27, najmniej w całej lidze, gdzie drugi Milan stracił o 10 więcej. W obecnym sezonie po 30 kolejkach mam 97 strzelonych i 21 straconych, co tym razem jest drugim wynikiem w lidze, ale i tak jest to mało. Podsumowując, zachęcam do grania trzema obrońcami.

Obecnie w drugim roku stosowania moja taktyka wygląda nieco inaczej. Zmieniłem niektóre role piłkarzom i zacząłem grać dużo szerzej.
http://i.imgur.com/aUMsaa2.jpg

 inMarc Partyzant

Postów: 5
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 27.04.2013
Skąd: Kaltennordheim
Poziom ostrzeżeń: 0
0
06.05.2013 18:05    #10
No muszę przyznać, że na prawdę bardzo nietypowe ustawienie stworzyłeś ;). Patrząc na statystyki no to dysproporcje między drużynami są zatrważająco wysokie. Posiadanie imponujące, oraz odsetek celnych podań, zrozumiałe biorąc pod uwagę rozmieszczenie zawodników (strefy trójkąta). Natomiast moim zdaniem ilość strzałów w niektórych meczach jak na mój gust odbiega stanowczo od realizmu. Może wstrzeliłeś się akurat z ustawieniami, że gra nie bardzo może sobie poradzić z tym :P Trochę traci to jak dla mnie (zaznaczam, że chodzi tu tylko o moje obiektywne odczucia z gry) na uroku, kiedy w symulatorze bądź co bądź najlepiej odwzorowującym piłkę kopaną, dochodzi do bardzo niecodziennych wyników, jak 7-0, 8-0. Możliwe, że właśnie obnażyłeś niedociągnięcia twórców, być może nie docenili kreatywności graczy i chęci eksperymentowania, bo jak już napisałem, na mój gust odbiega to stanowczo od realizmu. Ale ekspertem nie jestem wiec oczywiście mogę się mylić.

Jednak bądź co bądź gratuluję kreatywności i skuteczności ;)

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.