ARTYKUŁY

8 lat temu zrobiłem testy na temat wpływu atrybutów na rozwój zawodnika.

Wynikło z nich, że kluczowym atrybutem jest Profesjonalizm, na drugim miejscu Determinacja, a na trzecim Ambicja. Chciałem upewnić się, że przez te kilka wersji to się nie zmieniło, a także sprawdzić wpływ innych czynników, dlatego ponowiłem badania.
 

Przygotowanie

W analogiczny sposób utworzyłem własną ligę z własnymi zespołami, a w każdym z nich nowo utworzeni niemal identyczni zawodnicy. Ich parametry zostały opisane przy każdym teście. Każdy klub był identyczny i posiadał 22 zawodników, po 2 na każdą pozycję. Wszystkie zespoły na świecie dostały embargo transferowe, żeby nie podkupować moich graczy, a dodatkowo dla bezpieczeństwa ustawiłem im przyszły transfer do polskiego klubu.

Klubów na początek utworzyłem 27. Miały maksymalne obiekty treningowe. Zawodnicy różnili się trzema atrybutami, tj. Profesjonalizmem, Determinacją i Ambicją. Wynik tego pierwszego testu na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem sprawdzić wszystko dokładnie, ale zmieniłem trochę zasady. Zmniejszyłem liczbę klubów do 20, każdy dostał nazwę od „01” do „20” i w każdym teście zmieniałem jedną rzecz właśnie od 1 do 20, podczas gdy wszystkie pozostałe zmienne były maksymalne. To pokazywało różnicę wpływu tylko badanej zmiennej. Jeśli wynik był dziwny, to powtarzałem test lub trochę zmieniałem parametry, żeby upewnić się, że nie sprzedaję błędnych informacji.

Zdaję sobie sprawę, że 22 to nie jest duża próbka, jednak powtarzanie niektórych testów oraz zmiany parametrów wskazywały, że wyniki wychodzą podobne.

Wyniki sprawdzałem w FM Genie Scout. Zapisałem Ocenę każdego zawodnika przed startem sezonu, szedłem na urlop na 1 rok i zapisałem Ocenę na koniec. Wyniki to właśnie różnica tych ocen, czyli przyrost.
 

Profesjonalizm

Pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką sprawdzałem, to był atrybut Profesjonalizm.

Warunki testu:
- Determinacja i Ambicja po 20,
- wiek 18 lat, CA 100, PA 200,
- Obiekty treningowe 20, obiekty młodzieżowe 3 (dopiero po jakimś czasie to zauważyłem, ale to bez większego znaczenia), brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Profesjonalizm od 1 do 20 zależnie od klubu.
 

Jak widać, każdy punkt Profesjonalizmu przyspiesza rozwój mniej więcej liniowo. Jedynie środkowe wartości (8-14) wyglądają trochę równo, ale nie gwarantuję, że tak faktycznie jest. Najwyższy Profesjonalizm to ponad 3 razy szybszy wzrost niż najniższy. Ze wszystkich sprawdzanych rzeczy to właśnie ten atrybut robił największą różnicę (no, zaraz po wieku).

Niestety atrybut ten jest ukryty i bez sprawdzenia dodatkowymi narzędziami nie poznamy jego wartości. Można jedynie oszacować na podstawie osobowości (niżej pokażę w jaki sposób) oraz chociażby wzrostu umiejętności.
 

Determinacja

To jest właśnie ta rzecz, która tak mnie zaskoczyła w pierwszym teście.

Warunki testu:
- Profesjonalizm i Ambicja po 20,
- wiek 18 lat, CA 100, PA 200,
- Obiekty treningowe 20, obiekty młodzieżowe 3, brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Determinacja od 1 do 20 zależnie od klubu.
 

Dotąd zawsze myślałem, że wpływ atrybutu Determinacja jest liniowy, podobnie jak powyżej. Wychodzi jednak na to, że liczy się tylko, czy jego wartość jest większa od 5, czy nie. Nie ma już znaczenia, czy będzie to 6 czy 20, zawodnik będzie się rozwijał tak samo (oczywiście zależnie od pozostałych zmiennych). Test powtórzyłem dla Profesjonalizmu i Ambicji równych 12 (żeby upewnić się, że słabszych piłkarzy też to dotyczy) i wykres wyszedł analogiczny.

Ponieważ jednak Determinacja ma spory wpływ na grę podczas meczu, więc nie można tak sobie jej olewać, wciąż wypada szukać zawodników z największą jej wartością.
 

Ambicja

Badania sprzed 8 lat wykazały, że ten atrybut również ma znaczenie, jednak tutaj okazało się, że podobny jak powyżej.

Warunki testu:
- Profesjonalizm i Determinacja po 20,
- wiek 18 lat, CA 100, PA 200,
- Obiekty treningowe 20, Obiekty młodzieżowe 3, brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Ambicja od 1 do 20 zależnie od klubu.Poniżej wartości 10 wzrost wygląda na nieznacznie liniowy, od tej wartości jednak już nie ma znaczenia, jak jest wysoka. Niska Ambicja nie jest aż tak zła, jak niska Determinacja, natomiast próg graniczny jest trochę wyższy. Tutaj również powtórzyłem test dla słabszych zawodników i wykres był podobny.

Ambicja ma wpływ na to, jak dużo kasy zawodnik będzie chciał, szczególnie w słabszych klubach, oraz jak szybko będzie chciał się przenieść do lepszego. W kontekście tego lepiej jest, jak zawodnik ma niższą niż wyższą. Nie wiem natomiast, czy ten atrybut wpływa na grę.

Niestety Ambicja również jest atrybutem ukrytym, ale można ją oszacować na podstawie osobowości oraz zachowania zawodnika podczas negocjacji kontraktu.
 

Obiekty treningowe

To jest kolejna rzecz, która mnie mocno zaskoczyła.

Warunki testu:
- CA 100, PA 200,
- Obiekty młodzieżowe 3, brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Profesjonalizm, Determinacja, Ambicja i wiek wg kolorów,
- Obiekty treningowe od 1 do 20 zależnie od klubu.Tego się nie spodziewałem. Wpływ obiektów treningowych jest praktycznie żaden. Dla zdolnych i młodych (najwyższa linia) wyszło tylko tyle, że 4 najwyższe poziomy są potrzebne, żeby wydobyć ich największy potencjał rozwoju. U mniej zdolnych (środkowa linia) nie ma kompletnie żadnej różnicy, jakie są obiekty treningowe (to nie jest do końca prawda, wrócę do tego poniżej, w części Wiek). Jedynie u starszych najzdolniejszych zawodników (najniższa linia) jest lekka poprawa zależnie od poziomu obiektów, ok. 20% przy najlepszych wartościach w porównaniu do najgorszych.
 

Obiekty młodzieżowe

Skoro nie Obiekty treningowe, to może Obiekty młodzieżowe?

Warunki testu:
- wiek 18 lat, CA 100, PA 200,
- Obiekty treningowe 20, brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Profesjonalizm, Determinacja i Ambicja wg kolorów,
- Obiekty młodzieżowe od 1 do 20 zależnie od klubu.O ile dla zdolniejszych zawodników jest jeszcze mała zależność, o tyle przy tych mniej zdolnych różnicy nie widać praktycznie żadnej. Jaki z tego wniosek? Nie trzeba się specjalnie przejmować obiektami przy wypożyczeniach, a w przypadku rozważań, na co wydać pieniądze, można wybrać cel, który przyniesie więcej zysku.
 

Wiek

Jaki jest najlepszy okres rozwoju? Kiedy piłkarze przestają się poprawiać, a atrybuty zaczynają im spadać?

Warunki testu:
- CA 100, PA 200,
- Profesjonalizm, Determinacja i Ambicja po 20,
- brak trenerów,
- reputacja ligi 40,
- Obiekty treningowe i Obiekty młodzieżowe wg kolorów,
- wiek od 15 do 34 zależnie od klubu.Najlepszy wiek dla rozwoju to 17 lat, później 18, a juniorzy młodsi 15-16 lat rozwijają się jeszcze trochę wolniej. Od 19 do 21 widać już spory spadek przyrostów, następnie do 23 lat da się jeszcze coś z zawodnika wyciągnąć. 24-26 lat to czas, żeby tylko dociągnąć do maksimum, jeśli jeszcze się nie udało. Zawodnicy w wieku 27-31 przeciętnie stoją w miejscu (oczywiście to zależy też od kontuzji, a także wielu innych czynników, zdarzały mi się niewielkie wzrosty nawet pod koniec kariery), a starsi zwykle są już tylko coraz gorsi.

Od wieku 20 wzwyż wszystkie 3 linie niemal się pokrywają, co oznacza, że obiekty młodzieżowe mają swoje działanie wyłącznie do wieku 19 lat (to samo mi wyszło w którymś innym teście). Ciekawe jest natomiast ułożenie dwóch niższych linii. Środkowa to Obiekty młodzieżowe 1, a najniższa Obiekty młodzieżowe 20, ale Obiekty treningowe 1. Jaki z tego wniosek? Wydaje mi się, że chodzi o to, że nawet najlepsze Obiekty młodzieżowe nic nie dają, jeśli Obiekty treningowe masz nijakie. Niestety zmiennych jest zbyt dużo i nie da się dokładnie ocenić każdego wpływu.
 

CA/PA i reputacja ligi

Czy początkowe CA ma wpływ na szybkość rozwoju? Czy różnica między CA a PA ma? A jak jest z reputacją ligi? Test tych dwóch jakże różnych rzeczy wykonałem razem, ponieważ tak mi wyszło, że będzie najlepiej. Wykres jest może trochę nieczytelny, ale nie mam pomysłu, jak przedstawić to lepiej.

Warunki testu:
- Profesjonalizm, Determinacja i Ambicja po 14,
- wiek 19 lat,
- Obiekty treningowe 14, Obiekty młodzieżowe 14, 3 trenerów,
- reputacja ligi wg kolorów,
- CA/PA różne zależnie od klubu.Wnioski? Zdecydowanie wpływ ma i różnica, i początkowe CA. Ponad połowa wykresy to różnica 15 punktów, potem 4 razy po 50, pod koniec dwa po 100 i ostatnie to 200. Zdecydowanie im większa różnica, tym szybciej następuje przyrost (dlatego po prawej są dużo wyższe wartości). Tak samo im niższa początkowa wartość CA, tym szybszy przyrost (najlepiej to widać po lewej stronie dla małej różnicy).

Jeśli chodzi o reputację ligi, to również widać sporą zależność. Im lepsza liga, tym szybciej następuje wzrost. Natomiast co jeszcze da się zauważyć, to że w słabej lidze zawodnik nie przeskoczy pewnego poziomu. W najgorszych ligach (typu piąty poziom lub juniorskie) zawodnicy nie przekraczają CA 75, a lepsi wręcz się pogarszają. Z kolei CA 120 da się przekroczyć tylko w najsilniejszych ligach. Poniżej opis reputacji:

200 – Liga Mistrzów i Mistrzostwa Świata
190 – Mistrzostwa Europy
160-185 – czołowe ligi Europy, puchar mistrzów Ameryki Płd., kwalifikacje europejskie do MŚ i ME
130-155 – ligi europejskie na miejscach 6-20, czołowe ligi Ameryki Płd. i Płn., Liga Narodów, Copa America
115-129 – Ekstraklasa i jej podobne, drugie ligi czołowych krajów
95-119 – trochę słabsze europejskie ligi, średnie amerykańskie, czołowe afrykańskie i azjatyckie, drugie ligi średnich krajów europejskich
76-94 – I liga polska, drugie ligi podobnych krajów europejskich
55-75 – II liga polska, najsłabsze ligi europejskie, średnie z innych kontynentów
31-54 – III i IV liga polska, inne słabe ligi
10-30 – najsłabsze ligi świata, ligi juniorów

Jeśli twoje rezerwy grają w jakiejś niższej lidze (II-IV), to może mieć jeszcze sens trzymanie w nich zdolnego juniora. Natomiast jeśli nie rozgrywają żadnych meczów (co dotyczy większości polskich zespołów), to raczej bardziej się opłaca takiego gracza wypożyczyć. Od nowego sezonu rezerwy będą mogły awansować do I ligi i, jeśli uda się to komuś osiągnąć w przyszłym FM (bo w obecnym to się nie zmienia), to zdecydowanie lepiej będzie go trzymać u siebie.
 

Trenerzy

Czy opłaca się mieć lepszych trenerów? Czy jest sens zatrudniać ich więcej? Tutaj testowałem obie opcje. Wykres może znowu jest trochę nieczytelny, ale opis pod spodem powinien pomóc go rozczytać. Niestety nie miałem wpływu na to, jak ci trenerzy zostali ustawieni do pracy, ponieważ robić to ręcznie dla 20 klubów byłoby niezwykle czasochłonne.

Warunki testu:
- wiek 17 lat, CA 100, PA 200,
- Profesjonalizm, Determinacja i Ambicja po 20,
- Obiekty treningowe 20, Obiekty młodzieżowe 20,
- reputacja ligi 40,
- liczba trenerów wg kolorów,
- jakość trenerów zależnie od zespołu.Im wyższa linia, tym większa liczba trenerów, choć różnice są nieznaczne, szczególnie między 4 a 8. Dopiero liczba 16 trenerów wyraźnie odstaje. Można to wykorzystać do własnej przewagi (o ile zarząd kiedyś się zgodzi na coś takiego), ponieważ zespoły komputera bardzo rzadko mają taką liczbę. Pamiętać jednak należy, że do trenerów wlicza się menedżer, asystent, menedżer i asystent rezerw, a w juniorach koordynator pionu juniorskiego.
Jakość trenerów wpływa w jeszcze mniejszym stopniu, więc to też nie jest coś, nad czym trzeba spędzać długie godziny. 16 najgorszych trenerów dało prawie tyle co 4 z 5*. 16 słabych już z kolei jest lepsza od 4 czy 8 najlepszych. Tak samo 8 średnich jest lepsze niż 1 najlepszy.

Można by tu jeszcze sprawdzić, czy lepiej ustawić trenerów do jak najmniejszej liczby ćwiczeń, żeby gwiazdki były jak największe, czy jednak lepiej ustawić jak najwięcej trenerów do każdego ćwiczenia, żeby obciążenie było jak najmniejsze, a może najlepszy byłby jakiś złoty środek. Jednak sprawdzenie tego wszystkiego byłoby bardzo czasochłonne i może następnym razem pokuszę się o takie testy.
 

Czas gry

Wszyscy mówią, że im więcej junior gra, tym lepiej się rozwija. Jak to wygląda na wykresie?

Warunki testu:
- CA 100, PA 150,
- Profesjonalizm, Determinacja i Ambicja po 14,
- wiek 19 lat,
- Obiekty treningowe 14, Obiekty młodzieżowe 14, 3 doskonałych trenerów,
- reputacja ligi 40,
- czas gry zależnie od widzimisię menedżerów.Pozioma oś wskazuje liczbę minut rozegranych w ciągu sezonu. Każdy przedział to średni przyrost z 22 zawodników, tym razem wyjątkowo, co oczywiste, z różnych klubów. Tak samo liczba minut jest uśredniona dla tych zawodników. Pierwszy test zrobiłem dla genialnych 17-latków w idealnym klubie. Dla takiego rodzaju zawodnika czas gry nie miał kompletnie żadnego znaczenia, każdy rozwijał się świetnie, co mnie trochę zaskoczyło. Postanowiłem więc trochę popsuć warunki.

Drugi test, dla starszych graczy, mniej genialnych i w tylko dobrych klubach, widać powyżej. Co prawda niektórzy z zawodników na początku wykresu mieli długie kontuzje i to na pewno wpłynęło na ich przyrost obok braku gry, ale pod koniec wykresu widać, że nawet każde kolejne 100-200 minut robi różnicę. Ogólnie zdolny młodzieżowiec grający cały sezon rozwija się średnio 2 razy szybciej niż ten, który nie rozgrywa żadnego meczu.
 

Bonus 1 – Szkolenie młodzieży

Daję to jako bonus, ponieważ wpływu na rozwój nie wykazało żadnego, ale wyniki mogą być ciekawe.

Warunki testu:
- Szkolenie młodzieży zależnie od klubu,
- pozostałe parametry nie mają znaczenia, ponieważ sprawdzałem jakość zawodników z pierwszego naboru juniorów.Tym razem w pionowej osi dałem średnią ocenę zawodnika, ponieważ CA i PA nie da się eksportować z FM Genie Scout, a ręcznie by to długo trwało, ale ta ocena jest mocno powiązana z tymi parametrami, więc jest w zupełności wystarczająca.

Niebieska linia to średnia ocena obecna, pomarańczowa to średnia ocena potencjalna. Co prawda w naborze do każdego klubu przybyło tylko po 5-7 zawodników (bardzo niska próbka), ale widać różnicę gołym okiem. Im wyższe szkolenie, tym juniorzy są lepsi na start (ok. 16% między najlepszymi a najgorszymi), a jeszcze bardziej rośnie potencjał (ok. 32%).
 

Bonus 2 – Wyszukiwanie juniorów

Kolejna rzecz, która nie wykazała żadnego wpływu na rozwój zawodników.

Warunki testu:
- Wyszukiwanie juniorów zależnie od klubu,
- pozostałe parametry nie mają znaczenia, ponieważ sprawdzałem jakość zawodników z pierwszego naboru juniorów.Kolory jak wyżej, niebieskie CA, pomarańczowe PA. Co ciekawe, wykres pokazuje, że ten parametr nie ma kompletnie żadnego wpływu nawet na jakość newgenów. Nieznaczna tendencja spadkowa jest wg mnie po prostu przypadkowa.

Na co więc to wpływa? Chyba na to, z jakich miast będą się juniorzy generować. Im szersza siatka, tym z dalszych zakątków będą spływać, ale czy jest to nam do czegoś potrzebne? W kontekście zysków chyba niekoniecznie.
 

Bonus 3 – Osobowość zawodnika

Daję to jako bonus, ponieważ nie jest to coś, co wpływa na cokolwiek, ale pomoże znaleźć juniorów z najlepszymi atrybutami Profesjonalizm i Ambicja. Każda osobowość ma swoje wartości graniczne obu atrybutów. Sprawdziłem je za pomocą tego samego narzędzia i uporządkowałem mniej więcej wg kolejności od najlepszych do najgorszych. Liczba w przedostatniej kolumnie to wynik mojego algorytmu: ((średni Profesjonalizm * 2.5 + średnia Ambicja) * 2). Tam, gdzie są znaki zapytania, to miałem na tyle mało zawodników, że nie mam 100% pewności, że granice są poprawne, ale dużo się różnić nie mogą.
Tabelkę tę robiłem co prawda kilka lat temu, ale myślę, że mało się w niej zmieniło.
 
 

Podsumowanie

Co jest najważniejsze w rozwoju juniora? Ja bym uporządkował wszystkie te zmienne w następującej kolejności:

1. CA/PA – jeśli zawodnik nie ma potencjału, to nawet najlepsze atrybuty, obiekty i trenerzy nie sprawią, że stanie się lepszy.
2. Wiek – może trochę zaskoczenie, że nie dałem tutaj Profesjonalizmu, ale wydaje się to sensowne. Jeśli zawodnik nie jest już nastolatkiem, a tym bardziej gdy jest już w połowie kariery, to ciężko cokolwiek więcej z niego wykrzesać.
3. Profesjonalizm – zdecydowanie największy wpływ spośród wszystkich atrybutów.
4. Czas gry – niekonieczne dla najlepszych zawodników i w najlepszych klubach, ale w innym przypadku ma ogromne znaczenie.
5. Reputacja ligi – szczególne znaczenie ma dla zawodników lepszych niż twoja liga, którzy po prostu nie będą się u ciebie rozwijać.
6. Trenerzy – co prawda wykresy nie wykazały dużej zależności od jakości trenerów, ale gdy uda się mieć ich kilkunastu, to różnicę daje to sporą.
7. Obiekty treningowe i młodzieżowe – zaskakująco nisko, testy wykazały znikomy wpływ, ale w przypadku sporych nadwyżek zawsze warto je rozbudować.
8. Determinacja i Ambicja – dałem te atrybuty na końcu, ponieważ nie mają wpływu liniowego, a jedynie wartości graniczne, które są dość niskie, i nie jest trudno je przekroczyć, a wtedy już nie ma znaczenia, jak duże są wartości.
9. Szkolenie młodzieży – co prawda widać dość sporą różnicę między najniższą a najwyższą wartością, ale i tak szansa, że jakiś genialny piłkarz znajdzie się w naszej akademii jest bardzo niska, choć koniec końców w długoterminowej karierze najlepsze szkolenie może zrobić różnicę.

Słowa kluczowe: FM 2020 juniorzy rozwój trening

INFORMACJE o TEKŚCIE

Poradniki

Co wpływa na rozwój juniora? [2020]

@Woo-Cash, 18.09.2020 13:08, czytano: 6743 razy

+7

Reklama

Zobacz także

WYSZUKIWARKA

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2021 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.