Formacja z 5-tką obrońców

 maciek115 Partyzant

Postów: 8
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.12.2009
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.03.2017, 01:06    #1
Witam,
W obecnym FMie 17 gram już 4-ty sezon Newcastle. Od początku stawiałem na formację 5-2-3 (z bocznymi wysuniętymi obrońcami, dwójką ŚP, skrzydłowymi i jednym napastnikiem). O ile w pierwszych trzech sezonach formacja ta dawała radę to obecnie (pomimo posiadania piłkarzy spokojnie na poziom TOP 6 Premier League) drużyna gra bardzo przeciętnie i tylko dzięki słabej postawie ligowych rywali plasuje się w czołówce (co kilka miesięcy delikatnie modyfikuję taktykę bo wiem, że FM zapamiętuje jak gramy-przynajmniej tak słyszałem). Czy macie jakieś rady dotyczącej formacji z piątką obrońców? Dodam, że tą formację stosuję od poprzedniego FMa i bardzo przypadła mi do gustu, dlatego nie chcę jej zmieniać.
Pozdrawiam

 Foxyr Partyzant

Postów: 447
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.02.2017
Skąd: Opole
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.03.2017 05:36    #2
Nie wiem gdzieś zasłyszał że FMem zapamiętuje co gramy, ja niemalże niezmienioną taktyką (formacja, polecenia...) jadę w Szczecinie od pierwszego sparingu do 2023 roku i na wyniki nie narzekam.
A odnosząc się już bezpośrednio do głównego zagadnienia to wydaje mi się, że formacja na pięciu z tyłu jest w wielu przypadkach zbyt defensywna. Ciężko mi coś więcej powiedzieć nie znając szczegółów taktyki, ale jeśli masz polecenia np. pod kontrolę (przykładowo: rozegranie po ziemi, krótsze podania) a jednocześnie dwóch pomocników (też nie wiem w jakich rolach, jeśli to np. dwóch cofnietych rozgrywających - obrona powinni zostawać z tyłu przez co w pomocy brakować będzie łącznika między defensywą i atakiem) i skrzydłowych oraz obrońców, którzy od razu pędzą do przodu jak nasi mają piłkę, oraz napastnika czatującego w polu karnym to ciężko o składną akcję, bo tych dwóch pomocników samotnie rywali nie rozklepie i nie zagra długiej piłki bo im zabroniłeś. Nie mówię że tak jest bo nie wiem jakie wydajesz piłkarzom polecenia. Chcę jedynie zwrócić twoją uwagę na to by przeanalizować taktykę jaką stosujesz i upewnić się, że nie zaprzeczasz tam sam sobie. Albo czy masz grajków odpowiednich pod tą taktykę (np. wymagasz podań na wolne pole do napastnika, a twój napadzior to mało błyskotliwe i słabo czytające grę bydle co ma 9 przyśpieszenia, więc prędzej załaduje piłkę do bramki skorpionem niż wyjdzie na wole pole). IMO każda formacja jest dobra, jeśli dobierzemy odpowiednie polecenia i mentalność. Ja pewnie będąc zmuszonym do gry taką formacją (bo sam z siebie raczej bym jej nie wybrał, ale to kwestia gustu) dążył bym do posiadania przekozaków na skrzydłach i ustawiał zespół na kontry, albo na ofensywę zrzucając ciężar gry właśnie na skrzydła. Kontra czy ofensywa to już zależy od rywala.

 maciek115 Partyzant

Postów: 8
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.12.2009
Poziom ostrzeżeń: 0
0
26.03.2017 17:11    #3
Twoja odpowiedź uzmysłowiła mi hipokryzję mojej taktyki. Mianowicie grałem w środku dwójką typowych "wysuniętych rozgrywających" i liczyłem że tylko dzięki temu, że są to dobrzy technicznie gracze to zapewnią mi dominację w środku pola i odpowiednie połączenie pomiędzy defensywą a ofensywą. Przeanalizowałem to i wydaje mi się że brakuje mi gracza takiego jak Kante lub Matuidi. Co do samej formacji to dodam że gram trójką środkowych obrońców (mają taką samą rolę - środkowy obrońca - obrona), dwójką wysuniętych bocznych obrońców (tutaj role to wysunięty boczny obrońca-atak), dwójką wysuniętych rozgrywających w środku pola, dwoma schodzącymi napastnikami (atak) i jednym napastnikiem (kompletny napastnik lub wysunięty napastnik). Polecenia do mojej taktyki to: zagrania na obieg, podania na wolne pole/zagrania na skrzydła, wysokie tempo, reszta jest "neutralna". Dodam że moi skrzydłowi oraz boczni obrońcy nadają się do tych ról ponieważ średnia wartość ich przyspieszenia i szybkości u żadnego z nich nie spada poniżej 15. Jeśli coś w mojej taktyce/poleceniach jest śmieszne lub złe to proszę powiadomcie mnie o tym gdyż przyznam z ręką na sercu, że tej taktyki się dopiero uczę (a może i całego FMa :) ).

 Foxyr Partyzant

Postów: 447
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.02.2017
Skąd: Opole
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.03.2017 01:00    #4
Problem z tym środkiem pola jest taki, że dwóch wysuniętych rozgrywających = kiedy twój zespół ma piłkę to rzucają piłę na skrzydło i biegną do przodu. Jeśli mają wsparcie to niby pół biedy, bo powinni przynajmniej czasami wrócić do defensywy, jeśli atak to pewnie będą się zachowywać jak Ozil. Ja bym pokombinował nad ich rolami, dał jednemu np. cofniętego rozgrywającego, albo długodystansowca, ewentualnie pomocnik odbierający piłkę + wsparcie. Albo zmusił obrońcę do bycia pomocnikiem. Czyli dał mu "Obrońca grający piłką". Pewnie doprecyzował bym też polecenia. Wgl w sumie mogłem napisać to wcześniej: polecam oglądać szczegółowe skróty i obserwować jak twój zespół porusza się w różnych sytuacjach, jak się ustawia itp. Jeśli np. twoi piłkarze dużo strzelają z dystansu, ale z marnym skutkiem to spróbował bym kazać napadowi szukać gry, a do poleceń dorzucił "podania w pole karne". Wgl. przy schodzących napastnikach podobno najlepiej spisuje się odgrywający, aczkolwiek tego jakoś specjalnie nie testowałem. W sumie to pewnie nie grał bym też na "standardzie", tylko raczej na kontrze i przy tym cofnął linię defensywy. Wtedy też na pewno przestawił bym tych pomocników na cofniętych rozgrywających - obu. Albo jednego na cofniętego, a drugiego na pomocnika odbierającego piłki. Generalnie wolałbym ich nie widzieć z przodu. Ale to przy słabszych rywalach mogło by nie wypalić. Ale generalnie to jeden z kilku pomysłów jakie mi przyszły do głowy. Chodzi o to, żebyś najpierw wymyślił jak chcesz by gra wyglądała, a potem przełożył to na polecenia. Pisałeś o dominacji w środku pola. To da się załatwić z dwójką piłkarzy w środku pola. Ale oni nie będą dążyć do klepania sobie piłki w środkowej strefie skoro każesz im jak najszybciej grać piły na skrzydła. Dając "krótsze podania" i "rozegranie piłki po ziemi" a najlepiej jeszcze styl "płynny" (wtedy to napastnik, to obrońca, a nawet skrzydłowy chętniej opuści swoją pozycję by podejść do pomocnika i dać mu alternatywę do rozegrania piłki) możliwe jest przejęcie kontroli nad środkiem pola mając tylko dwóch pomocników. Jeśli nastawiać by taką formację na kontrolę, dać płynny styl gry, dwóch obrońców grających piłką - stoper i jednego jako środkowy obrońca - zabezpiecznie, oraz odpowiednio dobrać role środkowych pomocników, oraz zawęzić pole gry, bramkarza przestawić na "libero" to myślę, że gra była by mocno ofensywna i podatna na kontry, ale jeżeli masz faktycznie piłkarzy na top6 to pewnie dało by radę. Zaznaczam jednocześnie że te moje taktyki jakie tu rozpisuję nie były testowanie. Formacją 5-2-3 nigdy sam nie grałem, a jedynie staram się sobie wyobrazić na podstawie moich doświadczeń z innymi taktykami jak zachowuje się twój zespół, więc proszę nie brać za pewniak tego co piszę, a raczej za wskazówki.

 maciek115 Partyzant

Postów: 8
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 28.12.2009
Poziom ostrzeżeń: 0
0
27.03.2017 13:40    #5
Naprawdę dzięki za pomoc :)

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.